22 zeeland Zeeuwse geluid klinkt minder in Den ADRZ is koekjesfabriek OUD-MINISTER-PRESIDENT Jan Peter Balkenende was minister president met gevoel voor Zeeland, zonder het er te dik op te leggen. brieven te gast vrijdag 15 oktober 2010 'Hij probeerde mee te doen met carnaval, maar ik heb hem aangeraden om maar naar een EO jongerendag te gaan' Commissaris van de koningin Karla Peijs door Edith Ramakers Volgens commissaris van de koningin Karla Peijs was Jan Peter Balkenende loyaal aan alle Nederlanders, dus ook aan de Zeeuwen. Maar Zeeland zal hem missen. „En ik ook. Hij is de meest integere man die ik ken, verschrik kelijk aardig en attent." Volgens Peijs cijfert Balkenende zichzelf weg. Toen hij door een ernstige bacteriële infectie wekenlang uit de roulatie was, ging Peijs op bezoek. Zij zat anderhalf uur aan zijn ziekbed. „Hij maakte weinig woorden vuil aan zijn ziekte. Hij was geïnteresseerd in wat er 'in de wereld gebeurde'. Ik zou gek worden als ik één week bed moet houden, boos wor den en honderduit praten over mijn voet. Hij onderging alles gelaten en ge duldig." Het was Balkenende ten voeten uit, net als toen zij hem ontmoette tijdens carnaval. „Hij probeerde mee te doen, maar ik heb hem aangeraden om maar naar een EO jongerendag te gaan. Dat past beter bij hem." Op de foto: Karla Peijs, moeder en zoon Balkenende tijdens de opening van het uitgebreide Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. foto Ed Oudenaarden/ANP Met het vertrek van minister-president Jan Peter Balkenende heeft Zeeland geen Zeeuw meer op de hoogste politieke post in Nederland. Het Zeeuwse geluid zal minder klinken in Den Haag, want Balkenende was nu eenmaal acht jaar lang minister-presi dent én Zeeuw. Had Zeeland een streepje voor bij Balkenende? Beoor deelde hij een verzoek uit Zeeland anders dan een vraag uit andere pro vincies? En was het voor Zeeuwen gemakkelijker om met Jan Peter Bal kenende in contact te komen omdat hij Zeeuw is? „Tsja", zegt Ria Geluk, betrokken bij het watersnoodmuseum in Ouwer kerk. „Het was een voordeel dat hij een Zeeuw is. Hij wist wat de in vloed van de watersnoodramp voor Zeeland heeft betekend." Balkenen de is zelf van 1956, maar zijn ouders en familie brachten de ramp tot leven. „Er komen hier veel hoog waardigheidsbekleders en als die de expositie van de watersnoodramp zien, zien ze iets nieuws en schrik ken ze." Met Balkenende kon Ria Ge luk die fase overslaan. „Hij had bij mij een streepje voor omdat hij uit onze streek komt en dezelfde ge schiedenis heeft." Maar verder is Ge luk een nuchtere Zeeuwse. „We krij gen een nieuwe premier en dan zien we wel weer." foto Dirk-Jan Gjeltema Magda de Feijter van de actiegroep Red de Polder heeft Balkenende vo rig jaar een petitie aangeboden te gen ontpoldering van de Hedwige- polder. „Hij zei toen dat de beslis sing voor ontpoldering al was geno men. De alternatieven boden geen soelaas. Ik had wel het gevoel dat hij met ons meeleefde. Hij zei: 't Komt wel goed. Dat zei mijn moe der ook altijd. Maar bij hem wist ik niet voor wie het wel goedkomt." foto Huib de Jonge Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Ziekenhuizen 3 De heer Vierhout gedraagt zich bij een beetje kritiek als een verwend kind. Hij beweert het beste met de gezondheidszorg op Walcheren, de Bevelanden en Schouwen-Duive- land voor te hebben, maar uit zijn daden blijkt dat niet. Integendeel zelfs, want van eerdere beloftes wordt steeds meer afgeknabbeld. Nu is hij de weg ingeslagen van angst zaaien, door te beweren dat het allemaal nog veel slechter wordt, als hij nog verder wordt te gengewerkt. We zakken met de ge zondheidszorg in rap tempo af naar het niveau van een West-Afri kaans 'jakkie-takkie-land'. Fred van den Bogaard Bermweg 13, Oost-Souburg Bonnen 2 Aangezien de Zeeuwse bevolking zich netjes aan de regeltjes pro beert te houden en daardoor de bron van inkomsten van de ge meente Middelburg op een laag pit je staat, heeft Middelburg een ande re bron van inkomsten gevonden en wel het niet repareren van de kapotte parkeerautomaten. Ver schillende automaten in en rond de Dwarsstraat waren al enige tijd kapot. Bezoekerpassen werkten niet meer en hun advies was om er gewoon geld in te gooien, ofwel het volledige tarief te betalen. Dit heeft: verschillende telefoontjes van de bewoners opgeleverd en eindelijk na zes weken bellen en het dure tarief te moeten betalen is hij nu eindelijk gemaakt. Intussen heeft de gemeente zijn voordeel hier uit kunnen halen en daarmee een nieuwe bron van inkomsten gevonden. Heidi van den Heuvel Duunmede 55, Middelburg Ontpolderen De betekenis van niet-ontpolderen zoals in het regeerakkoord staat gaat nog veel verder dan wat de heer Robesin daarover opmerkt in zijn ingezonden brief van 14 okto ber. Crazy Horse - een 19e eeuws leider van de Ogala Lakota India nen - streed met zijn mensen te gen de onteigeningsplannen van de Amerikaanse overheid. Zijn slo gan luidde 'Je verkoopt geen grond waarop mensen lopen'. Doet niet ontpolderen recht aan het werk van onze voorouders die inpolderden. Niet onteigenen doet rechttoont respect voor de men sen die nu op die gronden wonen en werken. De wijsheid van Crazy Horse moeten we dan in onze tijd lezen als 'Je onteigent geen grond waarop mensen wonen en werken om er zout water over te laten heer sen'. Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg SGP SGP vecht uitspraak van vrouwen kiesrecht aan: Deze partij meent dat vrijheid van godsdienst boven mensenrechten staat. Als dat zo blijkt te zijn dan is het stenigen van een overspelige vrouw in de is- lamwetgeving in moslimlanden ook toegestaan! Ik verbaas me dat er veel ophef is over samenwer king met de PW maar niet over de SGP. Op gemeentelijk en provin ciaal niveau wordt door de gevestig de partijen wel met hen samenge werkt zonder ruis. Hun uitgangs punten vertonen veel overeen komst. Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede Stadsdichter Citaat uit interview met Chawwa Wijnberg: 'Ik vond het heel leuk om stadsdichter te zijn. Maar ik kreeg daarna wel problemen met mijn opvolging'. Wijnberg vond dat de stadsdichter beroepsdichter moest zijn, met publicaties bij uit geverijen. Zijzelf en de latere stads dichter Marcel Koopman waren dat wel, de andere twee stadsdich ters Kuipers en Buma niet. Hoe haalt u het in uw hoofd om zoiets zonder kans op weerwoord te pu bliceren, en nog wel in de indirecte rede alsof het objectieve waarheid betreft? Mijn poëzie verscheen in talloze tijdschriften, bloemlezin gen en enkele weliswaar kleinere bundels. Voorts publiceerde ik bij vele uitgeverijen in Nederland en Vlaanderen ongeveer 50 boeken in diverse genres/disciplines. Het werk van Wijnberg bestaat uit en kele flinterdunne poëziebundel tjes, waarvan het meest recente bij een fotokopie-uitgeverijtje in Bra bant uitkwam. Ik moet een nieu we kast kopen om mijn gepubli ceerde werk op te bergen, zij kan volstaan met een schoenendoosje. Jan J.B. Kuipers Deltastraat 3, Kattendijke door Daan Sauer, Eli Kant, Aad Vos, Leon Dewitte en Jaap van der Doef Jawel, mijnheer Vierhout, wij zijn gepensioneerd", schrijven de leden van de Stichting Be houd Volwaardig Ziekenhuis Walcheren. Zij leggen uit: „Tijdens de vergadering van de Commissie Welzijn van de Provin ciale Staten reageerde de voorzit ter van de Raad van Bestuur van het Admiraal de Ruyter Zieken huis weer als door een wesp gesto ken toen er kritiek op zijn beleid werd uitgesproken. Het groepje van gepensioneerden werd even weg gezet als 'toekijkers vanaf de zijlijn'. De voorzitter van de Staf, de heer van der Haak wil de zelfs geen aandacht besteden aan de kritiek; 'zonde van de tijd', zei hij. Jawel, mijnheer Vierhout, wij zijn gepensioneerden. De Stichting Be houd Volwaardig Ziekenhuis Wal cheren bestaat uit een gepensio neerde notaris, idem huisarts, idem chirurg, idem leraar, idem burgemeester. Ieder van ons is be langeloos actief voor diverse instel lingen die van belang zijn voor de Zeeuwse samenleving. Daardoor worden wij ook gevoed met infor matie uit alle geledingen, zowel (potentiële) patiënten als mede werkers. Onze inzet is niet die van enig eigenbelang, wij zetten ons in voor de bevolking van Walcheren. Daar besteden wij graag onze ener gie en tijd aan. Wij hoeven niet pu bliekelijk te solliciteren naar het baantje van adviseur van het zie kenhuis. De Raad van Bestuur zou zich eens moeten gaan realiseren wat het betekent een maatschappe lijke onderneming te leiden. Twee regionale ziekenhuizen laten fuse ren en reorganiseren is een van de meest ingrijpende en gevoelige za ken. Daarmee zijn de belangen van honderdduizenden burgers ge moeid. Daar zit emotie achter, be trokkenheid, dat raakt mensen in hun zekerheid. Die onzekerheid kan heel makkelijk omslaan in angst en tegenstand. Dat is alleen dan te voorkomen als vanaf het be gin de leiding van zo'n organisatie opening van zaken geeft. Zo'n or ganisatie kan niet wegkomen met af en toe een excuusje 'ja, mis schien hadden we dit beter moe ten communiceren'. Hierin schiet de leiding en het toezicht van het ziekenhuis ernstig tekort. Men leidt deze onderneming als een koekjesfabriek, en zelfs die doet het vaak beter tegenover klanten en werknemers. Juist in de private sector ziet men ondernemingen zoeken naar trans parantie, naar verantwoording, zoekt men contact met andersden kenden, met kritiek. Het ADRZ zet critici als randfiguren opzij. Zij diskwalificeert zichzelf daarmee. In de marktsector zou men deze mensen nimmer de leiding van een bedrijf toevertrouwen. Deze gepensioneerden binnen de Stichting Behoud Volwaardig zie kenhuis Walcheren blijven opko men voor de belangen van de Wal- cherse bevolking. Zij zullen de lei ding van het ziekenhuis blijven be kritiseren, zeker zolang geen les sen worden getrokken uit het ver leden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76