buitenland 19 bevrijding Na de euforie volgt zeker de terugslag VS moet homoregel voor leger schrappen EU: sneller rijden bij grenzen Frankrijk roept op Jemen te verlaten Geen boete voor lichte overtreding WNF: twee extra planeten nodig Ahmadinejad steunt 'sterk' Libanon donderdag 14 oktober 2010 zie onze website:buiteniand Volg de bevrijdingsoperatie van de 33 mijnwerkers en de afloop ervan li ve op het internet. Speciale verslaggever Rob van Gemert volgt de verrichtingen van de red dingswerkers en de wederwaardigheden van de kompels en hun familie op de voet. en de enige Boliviaan en oudste kompel Mario Gomez (63 jaar) zijn inmid- foto Hugo Infante/AP Tijdens de tien weken durende be proeving zijn de mannen ware be roemdheden geworden. De hele wereld was getuige van hun beleve nissen ondergronds, die ze zelf vastlegden met een camera. Volgens Chileense media wachten hen lucratieve boek- en filmdeals. Hordes journalisten uit alle hoe ken van de wereld stortten zich gis teren op de Chileense helden om PARIJS De partners en kinderen van Fran se staatsburgers in Jemen kunnen dat land beter verlaten. Dat zei een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs gisteren. Het advies is een gevolg van de verslechterende veiligheids toestand in het land. In Jemen wo nen meer dan achthonderd Fran sen. Vorige week zijn twee wester se doelen in Jemen aangevallen. Onder de slachtoffers was de Fran se directeur van de plaatselijke ves tiging van een Oostenrijks oliebe- drijf. Het wetteloze Jemen geldt als een vrijhaven voor terroristen. De be langrijkste terreurbeweging is Al Qaeda. Daarnaast zijn in het noor den van het land sjiitische rebellen actief. de bijzondere gebeurtenis vast te leggen. Daarnaast feliciteerden buitenland se staatshoofden Chili met de suc cesvolle operatie. Mogelijk ontstijgt de laatste kom pelwoensdag (vandaag Nederland se tijd) nog de donkere tunnel. „Het is pas voorbij als alle 33 man nen uit de mijn zijn", aldus Pinera. ANTWERPEN Lichte verkeersovertredingen zoals kleine snelheidsovertredingen wor den in Antwerpen tijdelijk niet meer vervolgd. Justitie heeft dit be sloten omdat het de grote hoeveel heid processen-verbaal niet meer kan verwerken. In Antwerpen zijn elke dag 61 mensen bezig om alle processen-verbaal voor lichte ver keersovertredingen te verwerken. Volgens het parket zijn dat er veel te weinig om de vele processen te kunnen verwerken. Daarom is de Antwerpse politie gevraagd om lichte parkeer- en snelheidsovertre dingen niet meer te bestraffen. Het Antwerpse parket zou graag zien dat opgelegde boetes kunnen worden geïnd zonder tussenkomst van een rechter. Hiervoor is een wijziging van de wet noodzakelijk. door Harm Harkema UTRECHT - Nu de 33 Chileense mijnwerkers naar boven worden getakeld, is er de euforie. Daarna komt de terugslag, dat is zo zeker als twee keer twee vier is, zeggen psychiaters. Volgens psychiater Eric Vermetten (Centraal Militair Hospitaal en Universitair Medisch Centrum Utrecht) geldt in zijn al gemeenheid dat 8 procent van de mensen die in een stressvolle, le vensbedreigende situatie hebben verkeerd, na enige tijd een post traumatische stress-stoornis ont wikkelt. Dat uit zich in slaappro blemen, nachtmerries, ernstige prikkelbaarheid en schrikreacties die niet vanzelf weer overgaan. Maar Vermetten zou zich goed kunnen voorstellen dat het met geen van de mijnwerkers zover komt. „We moeten ons realiseren 'We hebben het over arme sloebers die opeens worden begroet door de president' dat het om mijnwerkers gaat die zich altijd bewust zijn geweest van de gevaren en er op voorbereid zijn. Getrainde mensen die er aan gewend zijn om langere tijd onder de grond te zijn. Nieuw is wel dat ze zo lang onder de grond hebben gezeten." Vermetten maakt onderscheid tus sen de eerste zeventien dagen, toen nog geen contact met de mijnwerkers was gemaakt en zij ernstig voor hun leven moeten hebben gevreesd, en de periode daarna, die in het teken van de hoop heeft gestaan. „En hoop doet leven." Een posttraumatische stress-stoornis zou zich alleen kun nen ontwikkelen op van basis van die eerste periode, waarin zij in doodsnood hebben verkeerd. „In die omstandigheden is de orga nisatiegraad van groot belang. Is BERN Als de wereldwijde consumptie de komende 40 jaar niet afneemt, zijn in 2050 bijna drie planeten nodig om de wereldbevolking te onder houden. Dat zegt het Wereld Na tuur Fonds. Volgens het WNF wordt sinds de jaren '70 jaarlijks meer hout uit bossen gekapt dan er terug groeit en worden elk jaar meer vissen uit de oceaan gevist dan er worden geboren. In 2007 had de aarde anderhalf jaar nodig om de natuurlijke reserves aan te vullen die de mens in een jaar tijd opgebruikte. „Als we de aarde ver gelijken met een jaarsalaris, dan hebben we in september ons hele loon voor dat jaar al gespendeerd", zei het WNF daarover. Vooral arme landen met