Prominenten China willen meer vrijheid Chili in extase bij 8 Directeur rampfabriek wordt niet vervolgd Pornostudio's VS sluiten wegens hiv Voor het oog van miljoenen tv-kijkers over de hele wereld werden de Chileense kompels één voor één uit hun benarde positie bevrijd. De reddingsoperatie liep gesmeerd. donderdag 14 oktober 2010 CENSUUR De roep om vrijheid in China klinkt luider dan ooit. En dit keer niet alleen afkomstig van dissidenten als Nobelprijswin naar Liu Xiaobo. Ook de pre mier en veteranen uit de Com munistische Partij doen van zich spreken. door onze correspondent Remko Tanis SJANGHAI - Vorige week vrijdag was er weer zo'n mededeling: 'Alle media moeten nieuws over de No belprijs verwijderen. Niemand mag er nog over publiceren'. Het is maar een voorbeeld uit de stroom aan instructies die de pro- pagandatak van Peking bijna dage lijks uitstort over de media. En de handhaving ervan is de afgelopen jaren sterk toegenomen. Toch verscheen eerder deze week op Chinese websites een brief aan het presidium van het Volkscon gres, waarin een direct einde van de censuur wordt geëist. Meest op merkelijk is dat deze oproep wordt gedaan door 23 prominente vetera nen van de Communistische Partij zelf Onder hen Li Rui, oud-secre taris van Mao Zedong (stichter van de Volksrepubliek China) en Hu Jiwei, oud-hoofdredacteur van het dagblad van de Partij. Hun geduld lijkt op. 'Artikel 35 van de grondwet bepaalt dat Chi nezen vrijheid van meningsuiting en recht op een vrije pers hebben en vrij zijn om te demonstreren', schrijven ze. 'Dat dit artikel nu al 28 jaar ongebruikt blijft, is bescha mend. Democratie met de mond belijden, maar in de praktijk on mogelijk maken, is een grote BOEDAPEST - De gearresteerde baas van de omstreden Hongaarse alu- miniumfabriek waar vervuild slib ontsnapte, komt weer op vrije voe ten. Een rechtbank gelastte giste ren de vrijlating van Zoltan Bako- nyi. Eerder op de dag werd bekend dat hij zou worden aangeklaagd voor achteloosheid. Maar nadat de rechtbank de beschuldigingen had onderzocht, bepaalde de rechter dat de directeur niet mag worden vervolgd. De aanklagers konden hun aanklachten niet hard maken, vindt de rechtbank. Het gevaar van een nieuwe vloed van verontreinigd slib is geweken. Dat zei de chef van de regionale rampenbestrijding, Tibor Dobson, gisteren. Volgens Dobson is het nieuwe dijkensysteem dat de om liggende dorpen moet bescher men voltooid. De inwoners van het stadje Devecser die de afgelo pen dagen klaarstonden om geëva cueerd te worden, hoeven niet lan ger rekening te houden met een plotseling vertrek. Zo'n achthonderd inwoners van het zwaar getroffen dorp Kolontar kunnen komend weekend terugke ren naar hun huizen. In de alumi- niumfabriek waar het slib door een dambreuk ontsnapte, worden voorbereidingen getroffen om de productie weer op te starten. Door de ramp kwamen tot nu toe negen mensen om het leven. Tien tallen anderen raakten gewond. De schade aan het milieu door het met zware metalen verontreinigde slib is groot. In het land is een na tionale donatiecampagne begon nen voor de slachtoffers van de modderstroom. Tot dusver is er minstens 157 miljoen forint opge haald, ongeveer 600.000 euro. MIJNWERKERS schandvlek voor de geschiedenis'. De brief verschijnt op een zeer ge voelig moment. De autoriteiten briesen nog na over het toekennen van de Nobelprijs voor de Vrede aan dissident Liu Xiaobo. Liu heeft vergelijkbare oproepen ge daan. Vorig jaar leverde hem dat elf jaar celstraf op. De autoriteiten reageerden giste ren op de gebruikelijke manier op de oproep. De tekst van de brief verdween razendsnel van alle web sites, waarna niets dan stilte volg de. Toch lijken de ondertekenaars van de brief een medestander aan de top te hebben: premier Wen Jia- bao, zelf in de afgelopen twee maanden vier keer 'slachtoffer' van staatscensuur. Wen heeft sinds augustus diverse keren gesproken over de noodzaak voor politieke hervormingen. In een interview met de Amerikaan se nieuwszender CNN zei hij: „Vrij heid van meningsuiting is funda menteel voor elk land. De Chinese grondwet geeft het volk die vrij heid. Tegen de roep van het volk om democratie kan niet worden gevochten." Die uitspraken wor den in Chinese publicaties steevast geschrapt. Het feit dat de premier ze blijft herhalen, bewijst- dat het geen uitglijders zijn. Over twee jaar is zijn termijn, net als die van president Hu Jintao, ten einde. Mogelijk probeert hij in de tussentijd nog concrete hervor mingen door te voeren. Eind deze week bespreekt het Centraal Comi té van de Communistische Partij in het geheim het beleid voor de komende