In werk van valt sprookje te horen Uitgebalanceerd poëtisch ensemble uil ^5 De Breijs Hete Vrede donderdag 14 oktober 2010 Eef van Breen (zitten) met zijn ensemble. door Mischa Beckers Trompettist en zanger Eef van Breen schrijft en speelt niet alleen jazzmuziek maar componeert en arrangeert ook voor kamermuziekensembles en theatergezelschappen. Zijn debuut album Playing games ontving lo vende kritieken. Uit onder meer kinderliedjes, pop-, jazz- en klas sieke muziek destilleerde de trom pettist een eigen geluid. In het ka der van het Festival van Zeeuw- sch-Vlaanderen speelt The Eef van Breen Group zondag in Porgy en Bess in Terneuzen. Zoals bijna iedere trompettist luis terde Van Breen veel naar Chet Ba ker. De veelgehoorde vergelijking met Baker bevreemdt hem niet. Hij zingt ook en deelt met Baker een vrij hoge stem en de liefde voor lyrische, melodische lijnen. „Mensen vergelijken nu eenmaal graag", zegt de trompettist. „De werkelijkheid is dat ik naast Chet Baker nog duizenden andere inspi ratiebronnen heb, van Bach tot Sjostakovitsj, Stevie Wonder en Clifford Brown, Billie Holiday, Bul gaarse vrouwenkoren en veel meer." Van Breen labelt zijn muziek niet graag en vindt termen als jazz of klassiek en zelf specifieker, impres sionisme of romantiek, te beperkt. Vraag hem nu wat voor muziek hij maakt en hij verwijst naar goede omschrijvingen van recensenten zoals 'coole kamermuziek' (Volks krant) of'poëtische muziek, die met zijn opgerekte akkoorden met veel verhogingen en verlagingen in de melodie, bijna klassiek te noemen is' (Jazzflits). Meerdere zaken zijn speciaal aan het album Playing games. Bijvoor beeld de bezetting. „Die is om een aantal redenen vreemd, vooral door het ontbreken van een alt viool, meestal gebruikelijk in een strijkkwartet. Mijn stem en mijn trompetspel zitten volgens mij in de range van de altviool en ze ne men deze rol denk ik over. Verder zijn er heel veel mogelijkheden met deze bezetting, allerlei klank kleuren en dergelijke". Van Breen schrijft bij voorkeur voor specifieke musici en gaat uit van hun persoonlijkheid. Ze vertel len allemaal een eigen verhaal en kunnen ook in hun eentje een boeiend avondvullend programma brengen. „Dit geeft ons veel moge lijkheden. Naast mijn eigen com posities spelen we verschillende ka mermuziekcomposities voor diver se bezettingen. Zo speelden Eva Tebbe en Merel ]unge bijvoorbeeld een deel uit Iberts sonate voor pia no en viool, deden we een stuk van Edgar Mayer voor bas en viool en een stuk van Sjostakovitsj. Dat doen we dwars door elkaar met als boodschap: het maakt niets uit. Ui teraard balanceren we het pro gramma zorgvuldig maar een goe de improvisatie en goed uitgevoer de compositie verschillen niet zo veel van elkaar. Het gaat om het re sultaat: de muziek en de ervaring ervan." Eef van Breen Group, zondag in Porgy en Bess, Terneuzen, 15.00 uur. Bezetting: Eef van Breen (trompet/vo calen), Walter Wolff (piano), Janos Bruneel (contrabas), Merel Junge (viool), Jacob Plooij (viool), Genevieve Verhage (cello), Eva Tebbe (harp). The Lane, 22.00 uur Vlissingen Het cabaretduo Schudden presenteert zijn nieuw programma 'Noorderzon'. Arsenaaltheater, 20.15 uur *Optreden van Arthur Adam en Maarten Swaan. De Piek, 21.30 uur *Optreden van C.I.A. Concurrent, 22.00 uur Wilhelminadorp Smartlappenavond met Nederlandstalige muziek. Het Loze Vissertje, Het Sas 11, 21.00 uur Zaamslag Rita Vereecke presenteert Vlaams cabaret in 'Zuinige Maria'. Podium, 20.00 uur ZONDAG 17 OKTOBER Breskens Henk Dorrestijn treedt op. De Bakkerij, 14.30 uur Groede Feestelijke Balkanmuziekmiddag. Mayn Shtetl Sas uit Sas van Gent brengt klez- mermuziek. Lutherse kerk, Molenstraat, 15.00 uur Middelburg Frank Groothof presenteert de peuter voorstelling Jazzbabar (vanaf 2 jaar en ouder) over een olifantje dat avonturen beleeft. Spiegeltheater, 14.00 en 16.00 uur Veere Strijkkwartet En Accord voert het eerste strijkkwartet uit van Gyorgy Ligeti, 'Cat 'o' Nine Tails' van John Zorn en nieuw werk van Marko Ciciliani. Bezetting: Ilka van der Plas en