'Luister naar de Goesenaren' •<8 afscheid gemeente Goes Dick van der Zaag: 'Als Goes mogelijkheden in de markt ziet, springt Goes erin. Dat maakt het een mooie gemeente." Foto: Denvon Medio Het is welletjes. Na 17,5 jaar de ambtsketen van Goes te hebben gedragen, hangt burge meester Dick van der Zaag het kleinood aan de wilgen. 30 no vember is zijn laatste werkdag. Een hele generatie lang zag hij zijn stad en zijn gemeente veran deren. Tijd om eens de balans op te maken. door Dennis Rijsbergen In 17,5 jaar gebeurt er veel. Hoevee1 is Goes in die tijd veranderd? Toen ik hier kwam, was de wijk Oostmolenpark nog in aanbouw. Overzuid en Ouverture waren er alle maal niet. Bedrijventerrein De Poel moest nog van de grond komen. Ik weet nog dat ik in '93 letterlijk met m'n poten in de klei stond bij de ope ning van het eerste pand daar. Alleen de Zeelandhallen stonden er ook nog, verder niets. Het was er één grote wil dernis. Moet je nu zien wat er alle maal in De Poe! 11 staat. Het stations gebied was allemaal weiland. Kanto ren stonden er niet. Ja, Goes heeft een complete metamorfose onder gaan. Goes is enorm gegroeid. Niet eens zo zeer in inwoneraantal hoor, want toen ik hier begon had Goes 33.000 inwoners, nu 37.000. Maar wel qua imago en bedrijvigheid. Er was een tendens van pakweg midden jaren negentig tot 2005 van concentra tie en schaalvergroting. Bedrijven gin gen vestigingen samenvoegen en ko zen voor de centrale ligging van Goes. Ik noem de autodealers, Price- waterhouse Coopers, Haskoning, Im- tech. De Westerscheldetunnel heeft die centrale positie van Goes alleen maar versterkt. Ik zeg wel eens dat Goes meer profijt heeft van de tunnel dan Terneuzen. U kwam destijds uit het verre Groningen. Was het wennen voor een Groningse boerenzoon in Zeeland? Ik ben geen socioloog, maar ik zie wel een verband tussen de grond en de bewoner. Hoe steviger de klei, hoe degelijker de mensen. Wat be treft mensen zie ik veel overeenkom sten tussen de Groninger en de Zeeuw. Ze zeggen wel eens dat die noorderlingen zo stug zijn, nou de Zeeuw doet er niet veel voor onder. Dat nuchtere van de Zeeuw sprak me meteen aan. Als je hier gekke caprio len uithaalt, is men geneigd je met bei de benen weer op de grond te trek ken. Ik mag dat wel. Maar Goes is toch ook een Bourgondische stad. Klopt. Ik zie in Zeeland wel eens dat spaarzaamheid kan leiden tot kramp achtigheid. Ik vind dat niet goed. In Goes zie je dat gelukkig niet zo veel. Hier willen ze ook wel eens lekker een feestje vieren. Wat dat betreft is Goes denk ik wel de meest Bourgon dische stad van Noord- en Mid den-Zeeland. Met carnaval of de fees ten rond het zeshonderdjarig bestaan van Goes en het Afrikajaar wordt niet op een euro gekeken. Goes in een paar steekwoordenwat zou u dan zeggen? "Zakelijk. Vriendelijk. Goed imago en centrum van Zeeland. Goes komt in allerlei top tienen gunstig uit de bus. Het is een goede woongemeen- te, heeft een goed ondernemersklimaat, is als eerste tot Fairtrade Gemeente benoemd en is in de race voor de titel Jongerenhoofd- stad van Europa. Hoe komt het dat Goes zo goed scoort? In Goes zijn we niet bang om nieuwe initiatieven te ontwikkelen. We wil len steeds weer ons imago bevorde ren. En we willen zorgen voor leven in de brouwerij. Je kunt natuurlijk een gezapig provinciestadje zijn, er voor zorgen dat de straten er netjes bij liggen en het vuilnis op tijd wordt opgehaald en het daar bij wijze van spreken bij laten. Nou, zo zit Goes niet in elkaar. Kijk naar de festiviteiten in 2005 rond 600 jaar Goes en Ubuntu (het spekta kel rond het Afrikajaar vorig jaar, red.). Mensen hebben het er nog steeds over. Maar ook op economisch gebied hebben we niet stil gezeten. Vanaf de negentiger jaren heeft dat ge leid tot een bepaalde schwung om din gen aan te pakken. Er is niet alleen uit gebreid, maar ook oude