geheime diensten Van informatie naar inlichtingen Geheime diensten achterhalen voor de veiligheid van een land be langrijke geheime informatie. Ze selecteren, bewerken en analy seren die informatie, die militaire, politieke, economische, sociale en culturele kwesties betreft, of zelfs milieu en gezondheid. De diensten rapporteren aan dege nen binnen de overheid die hier van kennis moeten nemen, in Ne derland in de eerste plaats de mi nisters van Binnenlandse Zaken (AIVD) en Defensie (MIVD). Geheime diensten worden onder verdeeld in inlichtingendiensten en veiligheidsdiensten. Een veiligheidsdienst onderzoekt in eigen land personen en organisa ties die mogelijk een bedreiging vormen voor de openbare orde, het regime of de democratische rechtstaat. Een inlichtingendienst verzamelt in het buitenland informatie die van belang is voor de economie, di plomatie en/of veiligheid. Inlichtingen- en veiligheidsdiensten halen de informatie voor hun inlich tingen uit drie soorten bronnen: Osint (Open Source Intelligen ce): het uitpluizen van kranten, tijd schriften, partijlectuur, pamfletten, informatie op het internet; alle in formatie die voor iedereen vrij be schikbaar is. Meer dan 80 procent van alle inlichtingen zijn uit dit 'bu reauwerk' afkomstig. Sigint: (Signals Intelligence): interceptie van e-mails, telecommu nicatie, satellietfotografie, stralings metingen en afluisteren. Door de technologische vooruitgang zijn de manieren waarop inlichtingen ver gaard kunnen worden, enorm uitge breid. Sigint nam zo steeds meer taken van menselijke agenten over. Humint (Human Intelligence): het 'échte' spionage- en contraspio nagewerk en het infiltreren in bin nenlandse politieke organisaties door agenten. Meestal gebeurt dit pas als informatie niet via Osint of Sigint te verkrijgen is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10