Experts geven weer een voldoende barometer CIJFERS 10 Dré de Jong Smaak-catering Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Boelo Tigchelaar Autobedrijf LiJIiane van der Ha Agrariër [i Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans Ondernemer Henk v. Koeveringe De Roompot Scarlet Kwekkeboom Janse &Janse Paul Nijskens Rewin Chris van Loon JVI De Unie David Luteijn BZW Zeeland Paul Nijskens Rewin 'In de kwakkelstand. Het gaat langzamerhand be ter met de regionale econo mie. De barometer steeg weer met eentiende punt, maar belang rijker is misschien wel dat geen enkele expert een onvoldoende meer geeft. Zouden we dan toch langzamerhand uit de crisis ko men? Paul Nijskens: 6 Het blijft kwakkelen Mijn barometer blijft in de kwi\kkels- tand. Kijk ik naar onze klantencontac ten dat is er van enig herstel wel spra ke maar het algemene beeld is dat van grote aarzelingen in de markt. Bedrij ven met nieuwe investeringsprojec ten zijn er maar mondjesmaat en als ze er al zijn dan blijken de banken toch terughoudend te zijn. Was voor de crisis een onroerend goed financie ring op basis van 65 tot 70% van exe- cutiewaarde het doorsnee verhaal nu wordt dat al of niet onder invloed strengere overheidsregels terugge bracht naar 40% tot 50% van de exe- cutiewaarde. Dus is er meer eigen ver mogens inbreng vereist en dat is in de huidige omstandigheden meestal niet voorhanden. Mijn barometer blijft daarom onveranderd op een klein zes je staan. Joris Jansen: 8. Het was een goede zomer Over hét derde kwartaal klagen wij zeker niet. De zomer zorgt altijd voor extra particuliere gasten. Ideaal omdat de zakelijke markt dan op vakantie is. Minpuntje was het matige weer in au gustus. Vanaf deze maand hebben we het terras te weinig kunnen gebrui ken. Dat scheelt veel stoelen en dus ook omzet. Vervelend in een periode waarin we meer gasten trekken dan we kunnen plaatsen. De vakbladen melden dat het economisch iets beter gaat maar de Horecabranche schijnt daar nog niet van te profiteren.Het be- drijfsschap spreekt zelfs van een be droevend slechte september maand.Vooral het hogere en dus duur dere segment heeft het zwaar. Geluk kig kunnen wij tevreden terugkijken naar de afgelopen periode. Chris van Loon: 7,5 Kansen voor de regio Deze week is het concept regeerak koord gepubliceerd waarin de ambi ties van het nieuwe kabinet zijn ver woord. Een van de speerpunten is het versterken van het MKJ3 op allerlei terreinen. Het terugdringen van de ad ministratieve lasten en meer kansen bij aanbestedingen door de overheid. Op zich zijn dit prima voornemens. De Kamer van Koophandel heeft al eerder initiatieven genomen om met name de gemeentelijke regeldruk te verminderen. Niettemin moetje toch keer op keer weer constateren dat zo dra er maar iets fout gaat de eerste reactie is dat de overheid toch vooral strakker toezicht moet houden. Het toezicht op de financiële sector wordt zwaar opgetuigd. Dezelfde discussie hebben we nu ook ten aanzien van de pensioenfondsen. Mijn zorg is dat ook deze voornemens in dezelfde maalströöm terecht komen. Als we de regeldruk willen verminderenzullen 06-'10 07-' 10 09-'10 10-'10 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 7,5 7,5 8,0 7,5 Willem Jonkmans Ondernemer 6,0 6,0 6,5 7,0 Scarlet Kwekkeboom Directeur Janse Janse - 5,9 6,0 Guust Verpaalen Directeur Phidelity Consultancy 6,0 6,0 6,0 6,0 Boelo Tigchelaar Directeur Tigchelaar 6,5 6,5 6,5 6,5 Chris van Loon Bestuurder De Unie 6,5 7,0 7,0 7,5 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 6,0 6,0 6,0 6,0 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 6,5 6,5 7,0 6*,5 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 5,5 6,5 6,5 6,5 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 7,0 7,0 7,0 7,0 Jan Pollemans Supermarktdeskundige 7,0 7,0 6,0 6,0 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 6,0 6,0 6,5 6,5 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 7,5 8,0 8,0 8,0 Dre de Jong Smaak-catering 7,0 7,0 6,5 7,0 Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Moules we ook met elkaar de risico's moeten aanvaarden dat het dan dus geheid er gens een keer fout gaat. Er blijven al tijd ondernemers die de grenzen op dit punt blijven opzoeken. Het voor stel om langs de weg van