Zeeland proeftuin voor biobase economy oesterpartij Administratiekantoor Van Beers BV Voor complete advisering en begeleiding van uw bedrijf. O.a.: Belastingzaken, jaarrekeningen, boekhoudingen, loonadministraties, financieringsvraagstukken. Wij zijn lid van de NOAB en ook internationaal actief. Jacob Catsstraat 10 - 4364 AM Grijpskerke telefoon (0118) 59 28 28 - fax (0118) 59 32 11 www.admvanbeers.nl door Loes van der Hoeven Op 22 september 2010 vond de achtste Nationale Zeeuwse Oesterpartij plaats in het Abdijcomplex in Middelburg. Ruim achthonderd genodigden uit binnen- en buitenland waren het erover eens: de kwaliteit van de Zeeuwse oester is dit jaar weer goed. MIlfoELBURG - Traditiegetrouw werd de Nationale Zeeuwse Oester partij voorafgegaan door een minisym posium in de Nieuwe Kerk. Dat stond in het teken van Biobase Euro pe en in het bijzonder het vernieu wen, verbinden en versterken van de ontwikkelingen in de Kanaalzone 'van Terneuzen naar Gent en terug', zoals gastvrouw Karla Peijs, Commis saris van de Koningin in Zeeland, het grensoverschrijdende gebied typeer de. Wivina Demeester-de Meyer, on derhandelaar van de Minister-presi dent van de Vlaamse Regering en voormalig Minister van Financiën, Be groting en Welzijn en Marten Wiers- ma, gedeputeerde voor Economie en Milieu van de Provincie Zeeland ga ven hun visie op het thema. En Mare van Hijfte, algemeen directeur van kunstmestproducent Yara Sluiskil, gaf daar weer een reflectie op. Bioraffinage "Zeeland wil graag proeftuin zijn, maar er moet uitzicht zijn op een be stendige, duurzame en concurrerende groene economie. Dat redden wij niet met alleen pilots." Karla Peijs deed een duidelijke oproep om het niet alleen bij pilots te houden. "Zee land is niet de enige Nederlandse re gio die steun vraagt voor dergelijke projecten. Daarom vragen wij de mi nisteries en interdepartementale pro grammadirecties ervoor te zorgen dat deze initiatieven elkaar zoveel moge lijk aanvullen." Het kostte de Com missaris van de Koningin weinig moeite haar gehoor duidelijk te ma ken wat er in haar provincie allemaal al is gebeurd om nummer 1 op liet ge bied van Biobase Economy te wor den in Europa. "In de Kanaalzone ver nieuwen wij de chemische sector. Die was vanaf de jaren '60 van de vo- Foto 's: Marijke Folkertsma de draagkracht daarvan aan te tasten. Maar ook, veel slimmer en efficiënter gaan werken en niet alle kostbare ei witten, zetmeel of ingewikkelde en waardevolle stofjes van Moeder Na tuur verbranden. Biobased Economy is een structurele verandering, die het resultaat is van op elkaar inwerkende en versterkende ontwikkelingen. Als wij die (ingewikkelde) veranderingen willen toestaan, zullen wij en de gene raties na ons, er mooie vruchten van kunnen plukken! De eerste' stappen zijn gezet, nu zijn de bedrijven aan zet om klanten voor de proeffabriek te verwerven. De provincie Zeeland draagt haar steuntje bij, door samen te werken met Vlaanderen en West-Bra bant, maar wil dat ook graag doen met andere partijen in Nederland. Om de Kanaalzone dé toonaangeven de Biobased regio in Europa te laten worden." Mare van Hijfte van Yara waarschuwde dat biogrondstoffen een oplossing kunnen bieden, maar geen wondermiddel zijn. "Onze fabriek in Sluizencomplex Wivina Demeester noemde het be lang van de verbetering van de mari tieme toegang tot de Kanaalzone als vervolgstap op de ontwikkeling van de biobased technologie. "De aanleg van een tweede zeesluis in Terneuzen zal zowel voor Vlaanderen.als Neder land grote voordelen opleveren. De Westsluis kan vervolgens de grootste binnenvaartsluis ter wereld worden! En een verbeterde binnenvaartroute tussen Schelde en Seine brengt grote voordelen met zich mee. Het achter land van Zeeland wordt vergroot tot in Frankrijk en bovendien zal de vraag naar geschikte bedrijfslocaties voor de logistieke sector op de Weste Een volle zaal luistert aandachtig. tekenen, een manier om sneller en ef ficiënter economisch te groeien. Structurele verandering Gedeputeerde Marten Wiersma: "De kernbegrippen van Biobased Eco nomy zijn bijvoorbeeld dat de econo mie en de samenleving draaien op dat gene wat de aarde oplevert, zonder Amerika is een pilot gestart met am moniak uit maïskolven. Voor een der gelijke productie zouden wij 10% van alle Europese maïs nodig hebben. Denk je eens in welke gevolgen dat heeft voor de voedselvoorziening en de 0O2-uitstoot. En vraagje eens af wat de winst van een dergelijk pro ject dan zou zijn. Na een het luisteren van serieuze boodschappen is het goed oesters eten. rige eeuw in combinatie met aanleg en uitbreiding van havens een belang rijke economische groeisector. Naast petrochemische raffinage ontwikke len wij nu bioraffinage: de verwer king van bijna 100%-van de 'groene grondstoffen' (groen afval en geteelde gewassen) in plaats van fossiele bron nen, zoals aardolie. De eeuwenoude landbouwverwerken- de industrie in de Kanaalzone, zoals graan- en suikerbietverwerkende fa brieken, verbinden wij nu op een nieuwe manier met de chemische sec tor. Die is gericht op duurzaamheid en verbetering van de milieukwali teit. Ten slotte versterken wij onze economie. Niet alleen die van Zee land, maar van de hele Zuidwestelijke Delta. In economisch opzicht vor men Zeeland, West-Brabant en Vlaan deren een samenhangend gebied, stra tegisch gelegen tussen Antwerpen en Rotterdam. In de Kanaalzone is ruim te volop voor uitbreiding en gunstige vestigingsvoorwaarden voor kennis ontwikkeling én -toepassing op het Karla Peijs aan het woord. - gebied van een biogebaseerde econo mie. De know-how is aanwezig en er zijn natuurlijke diepe zeehavens om biomassa te importeren en producten te exporteren. Onze ondernemers geest, wereldwijde contacten en kor te communicatielijnen completeren de ingrediënten voor succes. Maar de randvoorwaarden moeten ook gun stig zijn, zoals consistente steun, van het Rijk. De financiële ondersteuning van Interreg van 22 miljoen maakt van Biobase Europe (een proeffabriek in Gent en een opleidingscentrum in Terneuzen) een groot project. lijke Kanaaloever toenemen. Terneu zen wordt de' toegangspoort tot de Seine-Schelderoute!" Ten slotte beha-' drukte mevrouw Demeester dat Bio base Europe jn combinatie met een nieuwe zeesluis een win-winsituatie voor Vlaanderen en Nederland zal be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 104