beter' 7 Navo vraagt Nederland opnieuw om soldaten 'Landelijke norm voor examen in mbo nodig' Goede doelen zwijgen graag over mislukking ©i ptom- Wintersport in OOSTENRIJK... met KRAS.NL i vf Filmbedrijf niet in zee met zeilmeisje Laura Werkstraf voor viertal na krakersrellen Onze Top 4 in Tirol: BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cPm donderdag 14 oktober 2010 De Onderwijsraad wil dat voortaan nog maar 20 tot 25 procent van een diploma uit ervaringscertificaten bestaat. foto Robert Vos/CPD Zo blijft er minder ruimte over voor subjectieve beoordeling." Kunnen dan niet beter de eisen van examinering worden aangescherpt? Dan verandert die negatieve subjec tieve beoordeling ook vast mee. „Dat zou mooi zijn. We moeten eens af van het apk-denken, van het idee dat een minimale norm voor autowrakken ook voor leerlin gen geldt. In het onderwijs heb ben we sterk de neiging om zo te denken. Maar als we als land tot de top 5 van kenniseconomieën willen behoren, moet het niveau omhoog. Daarnaast moeten we heel goed nadenken over hoe ge differentieerd we opleidingen wil len aanbieden. Dat gebeurt nu al in het mbo. Er zijn heel veel specia lisaties waardoor we een heel woordenboek aan diploma's ken nen. Daardoor is het onduidelijk wat afgestudeerden kunnen. We moeten ons daarbij afvragen waar de verantwoordelijkheid van het onderwijs ophoudt en die van de werkgever begint. Moet je studen ten opleiden tot algemeen dakdek ker, willen we op school al rietdek kers of bitumendekkers van ze ma ken, of is dat de verantwoordelijk heid van de werkgever?" Nou? „Studenten moeten niet alleen een heel specifieke opleiding krijgen. Wat als er op den duur geen rietdekkers meer nodig zijn?" Dan hebben we uiteindelijk minder diploma's, een landelijke examen norm en dan fraudeert een instelling met de papiertjes. Weg vertrouwen. „Fraude met diploma's zoals bij In- Holland het geval lijkt, moet je al tijd bestrijden. Dat heeft altijd een negatief effect op wat mensen dén ken dat diploma's waard zijn. Daarom moet ook altijd goed worden bekeken of een docent wel voldoende afstand bewaart op het moment dat hij optreedt als examinator. In principe zijn daar al Citotoet- sen voor, tweede beoordelaars en centrale examens. Dat zijn een soort second opinions. Maar ook de examencommissie die uiteindelijk bepaalt of iemand is geslaagd, heeft die rol. Al zijn die nu nogal onzichtbaar. Dat moet dus echt veranderen." zie onze websiteibinnenland Lees het volledige rapport Een diplo ma van waarde. DEN HAAG - Studenten in het mid delbaar beroepsonderwijs (mbo) moeten volgens een landelijke exa mennorm worden beoordeeld. Ook moeten werkgevers meer sa menwerken met opleidingen. Dat zijn enkele adviezen die de Onder wijsraad gisteren presenteerde aan de Tweede Kamer. Volgens de raad is onduidelijk of de kwaliteit van diploma's is afge nomen, maar leeft dat idee in bre de kringen. Vooral het vertrouwen in het mbo en vmbo is laag, door dat er steeds meer verschillende soorten diploma's bestaan. Naast reguliere diploma's zijn er ook deelcertificaten, deeldiplo- ma's, internationale aantekenin gen en ervaringscertificaten. Ook zijn er meerdere leerwegen die voor hetzelfde diploma opleiden. De Onderwijsraad wil dat diplo ma's van verschillende opleidin gen beter vergelijkbaar worden. Volgens voorzitter van de raad Fons van Wieringen moeten scho len niet té gespecialiseerd oplei den om zo het aantal soorten di ploma's te beperken. De raad pleit verder voor een maxi mumaantal ervaringscertificaten, omdat vaak onduidelijk is wat dat certificaat exact meet. Een diplo ma mag nog maar voor 20 tot 25 procent uit dergelijke certificaten bestaan, zo staat in het advies. Het ministerie van Onderwijs zegt al goed toe te zien op de kwaliteit van examens. „In het mbo worden centrale examens voor Nederlands en rekenen ingevoerd. In het ho ger onderwijs is de positie van de examencommissie onlangs ver sterkt", aldus een woordvoerder. BRUSSEL - Het nieuwe kabinet kan de komende weken een formeel verzoek van de Navo verwachten om opnieuw soldaten te leveren voor de Isaf-troepenmacht in Af ghanistan. Het gaat daarbij om trai ners voor de opleiding van Af ghaanse soldaten. Dat melden inge wijden op het Navo-hoofdkwar- tier in Brussel. Navo-secretaris-ge- neraal Anders Fogh Rasmussen zal aankomend premier Mark Rut- te daarover benaderen. De laatste Nederlandse Isaf-solda- ten verlaten dit najaar Afghanis tan, nadat het debat over eventue le verlenging van de missie op 20 februari stukliep op het nee van de PvdA, wat de val van het laatste kabinet-Balkenende betekende. De Navo-top heeft er nooit een ge heim van gemaakt te hopen dat Nederland