een rijke natuur lijden onder de wereldwijde consumptie. het chaos of ontstaat er een bepaal de hiërarchie. Dat alles is, wat je er van hoort, goed opgepikt." Een risico is wel het heldendom dat de mannen wordt aangeme ten. „We hebben het over arme sloebers die opeens worden be groet door de president van hun land, die wereldwijd in het cen trum van de belangstelling staan. Hoe gaan ze daarmee om?" En wat moet de hulpverlening doen nu de mannen zijn gered? Er is natuurlijk het puur fysiek me disch onderzoek. Vermetten vindt het van groot belang dat een dezer dagen een bijeenkomst wordt ge houden met alle mijnwerkers, on der begeleiding van een ervaren ge spreksleider. Een 'operationele de- briefing', waarin ze hun ervarin gen nog eens doornemen. De psychologische hulpverlening moet zich in elk geval de eerste twee weken op de achtergrond houden. „Voorkomen moet wor den dat ze ziek gepraat worden. Ze bevinden zich nu nog in de 'ho- neymoonfase' en zijn er het meest bij gebaat in een natuurlijke omge ving te herstellen." Na een paar weken komt de psy choloog om de hoek kijken. De aanvankelijke euforie is dan ver dwenen, en komen er vragen als: 'hoe heeft het zover kunnen ko- men', 'wie is verantwoordelijk ge weest', en vragen over schadeloos stellingen. Boosheid steekt de kop op. In dit verband noemt Vermet ten het van groot belang hoe het leven in de mijn was georgani seerd. „Zijn er ruzies geweest, on derlinge onevenwichtigheden? Hoe ging dat met intimiteiten, hoe verschoonden ze zich, hoe deden ze hun behoefte. Hoeveel cohesie was er na afloop nog in de groep? Zijn er mijnwerkers die in de me dia op de voorgrond treden terwijl anderen die dat niet doen zich daar mogelijk aan ergeren?" Ook rijst dan de vraag of de mannen de gebeurtenissen kunnen verwer ken, en het ritme van het leven weer op kunnen pakken. De Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad zei gisteren in Bei roet dat zijn land pal achter een 'sterk en verenigd' Libanon staat. Iran zal Libanon steunen als dat land in de toekomst zou worden aangevallen, bijvoorbeeld door het 'zionistische regime', aldus Ahma dinejad, die daarmee doelde op Is raël. Ahmadinejad repte niet over Hez bollah, dat al jaren hulp ontvangt uit Iran. Militanten van de Hezbol- lahbeweging waren in 2006 nog be trokken bij een oorlog met het Is raëlische leger. Destijds werden grootschalige ver woestingen aangericht in het zui den van Libanon. Iran zou de we deropbouw van het gebied mede hebben gefinancierd. SAN DIEGO - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Californië heeft bepaald dat er onmiddellijk een eind moet komen aan het zo geheten 'don't ask, don't tell'-be- leid bij de krijgsmacht. Bij de Amerikaanse strijdkrachten geldt al zeventien jaar de regel dat homoseksuelen niet openlijk mo gen uitkomen voor hun geaard heid." De rechter heeft nu geoor deeld dat het leger deze regel moet schrappen. Vorige maand bepaal de dezelfde rechter, Virginia Phil lips, al dat het beleid in strijd is met de grondwet. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft zestig dagen de tijd om in beroep te gaan tegen de jongste uitspraak van Phillips. Als geen beroep wordt aangetekend, is het afgelopen met het 'don't ask, don't tell'-beleid. In haar eerdere oordeel zei Phillips dat het beleid inbreuk maakt op de in het eerste amendement ver ankerde vrijheid van meningsui ting en dus in strijd is met de grondwet. President Barack Oba- ma is een verklaard voorstander van opheffing van het beleid, maar de Republikeinen willen het handhaven. Het huidige beleid houdt in dat het leger niet mag vragen naar de seksuele geaardheid van militai- ren, maar dat mannen of vrouwen die er rond voor uitkomen dat ze homoseksueel zijn, of bij homosek suele activiteiten - zelfs in hun ei gen huis - betrapt worden, de dienst moeten verlaten. Sinds 1994 zijn op grond van de re gel meer dan 13.500 militairen ont slagen. BRUSSEL - De snelheidsbeperkin gen voor het wegverkeer bij de Eu ropese binnengrenzen moeten zo veel mogelijk verdwijnen. Dergelij ke belemmeringen zijn de Europe se Commissie een doorn in het oog. Dat stelde de commissie giste ren. Veel EU-lidstaten handhaaf den bij doorlaatposten aan de bin nengrenzen een uitgebreide infra structuur, zoals douanehuisjes. Vaak gelden daar forse snelheidsbe perkingen. De commissie vindt dat deze be lemmeringen een vlotte verkeers stroom in de weg staan. De EU-landen moeten ze daarom ver wijderen. Zij is vooral tegen snel heidsbeperkingen die niet uitslui tend verband houden met de ver keersveiligheid. Op sommige auto snelwegen bij grensovergangen moet de snelheid worden vermin derd tot 10 kilometer per uur. De commissie reageerde op klach ten van reizigers. Zij onderzocht hoe de Europese landen het Schen- genakkoord over open grenzen na leven. BEIROET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9