vijfjaar. zie onze website:buitenland Bekijk het interview van premier Wen Jiabao met CNN. COPIAPÓ - De reddingsactie voor de 33 mijnwerkers in Chili die bijna zeventig dagen onder de grond vast zaten, was gisteravond nog in volle gang. Bij elke kompel die uit de ruimte op meer dan 620 meter diepte was ontsnapt, klap ten, juichten en huilden de hon derden familieleden die al tien we ken in spanning wachtten op de dag dat ze hun geliefde weer in de armen konden sluiten. De eerste mijnwerker die het dag licht mocht aanschouwen, was de 31-jarige Florencio Avalos. Hij om helsde zijn zeven jaar oude zoon, zijn vrouw Monica, de reddings werkers en vervolgens president Sebastian Pinera, voordat hij per helikopter naar het nabijgelegen ziekenhuis in de stad Copiapó werd gebracht voor medisch on derzoek. Met de ogen van de hele wereld op de reddingsoperatie gericht, zei de uitgelaten president dat de ope ratie „zijn weerga niet kent in de geschiedenis van de mensheid". Te gen de elfde man die naar boven kwam zei hij: „Welkom in het le ven", waarop Jorge Galleguillos (56) antwoordde: „Dank u wel dat u geloofde dat we nog in leven wa ren." Toen de mijn op 5 augustus in stortte, werd na enige tijd aangeno men dat de 33 mannen waren om gekomen. Pas na zeventien dagen kwam het eerste teken van leven: een aan een boor vastgemaakt briefje met de tekst „We maken het alle 33 goed". De kompels had den ruim twee weken overleefd op twee lepels tonijn, een half koekje en een half glas melk per 48 uur. Na de ontdekking werden ze op een strikt dieet gezet van 2200 calo rieën per dag om fit te blijven. Het eten en drinken werd via smalle schachten naar beneden gelaten, net als muziek, bijbels, nicotine pleisters en een telefoonkabel. Ook moesten de mijnwerkers oefe ningen doen. De jongste van de groep mijnwerkers, de 19-jarige Jimmy Sanchez (links) dels naar boven gehaald. De gezondheid van de mijnwer kers is over het algemeen goed, maar veel van de mannen hebben last van huidproblemen door de vochtigheid. Anderen kampen met infecties aan de luchtwegen en met bloeddrukproblemen. Ook waarschuwen psychologen voor mentale littekens na deze moeilij ke periode. Volgens minister van Volksgezond heid Jaime Manalich verloopt de reddingsoperatie beter dan ge pland. Elke twee uur kunnen er drie kompels worden gered. Inmid dels zijn onder anderen de jongste van de groep, de 19-jarige jimmy Sanchez, naar boven gehaald en de enige Boliviaan en oudste kom pel Mario Gomez (63 jaar), die bij bovenkomst God op zijn knieën dankte voor zijn bevrijding. NEW YORK - Paniek in pornoland Amerika: een acteur in seksfilms is positief getest op hiv, het virus dat aids veroorzaakt. Twee studio's hebben in afwachting van verdere tests hun deuren gesloten. „Als je onbeschermde seks hebt met een groot aantal mensen - sommige acteurs doen het in hun carrière met tweeduizend vrou wen - dan is dit geen verrassing", reageert hoogleraar sociologie Gail Dines. „De sector maalt niet om de gezondheid van hun personeel. Alleen om de miljarden die ze er mee verdienen." In het overgrote deel van de porno films hebben de acteurs onbe schermde seks. Filmstudio Wicked Pictures, een van de twee studio's die nu gesloten is, vormt een uit zondering. Na de hiv-uitbraak van 2004, waarbij acteurs besmet raak ten, besloot de studio louter nog seks mét condoom toe te staan. Dat de studio toch het filmen heeft gestopt is volgens woordvoer der Hethalein Mares enkel uit voor zorg. „We wachten op de lijst met acteurs die in quarantaine moeten worden geplaatst." De andere stu dio die gestopt is met filmen, Vi vid Entertainment, is de grootste pornoproducent ter wereld en doet enkel aan onbeschermde, zo geheten 'bareback' seks. Ook dat bedrijf laat alle acteurs testen. Darren James, de voormalige por noacteur die de 'bron' was van de besmetting in 2004, heeft laten we ten dat hij niet kan begrijpen waar om pornoproducenten nog steeds meestal weigeren condooms te ge bruiken. In Californië, de staat waar het leeuwendeel van de pornofilms wordt opgenomen, gelden geen re gels voor condoomgebruik. Wel moeten alle acteurs voor de opna mes van een nieuwe film getest worden, en stelt de arbeidsinspec tie dat personeel zich op de werk vloer dient te beschermen tegen 'bloed en andere lichaamssappen'. Volgens sociologieprofessor Gail Dines, die over haar onderzoek het boek Pornland schreef, blijft de overheid in gebreke. „De porno-in dustrie is heel belangrijk voor de economie van Californië. De staat denkt wel drie keer na voordat ze die aan strenge regels gaat bin den."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8