desondanks bereid zou blijven om trainers te leveren. In het regeerakkoord zijn geen concre te afspraken vastgelegd over deel name aan een kleinere nieuwe mis sie in Afghanistan. Zo'n missie wordt daarin echter ook niet uitge sloten. WD, CDA en PW hebben afgesproken dat het nieuwe kabi net nog dit najaar een brief aan de Tweede Kamer zal sturen met een standpunt over zo'n nieuwe (trai nings) missie. Voor Rasmussen is het opvoeren van het aantal trainers prioriteit. Volgend jaar wordt begonnen met het geleidelijk overdragen van het militaire bevel in Afghanistan van Isaf aan het Afghaanse leger. Maar het aantal opgeleide soldaten blijft achter bij wat daarvoor nodig is. Nu zijn er 200.000, dat moeten er eind volgend jaar ruim 300.000 zijn. In 2014 moeten de Afghanen zeifin het hele land de leiding heb ben over alle militaire operaties. DEN HAAG - Goede doelen zwijgen over mislukte projecten en beste den onevenredig veel aandacht aan succesverhalen waardoor een te rooskleurig beeld ontstaat van hun activiteiten. Ze zijn bang voor slechte publiciteit, imagoschade en dalende inkomsten, aldus accoun tantsbureau PricewaterhouseCoo- pers (PwC), dat een onderzoek liet uitvoeren onder 56 charitatieve in stellingen. De overgrote meerderheid - 85 pro cent - vindt opvallend genoeg dat goede doelen juist wel inzicht moeten geven in mislukkingen en het gebrek aan impact van projec ten. Zo'n driekwart vindt dat de gever het recht heeft om te weten wat er fout gaat, blijkt uit de on derzoeksresultaten die gisteren werden gepresenteerd tijdens de jaarlijkse uitreiking van de Trans parant Prijs. Dat is een prijs voor het beste en duidelijkste jaarver slag van goede doelen, en wordt ge organiseerd door PwC samen met de Stichting Civil Society. De Transparant Prijs 2010 ging giste ren naar Natuurmonumenten. Het accountantsbureau constateert dat goede doelen er steeds beter in slagen om inzichtelijk te maken wat ze precies doen en waar ze het ontvangen geld aan uitgeven. De afgelopen jaren groeide de kritiek vanuit de samenleving en politiek op de ondoorzichtige werkwijze die de charitatieve organisaties hanteerden. Mensen doneerden geld en moesten er maar op ver trouwen dat het goed terecht kwam. In vergelijking met vijf jaar gele den gaat het stukken beter, aldus PwC. De jaarverslagen zijn veel duidelijker geworden, maar de mix tussen wat er goed en fout gaat is nog uit balans waardoor er een veel te positief beeld ontstaat. HILVERSUM MasMedia, het bedrijf dat de reis van zeilmeisje Laura Dekker zou fil men, heeft de samenwerking met de avontuurlijke tiener opgezegd. Wat de reden daarvan is, wil de fir ma niet zeggen. Het bedrijf zou de reis vastleggen en de beelden ver kopen aan derden. Dekker bivak keert nu met haar schip Guppy op de Canarische Eilanden. Volgende maand vervolgt ze haar wereldreis. AMSTERDAM Drie mannen en een vrouw zijn gisteren veroordeeld tot werkstraf fen wegens betrokkenheid bij de rellen die vrijdag 1 oktober uitbra ken tijdens een demonstratie te gen het kraakverbod in Amster dam. De duur van de straffen vari eert van zestig tot tachtig uur. Allen zijn door de rechter schuldig bevonden aan geweldpleging. Ook dit jaar heeft KRAS.NL weer de beste hotels In de mooiste wintersportgebieden van Oostenrijk voor u uitgezocht! Onze hotels zijn o.a. gelegen in het bekende Tirol. Hier kunt u genieten van de besneeuwde pistes, de prachtige natuur, de eindeloos lange langlaufloipes, het felle winterzonnetje en de Oostenrijkse gezelligheid. Natuurlijk mag een bezoek aan Kitzbühel en Innsbruck, de hoofdstad van Tirol, niet in uw programma ontbreken! Kijk voor meer scherpgeprijsde wintersportaanbiedingen naar Tirol op www.kras.nl/oostenrijkwintersport IMl SKIWELT WILDER KAISER 4/5/8 dagen incl. ontbijt en welkomstdrankje verblijf in Pension Volderwald op ca. 1 km van het centrum van Ellmau ga skiën in het grootste aaneengesloten ski gebied van Oostenrijk! Zie www.kras.nl/51339 O SKIWELT WILDER KAISER BRIXENTAL 8/15 dagen incl. ontbijt, diner en vele extra's Ij 07 verblijf in 3-sterren Hotel Linde op ca. 250 m van het centrum van Wórgl incl. o.a. fondueavond, fakkelwandeling en bezoek aan een Husky ranch! Zie www.kras.nl/73543 S KITZBÜHELER ALPEN 4/8/9/15 dagen incl. ontbijt, diner en vele extra's(j verblijf in 3-sterren Lifthotel op ca. 800 m van het centrum van Kirchberg sneeuwzeker gebied voor beginners tot gevorderden! Zie www.kras.nl/50205 H SKIGEBIED WILDSCHÖNAU 8/15 dagen incl. ontbijt en diner verblijf in 3-sterren Hotel Hannes op ca. 250 m van het centrum van Niederau ideaal gebied voor alle typen wintersport! Zie www.kras.nl/73558 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7