Helena Druwé (viool), Ro- salinde Kluck (altviool) en Mette Seidel (cello). Grote Kerk, 15.30 uur Vlissingen De formatie Cara met de zangeressen Gudrun Walther en Sandra Steinort pre senteert Ierse folk. Arsenaaltheater, 15.00 uur Domburg De mid-band van de Ratby Cooperative band uit Ratby in Engeland verzorgt een leden, de dirigent en een adviseur van buiten het orkest uit wat er ge speeld wordt door het orkest. Ik heb me overigens niet bemoeid met de keuze voor Strauss. Ik ben geen type die zichzelf naar voren schuift. Deze beslissing heb ik aan de andere leden overgelaten." Van Duimen en Toorop hebben eerst samen gerepeteerd en daarna enkele keren met pianobegelei ding, waarbij ook dirigent Jussi laatinen een keer aanwezig was. De laatste weken wordt met het or kest gerepeteerd. Het programma is redelijk mo dern. „Maar wel interessant. Er ge beurt steeds iets onverwachts en dat dwingt tot intens luisteren. De toehoorder zou meer analytisch moeten luisteren en het werk van Strauss zou vaker gespeeld moeten worden. Ik vind dat ook het pu bliek zich moet openstellen voor modernere composities, anders spelen we over honderd of twee honderd jaar nog steeds alleen maar muziek van hooguit twintig componisten," stelt Van Duimen. Toorop vindt Three Places van Ives een beeldend werk met een chaos- sfeer en grappige effecten en ziet de Espansiva-symfonie van Nielsen als een mooie afsluiting van het concert. Over de dreigende bezuinigingen op cultuur hebben ze een uitge sproken mening. Marco van Dui men: „Jammer natuurlijk en ik maak me daar ernstig zorgen over. Maar wat doe je ertegen? Iedereen vindt zijn eigen werk of eigen sec tor belangrijk en iedereen komt in opstand, maar het huishoudboek je van de overheid moet wel klop pen. Het zal ongetwijfeld conse quenties hebben voor Het Zeeuws Orkest." Lieselot Toorop: „Als we het zelf toelaten, leven we straks in een cultuurarm land. Dat wil toch niemand." Het Zeeuws Orkest, morgen in de basiliek in Hulst. Aanvang: 20.00 uur. Het orkest speelt dit concert ook vrijdag 22 oktober (20.00 uur) en zondag 24 oktober (15.30 uur) in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. het werk nog nooit gespeeld, dus was het even hard werken net voor de zomervakantie." Beiden wonen in Noord-Brabant en vinden de reis voor de repeti ties van Het Zeeuws Orkest in Mid delburg geen bezwaar. „Als muzi kant reis je veel en dan is Zeeland voor ons relatief dichtbij." Toorop speelt achttien jaar in het orkest en Van Duimen 21 jaar. Bovendien is hij al acht jaar lid van de artistie ke commissie van het orkest. „Ik maak dus mede met andere orkest- concert, onder leiding van dirigent Geoff Newman. Vakantiepark Hof Domburg, 19.00 uur foto Eduardus Lee Met haar voorstelling Hete Vre de won Claudia de Breij on langs de Poelifinario, de cabaret- prijs voor het indrukwekkendste programma van het seizoen. De re prise van de voorstelling is van avond te zien in de Zeelandnet-stu- dio in Kamperland. Wie begrijpt de tijd waarin hij zelf leeft? Dat is een van de centrale vragen in Hete Vrede. In deze tijd waarin 'gelijk hebben' het grootste goed is, twijfelt Claudia de Breij aan alles. En daar maakt ze grap pen over. Wat ze zeker weet, dat zingt ze. Claudia de Breij komt naar Kamperland zoals altijd met band (Sander Geboers en Reyer Zwart), een grote mond 'en mis schien wel met een jurkje'. Claudia de Breij foto Anne Timmer Claudia de Breij, vanavond in Zeelandnet-studio, Kamperland. i: 20.00 uur. DINSDAG 19 OKTOBER Middelburg Zangeres Heather Nova begeleidt zichzelf akoestisch op gitaar. Stadsschouwburg, 20.00 uur WOENSDAG 20 OKTOBER Groede Adrie Oosterling presenteert een klein- kunstprogramma in het Cadzands dialect. De twee duiven, 20.00 uur Nieuw- en Sint joosland Cabaretier Lebbis presenteert een try-out van zijn programma Branding. Theater de Wegwijzer, 20.30 uur Terneuzen Kroon Aan De Kapstok is een voorstelling van Peter Faber over een koning die hof nar werd. Vanaf 6 jaar. Scheldetheater, 15.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 75