Goes gaat voor eerlijke handel <f Eerlijk eten en shoppen Goes handel 19 Op de kar van de koffiedame in het Goese stadskantoor liggen alleen maar fairtradcproducten. Foto: Denvon Medici Goes is van oudsher een handelsstad. Dat het handeldrijven enkele eeuwen geleden niet altijd even eerlijk ging, is een understate ment gezien het Zeeuwse slavernijverleden. Anno 2010 is Goes echter zo eerlijk als het maar zijn kan. Want Goes is - samen met Groningen - de eerste Fairtrade Gemeente van Nederland. Eerlijke handel staat dan ook hoog in het vaandel in het stadskantoor. Een Fairtrade- kopje thee. door Dennis Rijsbergen GOES - De koffiedame rijdt met baar kar langs de kamers en vergaderruim ten. Of er nog ergens koffie of thee moet zijn? Op de kar liggen niet de doorsnee theebuiltjes en pakken kof fie. Nee, de ambtenaren en bezoekers van het stadskantoor krijgen een bak je leut waarvoor de koffieboeren in ontwikkelingslanden een eerlijke prijs hebben gekregen. Goes is zodanig op de fairtradetoer dat de gemeente vo rig jaar de titel Fairtrade Gemeente kreeg. Eigenlijk begon het allemaal in Ook Het Elfde Gebod in Goes doet mee. Verder zijn er in Zeeland nog twee restaurants die zich bij de week hebben aangesloten. Het zijn Hostel- lerie Schuddebeurs in Schuddebeurs en Restaurant le Marquis in Renesse. In elk gerecht is minimaal één fairtra- de-ingrediënt verwerkt en bij voor keur meerdere zoals ananas, banaan, avocado, rijst, chocolade, honing of olijfolie. De gemeente Goes presen teert deze maand ook een fairtrade- 2005, legt economisch ambtenaar Cock van den Wijngaard uit. Goes be stond zeshonderd jaar en dat werd on der meer met een groots buitenspekta kel gevierd. Een daverend succes vond niet alleen het publiek, maar ook de gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders. En dus werd besloten zo'n groots feest om de vier jaar'te houden. Vorig jaar was het zo ver. Het thema werd Afri ka. "Maar de gemeenteraad had wel zoiets van: 'We gaan toch niet over de rug van Afrika leuke dingen doen. We moeten ook iets terug doen*," wandelroute. Deze route voert langs historische punten in de stad die met het handelsverleden van Goes te ma ken hebben. In de route zijn ook win kels opgenomen die eerlijke produc ten verkopen als kleding, papier, bloe men en houten meubels en horecabe drijven die bijvoorbeeld fairtrade kof fie schenken. Meer informatie is te vinden op: www.fairtradegemeentegoes.nl en www.fairtraderestaurantweek.nl legt Van den Wijngaard uit. Goes be sloot zich in te zetten voor eerlijke handel. De gemeente begon eerst bij zichzelf. "Als je als overheid iets pro moot, moet je er zelf ook naar leven. Vandaar dat we onder meer in de kan tine en in de koffieautomaten vooral fairtradcproducten hebben." Campagne Onlangs is de gemeente een nieuwe campagne gestart. Doel is om bet aan tal instellingen en bedrijven in de ge meente dat fairtradeproducten in huis heeft met tien procent te doen toene men. De campagne is in eerste instan tie gericht op kerken en kappers. "In kerken zijn veel mensen actief met goede doelen. Dat zijn mensen die be trokken zijn en die zich aangesproken zullen voelen door fairtrade. Via die mensen heb je ook makkelijk toegang tot de leden van de kerk en bereiken we een grofe doelgroep", aldus Van den Wijngaard. Alle kerken binnen de gemeentegrenzen hebben inmid dels een brief gekregen. Ze kunnen bij de gemeente een proefpakket aan vragen. "Op die manier kunnen ze zelf proeven dat fairtradeproducten qua smaak niet onderdoen voor gewo ne producten. Sterker nog, veel men sen vinden fairtradeproducten lekker der, smaakvoller." Dat laatste komt omdat fairtradeproducten vaak ook biologisch geteeld zijn. Het is de bedoeling dat de kerken tij dens vergaderingen of na diensten eer lijke koffie, thee en limonade schen ken. Datzelfde hoopt de gemeente Goes ook te bereiken bij kappers. Die schotelen hun klanten vaak een bakje voor. Als kappers biologische koffie of thee schenken, dan zouden klanten die dat lekker vinden ook op fairtrade kunnen overstappen. "Voor kappen geldt bovendien dat we hopen dat die fairtradecosmetica gaan gebruiken. Al is dat wel moeilijk, want op dat ge bied is er nog weinig. We zijn dan ook bezig om te kijken wat er alle maal wel bestaat, zodat we dat onder de aandacht kunnen brengen." Olievlek Uiteindelijk moet de fairtradegedach- te als een olievlek over Goes en om streken uitspreiden. "Mensen die in de wereldwinkel komen, hoeven we niet meer te overtuigen, die kennen fairtrade wel", zegt Van den Wijn gaard. "Maar het zijn juist de mensen die er niet komen. Als zij fairtradepro ducten willen hebben, zullen de su permarkten uiteindelijk hun assorti ment moeten aanpassen en uitbrei den." Dat fairtrade altijd duur is, is overigens een misverstand, zegt Van den Wijngaard. "De Lidl bijvoor beeld, heeft een zeer betaalbare en goede fairtradelijn. En fabrikanten als Verkade hebben al besloten alleen nog maar fairtradechocolade in hun producten te gébruiken." Goes wil de titel Fairtrade Gemeente eer blijven aandoen. Andere campag nes en projecten zitten dan ook in de pen. Deze maand verschijnt bijvoor beeld een fairtradewandelroute. Van den Wijngaard: "We begrijpen best wel dat we als Goes in ons eentje de wereld niet kunnen verbeteren, maar samen met de andere fairtradegemeen- ten in Nederland, timmeren we lande lijk toch flink aan de weg." Puur! uit eten en Stichting Max Havelaar, verantwoordelijk voor het Fairtrade Keurmerk houden van 25 tot en met 31 oktober de Fairtrade Restaurant Week 2010. Restaurants in heel Nederland serve ren dan gerechten die bereid zijn met fairtrade-ingrediënten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 117