wijken zijn gerehabiliteerd, de huizen zijn veran derd zodat ze weer jaren meekunnen. We hebben dat bijvoorbeeld in de Goese Polder gedaan. Echt, als Goes mogelijkheden in de markt ziet, springt Goes erin. Dat maakt het een mooie gemeente om er te wonen en te werken. Ik ben nog niemand in Goes tegengekomen die zei: 'Ik schaam me ervoor in Goes te wo nen'." Wat was het hoogtepunt van uw burgemeesterschap? Goes 600 is zeker één v-ah de hoogte punten geweest met een prachtig openluchtspektakel op de Grote Markt. En al die vrijwilligers die het tot een succes hebben gemaakt, ge weldig. Dat was Goes op z'n best. Waar heeft u wel eens van wakker gelegen? Ik lig niet zo gauw wakker van iets. Moet ook wel in dit vak, want je maakt veel mee. Je krijgt toch te ma ken met het wel en wee van mensen. Van vreugdevolle zaken als een zestig jarig huwelijk tot droevige omstandig heden. Dat vergt veel van je, zoals in levingsvermogen. En je moet snel kunnen schakelen. Het ene moment sta je op een feest, het andere bij een persoonlijk drama. Maar dat is eigen lijk het burgervader zijn. Ik ben er voor de mensen geweest, niet de men sen voor mij. Dat heb ik me altijd wel gerealiseerd. Maar als ik uiteindelijk iets moet noemen wat het dieptepunt is geweest, dan is dat toch wel het ver trek van Rijksdiensten uit Goes en uit Zeeland. Wat ik ook erg jammer vind, is de discussies van de laatste vijf jaar over de gezondheidszorg in Zee land. Drie ziekenhuizen in Zeeland is gewoon te veel. Ziekenhuizen moe ten tegenwoordig een groter draag vlak hebben. Pakweg 120.000 inwoners per zieken huis is te weinig. Het plan dat er nu ligt om het ziekenhuis in Goes te con centreren, vind ik een goed plan. Maar blijkbaar gunnen we in Zeeland elkaar te weinig als je ziet hoe moei zaam het allemaal gaat. Maar ja, kan ik het helpen dat Goes zo centraal ligt. Ik moet me er zo langzamerhand voor verontschuldigen. Maar het is toch logisch dat als je één ziekenhuis realiseert, dat je dat in het centrum van de provincie doet en niet ergens aan de rand omdat daar in de zomer veel toeristen komen. Nou, die gaan nauwelijks naar het ziekenhuis hier, dat doen ze wel in hun eigen woon plaats. Nee, we moeten ons in Zee land realiseren dat als we zo doorgaan er over tien jaar helemaal geen zieken huis meer is in de provincie. Dan moeten we naar Bergen op Zoom, Antwerpen of Rotterdam. En dan is er een leven zonder het burge meesterschap en hoeft u zich niet meer druk te maken over dergelijke zaken. Ja, dat lijkt me wel heerlijk. Ik heb mezelf beloofd de eerste twee maan den niets te doen. Lekker op winter sport, dat wel. Niet dat ik Goes hele maal loslaat. Ik blijf er wonen. Ik ben verknocht aan Zeeland. En ik blijf mijn nevenfuncties behouden. Zo ben ik voorzitter van het Zeeuws Landschap en zit ik in de Raad van Toezicht bij 't Gors. Daar ga ik meer tijd in steken. En in reizen, tuinieren en fietsen. Ik kan in de Zak van Zuid-Beveland eindeloos op mijn ra cefiets zitten. Soms verdwaal ik hele maal. Wie weet ga ik zelfs nog wel werken. Ik ben nog steeds geregis treerd mediator, misschien ga ik daar nog iets mee doen. Nee, dat zwarte gat blijft mij wel bespaard. Dan ziet u tijdens uw pensioen Goes verder veranderen. Hoe ziet de stad er over nog eens 17,5 jaar eruit? Ja, dan is de Goese Schans een mooie waterstad. Ongetwijfeld is het Sta tionsgebied helemaal ontwikkeld en staan er zulke mooie kantoren dat dit stadskantoor er verouderd bij lijkt. Heeft u een boodschap voor uw opvolger? Luister goed naar de Goesenaar. En luister goed naar de gemeenteraad en het college en besluit dan pas wat de projecten zijn waar je aan gaat trek ken. v'ooy Utv rinckjaaKoline-r 2(910 Vroegboekers ontvangen een gratis Prosecco-Limoncello in onze wintertuin reserveer op www.stadschuur.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 111