Creëer Banenmotor hapert - oktober - deWildeZeeuiV.nl stand van zaken column onderscheid verleiding winst Belastingdienst jaagt op auto van de zaak 1 03 m Chris Ruiten Voorzitter KvK Zuidwest- Nederland: cijfer 6 'Nog;geen signalen van krachtig economisch herstel. Hoe staat het bedrijfsleven in West-Brabant en Zeeland ervoor? Is de omzet gestegen, ge daald of gelijk gebleven? Hoe zit het met productie, bezettings graad, orders en prijsontwikkelin gen? Wat zijn de verwachtingen van ondernemers? Zijn er bedrij ven bijgekomen of juist vertrok ken uit de regio en waarom? De Kamer van Koophandel kan op al deze vragen antwoord geven en inzicht bieden in de ontwikkelin gen. Meer informatie: www.kvk.nl/ cijfers Sinds najaar 2008 staat het aantal ba nen bij veel bedrijven onder druk. Met name in 2009 heeft dit geleid tot een verlies aan arbeidsplaatsen. In eer ste instantie ging het vooral om flex- werkers als uitzendkrachten, maar in toenemende mate verloren ook veel vaste krachten hun baan. Vanaf begin 2010 zien we de situatie langzaam ver beteren. Er zijn steeds minder bedrij ven met een personeelskrimp. In het derde kwartaal van 2010 heeft zowel in Zeeland als in West-Brabant 12% van de bedrijven gesneden in het per soneelsbestand (landelijk: 16%). Een jaar geleden was dat nog zö'n 30%. Opvallend is wel dat in het derde kwartaal een daling te zien is van het aandeel bedrijven met een uitbreiding van het werknemersstand. In West-Brabant had 11% van de bedrij ven extra personeel nodig (2de kwar taal: 18%), in Zeeland 10% (2de kwar taal: 14%). Uit de cijfers blijkt verder Problemen bij Philip Morris. dat kleinere bedrijven (minder dan 50 werkzame personen) iets positiever zijn over de baanontwikkeling dan de grotere bedrijven. De werkgelegen heidsontwikkeling bij grotere bedrij ven is zorgwekkend, aangezien het om grotere aantallen kan gaan. Zie bij voorbeeld het recente besluit van Phi lip Morris in Bergen op Zoom om af scheid te nemen van 180 arbeidskrach ten. Vooral de bouwsector is somber over de werkgelegenheidsontwikke ling. Bijna één op de vier bouwbedrij ven spreekt in het derde kwartaal van een daling van de personeelssterkte. Ook de industriële sector is pessimis tisch. Een op de vijf industriële bedrij ven zegt in het personeelsbestand te snijden en slechts 7% spreekt van een personeelsuitbreiding. In de groothan del, vervoerssector en met name de horeca zien we wel een toename van werkgelegenheid. In de horecasector heeft dit echter vooral met seizoensin vloeden te maken (toeristische sei zoen). Lichte verbetering Investeringen zijn belangrijke smeero lie voor de economie. De afgelopen twee jaar hebben veel bedrijven de hand op de knip gehouden. Nog al tijd zijn veel ondernemers terughou dend, echter er is wel sprake van een verbetering. Het aandeel bedrijven met dalende investeringen neemt af Weslkolkstraat. 36 Terneuzen 0115 689 888 Creatieve Communicatie Foto: Thom van Amsterdam en het aandeel bedrijven met een in vesteringstoename neemt toe. In West-Brabant verwacht 18% van de bedrijven in 2010 een toename van de investeringen, tegen 22% met een daling. In Zeeland gaat het om respec tievelijk 16% en 25%. De bedrijven met een lager investeringsvolume zijn dus nog wel in de meerderheid. Op landelijk niveau ligt het aandeel 'da lers' met 26% hoger dan in Zeeland en West-Brabant. Sectoraal zien we vooral een lage investeringsbereid heid in de bouw. Ongeveer 60% ver wacht hier een daling van het investe ringsvolume. In de industrie en de de tailhandel zien we de investeringen toenemen. Dalende lijn werkloosheid wordt in augustus niet voortgezet Sinds het begin van de economische crisis (oktober 2008) is het aantal niet-werkende werkzoekenden (inge schreven bij UWV Werkbedrijf) dui delijk gestegen. Vanaf maart 2010 laat de werkloosheid echter weer een da lende lijn zien. Deze dalende lijn wordt in West-Brabant en Zeeland in augustus niet gecontinueerd. In West-Brabant stijgt het aantal werklo zen met 1,1% naar 17.670 personen, in Zeeland blijft de stijging beperkt tot 0,1% (7.700 werklozen). Lande lijk is er nog wel sprake van een lich te daling van de werkloosheid (-0,3%). Of de werkloosheid in West-Brabant en Zeeland de komende maanden ver der zal oplopen is moeilijk te voor spellen. Gezien de terughoudendheid van veel bedrijven ten aanzien van de werkgelegenheidsontwikkeling en in vesteringen, ligt in ieder geval een duidelijk daling van de werkloosheid niet voor de hand Minder werklozen In het derde kwartaal van 2010 zijn er bijna 1.600 startende ondernemingen in Zuidwest-Nederland geregistreerd. Dat zijn er ongeveer 200 meer dan in het derde kwartaal van 2009, een groei van 15%. Landelijk lag de groei zelfs nog iets hoger (+18%). Een toenemend vertrouwen in de economie, de toenemende populari teit van het ondernemerschap (met na me als zzp-er), maar ook mensen die noodgedwongen voor zichzelf begin nen (bijv. door werkloosheid), zijn de belangrijkste oorzaken van de groei. mr. Manfred Zurhorst FB is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Goes, m.zurhorst@drv.nl Autogerelateerde belastingen zijn sinds jaar en dag een speerpunt van de Belastingdienst. Vooral de auto van de zaak waarvoor ten on rechte geen bijtelling privégebruik auto plaatsvindt, is de Belasting dienst een doorn in het oog. Daarom voert zij veel controles uit met camera-auto's. Binnenkort zal ook de (loon)administratie aan een strengere (geautomatiseerde) controle worden onderworpen. Bijtelling privégebruik auto I Een bijtelling privégebruik auto is in beginsel verplicht voor iedereen, Jj die beschikt over een auto van een onderneming. Dit kunnen werk- g nemers en ondernemers zijn. Bij werknemers gebeurt dit door een J looninhouding voor de auto van de zaak. Ondernemers moeten bij hun winst uit onderneming een bijtelling privégebruik auto optellen. De hoogte van de bijtelling bedraagt 25% van de catalogus waarde van de ter beschikking gestelde auto, tenzij er sprake is van een zui- nige (20%) of zeer zuinige auto (14%). Verklaring geen privégebruik auto 3 Een bijtelling privégebruik auto is niet aan de orde indien een auto I van de zaak aantoonbaar voor minder dan 500 kilometer voor privé- M doeleinden wordt gebruikt. In dat geval kan bij de Belastingdienst een "verklaring geen privégebruik auto" worden aangevraagd. Bij een controle vraagt de Belastingdienst de belastingplichtige stee vast een sluitende kilometeradministratie te overleggen. Daaruit moet blijken dat de auto niet voor meer dan 500 kilometer in privé is gebruikt. Zijn er gebreken in de kilometeradministratfe of kan deze niet worden overlegd, dan zal de Belastingdienst een naheffings aanslag opleggen met boete, tenzij de belastingplichtige op andere wijze kan aantonen dat hij/zij minder dan 500 kilometer privé heeft gereden. Camera-auto's Belastingdienst De Belastingdienst controleert sinds enkele jaren met camera-auto's op locaties waar mensen veelal privé verblijven. Deze camera-auto's maken foto's van auto's op parkeerplaatsen bij meubelboulevards, voetbalwedstrijden, concerten en attractieparken. Ook de grensover gangen worden tijdens vakantieperiodes nauwlettend in de gaten gehouden. Op basis van dergelijke gegevens is de 'pakkans' sterk toegenomen. Intensivering controle (loon)administratie De Belastingdienst wil de 'pakkans' verder vergroten en heeft een database met autogegevens ontwikkeld. Op basis daarvan gaat de Belastingdienst vanaf nu een relatie leggen tussen de aanwezigheid van auto's in een onderneming (eigendom en lease) en de verwer king van die auto's in de (loon)administratie. Een groot deel van deze vergelijkingen zal automatisch plaatsvinden. Voorkom onnodige bedrijfsbezoeken Vastleggingen in (loon)administraties zijn niet altijd up-to-date. Dit hoeft niet per definitie te betekenen dat er onjuiste bedragen aan loonheffingen worden ingehouden, maar het levert wel vragen en onduidelijkheden op bij de Belastingdienst. In bepaalde gevallen kan dit leiden tot een bedrijfsbezoek, dat achteraf onnodig was geweest. Zorg samen met uw salarisadviseur voor een juiste, tijdige en volle dige (loon)administratie en voorkom zo een bedrijfsbezoek. DRV ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 475 medewerkers en 77 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 101