'Goes komt crisis goed door' interview qemeente Goes Nil de Nederlandse economie iets opkrabbelt, groeit de belangstelling weer voor de bedrijventerreinen in Goes. De hand moet op de knip, dat is de niet misteverstane boodschap vanuit Den Haag. Gemeenten gaan dat duidelijk merken. Zo komt er fors minder geld naar het Gemeentefonds. Dus ontkomt ook Goes er niet aan om de broekriem aan te trekken, zou je zeggen. Toch wordt in de stad nog volop gebouwd en staan enkele ingrijpende bouwplannen op het programma. Hoe kan dat nou eigenlijk in deze tijden van economische malaise? door Dennis Rijsbergen GOES - Het is typisch Zeeland: qua economische ontwikkelingen gaat het in de provincie toch allemaal net wat minder hard dan in de rest van het land. "Natuurlijk is ook Zeeland een speelbal in het grote geheel", zegt wethouder Economische Zaken van Goes Loes Meeuwisse. "Maar als het in Nederland als een speer gaat, gaat het in Zeeland goed en als het in Ne- dei-land slecht gaat, gaat het in Zee land redelijk. En binnen Zeeland valt Goes vervolgens weer positief op." Ofwel, de Zeeuwse centrumgemeen te Goes doet het zo slecht nog niet. "Dat komt onder meer omdat Goes een grote verscheidenheid, aan bedrij ven en mkb heeft", zegt Meeuwisse. "Ben je zoals Oss afhankelijk van een groot bedrijf als Organon en er vallen daar massaontslagen, dan voel je dat als stad en gemeente direct. Want ook de toeleveranciers worden ge raakt. In Goes hebben we een gezond bedrijfsleven." Snijden Maar werkt Goes dan heiewaal niets van de bezuinigingsronde die Den Haag heeft ingezet. Uiteraard wel, knikt de wethouder. Ook Goes moet snijden. "We zijn uit gegaan van een scenario dat het kabi net 18 miljard wil bezuinigen. We hebben dat terugberekend wat dat voor ons zou betekenen. We houden er rekening mee dat we sowieso tien procent op het Gemeentefonds ge kort gaan worden", legt Meeuwisse uit. Het Rijk stopt jaarlijks een deel van haar belastingopbrengsten in het Gemeentefonds. Uit dat fonds krijgen gemeenten geld dat vrij te besteden is. Het fonds is erg belangrijk om het gemeentelijk huishoudboekje op or de te houden. Dat het Rijk minder geld in het Gemeentefonds stort, bete kent dat Goes acht miljoen euro moet bezuinigen, stelt wethouder Meeuwisse. Maar, zegt ze er wel bij, de burger en de ondernemer gaan er zo min mogelijk van merken. "We hebben afgesproken dat we de men sen en bedrijven zo veel mogelijk wil len ontzien. We gaan dan ook niet over tot het verhogen van de belastin gen. Die laten we alleen met de infla- Foto's: Denvon Media tie meestijgen. Nee, we zoeken het bij onszelf." En zo wordt een groot deel van de 8 miljoen, namelijk 3 mil joen, als 'concemtechnische maatrege len' bij elkaar geharkt. Het houdt in dat de gemeente voor dat bedrag in het stadskantoor en de organisatie zelf gaat bezuinigen. Ook op het onderhoud en beheer gaat voor een bedrag van een miljoen euro bezuinigd worden. Niet dat het meteen een rommeltje wordt op straat en in de plantsoenen. "We wil len" efficiënter gaan werken en niet au tomatisch iets na vijftien jaar vervan gen, maar eerst kijken of vervanging echt wel nodig is." Kunstuitleen Enkele instellingen gaan het wel voe len dat de hand op de knip gaat. Zo wordt voor zes ton op onder meer het Historisch Museum De Bevelan- den (75.000 euro) en de kunstuitleen (13.000 euro) beknibbeld. En zeven In Goes wordt de komende jaren nog veel gebouwd. Foto: Denvon Media ton wordt bezuinigd op de gemeen schappelijke regelingen, door een kor ting op te leggen van 4 procent. In de WMO gaan "ze het merken (een be zuiniging van drie ton) en ook is de kans groot dat het transferium wordt wegbezuinigd. Maar hoe kan het dan, dat in Goes toch overal gebouwd wordt en nog enkele grote projecten op stapel staan? De binnenstad, de Goese Schans, de spoorbak om er maar een paar te noemen. Bouwen kost toch geld, veel geld? "Wat veel burgers zich niet realiseren is dat we voor die majeure projecten al de middelen op zij hebben gezet. Daarnaast vinden we het erg belangrijk om flink in de infrastructuur te investeren. De infra structuur is immers onze economi sche motor. Zo is de nieuwe aanslui ting op de A58 van levensbelang voor Goes. Soms heb ik nu het gevoel dat ik dagelijks met files in de stad moet leven. We hebben, goede bedrijventerrei nen, het is erg belangrijk dat die ook vlot bereikbaar blijven voor werkne mers en klanten. De mobiliteit groeit in Nederland jaarlijks met zo'n ander half procent. Als we niks doen dan hebben we binnen tien jaar grote pro blemen. Vandaar dat we de aanslui ting op de A58 en de verbetering van het spoortraject sterk doorzetten." De enorme opknapbeurt van de Goese binnenstad kwam ook op een juist moment. "Juist nu is een kwaliteitsim puls aan de binnenstad extra belang rijk", stelt Meeuwisse. "Ondernemers hebben het al zo moeilijk. We kun nen nu klanten lokken met een aan trekkelijke binnenstad." Opknapbeurt Ja, Goes is de economische crisis tot nu toe redelijk goed doorgekomen, concludeert Meeuwisse. "Als crisis maatregel hebben we ook enkele wer ken naar voren gehaald, zoals de op knapbeurt van bedrijventerrein de Poel III. Dat heeft voor aannemers uit de regio behoorlijk wat werk op geleverd. En laten we ook niet verge ten dat het bedrijfsleven veel geïnves teerd heeft in onderwijs en zorg. Ik zie Emergis bouwen, het ziekenhuis heeft plannen en ook het Goese Ly ceum gaat nieuw bouwen." Bovendien hoopt de wethouder dat nu de economie weer ietsjes aantrekt, er nieuwe bedrijven naar Goes ko men. "Bedrijven hebben pas op de plaats gemaakt. Verkochten we jaar lijks gemiddeld toch zo'n dikke drie hectare bedrijfsgrond per jaar, met soms wel een jaar met tien hectare, nu is dat helemaal ingezakt. We zien echter wel de belangstelling weer toe nemen. We zijn met een hele rij bedrijven in gesprek die zich eventueel wel in Goes willen vestigen. We kijken dus al vooruit", verwijst Meeuwisse naai de ontwikkeling van een nieuw ter rein, De Poel 5. "Want een zorg is dat we in de toekomst wel voldoende aanbod van bedrijventerreinen hou den. We zijn het centrum van de re gio. We willen niet in een situatie ra ken dat we 'nee' moeten verkopen." WWW.TWINSINVESTMENTS.COM TMNSIXYESTOE)' S?4GÓ,(K V 0.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 113