certificatie goed gedrag uit het verleden te belo nen is een prima weg om te bewande len. Dat betekent dat ondernemers die bewezen hebben goed met de re gels om te gaan in het vervolg niet op voorhand gecontroleerd worden. Op het punt van de Regionale economie gaat de Rijksoverheid zich in feite te rugtrekken. Dit beleid wordt gedecen traliseerd naar de Gemeentes. Waai de Gemeentes in West Brabant samen werken in het SES biedt dit ongeken de kansen om tot een samenhangend regionaal economisch beleid te ko men. Die samenwerking is echter wel een absolute voorwaarde om tot resul taat te komen. Kortom, vanuit econo misch perspectief ben ik redelijk opti mistisch voor onze regio. Jan Pollemans: 6 Bezuinigingen afgewenteld op consument De consument is erg terughoudend met zijn aankopen.De redenen hier voor zijn natuurlijk dé eindafrekenin gen van de vakanties de betalingen van 'de schoolgelden, maar vooral de onzekerheid van wat voor lasten er nog komen uit het nieuwe regeerak koord. Zoals het er naar uitziet wor- de'n veel bezuinigingen afgewenteld op de consument. Het consumenten vertrouwen is aangetast waardoor dat de gemiddelde besteding achter blij— ven.Hierdoor staat de omzet onder druk en de marge staat ook onder druk omdat de consument veel actie artikelen kopen. Al met al een zware tijd voor de detailhandel. Guust Verpaalen: 6. Duurzaamheid dreigt containerbegrip te worden Het is niet gepast om mij als commis saris (maar zeker ook als ex-bestuur der) uit te laten over de ontwikkelin gen bij een van de grootste werkge vers in de regio, namelijk Philip Mor ris. In deze moeilijke tijd wens ik alle betrokkenen veel sterkte en wijsheid toe. Het is voor mij echter ook geen reden om een onvoldoende te geven. In het kielzog van o.a. de Duitse eco nomie trekt ook hier de economie ge lukkig weer aan. Een nieuw kabinet zal hier weinig tot geen verandering in brengen. Net als de vorige kabinet ten lijkt ook nu weer het vizier ge richt te worden op de korte termijn. Grote vraagstukken worden niet óf nauwelijks aangepakt en dit zou nor maal somber moeten, stemmen. Maar verwachten we dan niet te veel van de politiek en het openbaar bestuur? Het is immers de burger zelf (en de media) die zwaar inspelen op de korte termijn problemen en de politiek geeft hier braaf gehoor aan. Het ge volg is dat lange termijn problemen pas opgevólgd/woi'den als ze in de korte termijn horizon van 'stakehol ders' zichtbaar worden. Dit geldt mijns inziens onder meer voor onder werpen als vergrijzing en veel belang rijker ONTGROENING, de daar mee gepaard gaande problematiek op de arbeidsmarkt, de houdbaarheid van pensioenstelsels, de zorg, de wo ningmarkt, om er maar een paar op te noemen. Willem Jonkmans: 7 Er liggen voldoende uitdagingen en kansen Vanuit verschillende kanten komen steeds sterkere signalen dat het econo mische herstel is ingezet. Daarmee moeten we verder. Vanuit mijn veran derde rol als ondernemer, bezig met het opstarten van nieuwe activiteiten, kom ik jonge ondernemers tegen met verfrissende nieuwe ideeën. Onderne mers die bereid zijn de traditionele ge dachtepatronen, die in veel gevallen de oorzaak van de huidige problemen zijn, los te laten. Niet slimmer met be staande uitgangspunten omgaan, maar bereid zijn anders te denken. Zij riioe- ten de ruimte krijgen. Een overheid die besluiten neemt is daarbij essen tieel. Bijvoorbeeld ten gunste van ver korte procedures bij herbestemming van leegstaande gebouwen. Kortom, er liggen voldoende uitdagingen en dus kansen. Hierop gebaseerd geel ik een 7 voor de economische situatie in West Brabant, daarbij er vanuit gaan de dat er ook een stimulans vanuit gaat om die uitdagingen te lijf te gaan. Dré de Jong: 7 Je kunt beter vooruitkijken Het gaat beter. Met het bereiken van een regeerakkoord is er weer rust. Dit zal de economie goed doen en direct zal dit te merken zijn in het koopge drag van consumenten. De komende wintermaanden zal bij het bedrijfsle ven enig herstel zeker voelbaar zijn. Mijn positiviteit put ik uit het verle den, waar een enigszins vergelijkbare crisis heeft plaats gevonden. Het is wel beter om vooruit te kijken en be denk dan: 'Kijk niet naar wat je niet hebt, maar naar watje wel hebt.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 108