Holiday on Ice betovert Goes Uit! 3 Marjan Berk vertelt over speurtocht door archief tarn uir1 FOOTUieaR St. Jacobsstraat 25 -27, Vlissingen donderdag 14 oktober 2010 ZONOAC 17 OKTOBfcR Vlissingen Vlissingse Zeedag met diverse activiteiten en gratis toegang. Muzeeum, 12.00 uur *Volksmuziekmiddag. Atrium Ter Reede, 14.30 uur Zonnemaire Wereldmaaltijd verzorgd door biologi sche kwekerij Zuidbos bij Proeflokaal d' Ouwe Smisse. Aanvang 13.30 uur. MAANDAG 18 OKTOBER Westenschouwen Excursie paddenstoelen in Boswachterij Westerschouwen, start 13.30 uur bij de excursieschuur, deelname 2 euro, aanmel den bij WV 0900-2020233. Zierikzee Kennismakingsbijeenkomst cursus Oud schrift voor beginners. In het gemeentear chief, om 19.30 uur. DINSDAG 19 OKTOBER Zierikzee *Lezing door auteur Kees van Beijnum in filmtheater fiZi. Aanvang 19.30 uur. *Politiek Café van de Bewonersbelangen Binnenstad Zierikzee (BBZ). In grand café de Scheepswerf om 20.00 uur. WOENSDAG 20 OKTOBER Brouwersdam Herfstkinderdag bij het RTM-Trammu- seum. De stoomtrams vertrekken om 11.45, 13.30 en 15.30 uur. Haamstede Kinderexcursie in Slotbos en Zeepedui- nen rond Slot Haamstede. Vanaf toegangshek Slot Haamstede, 10.00 uur. Goes Dansavond in wijkgebouw De Spinne, Jo seph Lunslaan 7, Goes. 20.00 uur. Meer informatie: www.de-vriend- schap.goesnet.nl 's-Gravenpolder Najaarsmarkt in centrum De Zwake: kra men, afels, Oudhollands snoep, demon straties koersbal, Rummikub en Triomi nos. 10.00 tot 16.00 uur. Vlissingen Recreatiewandeltocht 5 of 10 km. Start A. Coortelaan 1, 9.00 uur Zierikzee Knutselmiddag bij kinderboerderij De Punt. Inloop vanaf 13.30 tot 15.00 uur. Marjan Berk foto Lex de Meester door Ali Pankow Speuren in archieven kan prachtig materiaal opleveren voor een boek. Marjan Berk, schrijfster en onder meer colum niste van deze krant weet daar veel over te vertellen. Dat gaat zij zaterdag 16 oktober doen in de Hofpleinkerk in Middelburg tij dens de lezing 'Het bloed kruipt...' voor het Zeeuws Archief De le zing is onderdeel van het program ma van de landelijke archievendag. De titel van de lezing verwijst naar het gelijknamige boek uit 2005 waarin Marjan Berk haar zoek tocht naar haar mogelijke verwant schap met Jacob Cats (1577-1660) beschrijft. Zij was vast van plan het onomstotelijk bewijs te leve ren dat die veelzijdige man één van haar voorvaderen was. In de familie werd daar vaak over gespro ken. Bovendien: de echte moeder van haar opa Jan van der Wall uit Brouwershaven heette tenslotte Le na Cats. Berk moest uiteindelijk echter tot een andere conclusie komen: „Gaandeweg werd mij wel duide lijk dat ik dat idee over een ver wantschap met Cats maar beter uit mijn hoofd kon zetten. Jam mer, maar niet meer dan dat." Ook voor haar boek Het schreien niet verleerd, dat in april van dit jaar is uitgebracht, spelen archie ven een grote rol. Het is opnieuw een familiegeschiedenis. Grootva der Jan van der Wall is weer van de partij. Hij had Zeeland verlaten en was vertrokken naar Zuid-Afri- ka om in Durban een agentschap van de Rotterdamse Droogdok maatschappij op te richten. Berk voert in dit boek Lena Steke- tee als hoofdpersoon op. De lezers zullen in dit fictieve personage veel overeenkomsten met de schrijfster zelf herkennen. In Het schreien niet verleerd wordt Lena Steketee geconfronteerd met zestig handgeschreven brieven van haar moeder aan de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, het be drijf waarvoor haar opa werkte in Afrika. Die brieven zijn niet ver zonnen. Een aardige archivaris had ze voor Berk verzameld en klaarge legd. Deze vondst kwam voor haar volslagen onverwacht, maar alles viel er mee op zijn plek. De brie ven van haar moeder bevatten keu rig geformuleerde, korte smeekbe des om een bijdrage in het levens onderhoud. Naast de zorg voor haar en haar broertje gaf haar moe der tijdens de oorlogsjaren ook on derdak aan enkele joodse onder duikers. Haar vader had het gezin jaren eerder al verlaten en liet niks of nauwelijks iets van zich horen. Berk heeft zeker voor het schrij ven van haar boek over de lijntjes met Jacob Cats dankbaar gebruik gemaakt van het archief van de fa milie Van de Wall. Aansluitend op haar lezing zater dag wordt de inventaris van dit fa miliearchief gepresenteerd. Het betreffende archief is dit jaar geschonken aan het Zeeuws Ar chief Lezing Marjan Berk: zaterdag 16 oktober, Hofpleinkerk, Middelburg, aanvang 16.00 uur, in het kader van de landelijke archievendag. den gelegd, zijn de schaatsers, af komstig uit de hele wereld, alweer druk in training. Een van de cho reografen kijkt toe wie in vorm is en wie niet. Tijdens de shows zit er steevast een performance super visor op de tribune om de foutjes te turven. Want het mag dan gezel lig zijn in de groep schaatsers, het gaat altijd om de prestatie. „Dit is net een circus, je reist de wereld rond, en dit is je thuis", zegt Came ron Medhurst, die als clown 'Ein' één van de hoofdrollen heeft. De Australische veteraan, sinds 1992 bij het gezelschap, is vier tot zes maanden per jaar op reis. „Het is wennen", zegt hij. „Normaal dans foto's Rolf de Feijter ik perfect ingestudeerde rollen. Nu als clown komt het vooral aan op improviseren. Dat valt niet mee." Zijn Amerikaanse collega Mauro Bruni, de onbetwiste mannelijke ster van de show, maakt intussen nog maar eens een imposante sprong. Hij oefent dagelijks zijn drievoudige sprongen, driedubbele loops en flips. Vijf maanden per jaar werkt hij voor Holiday on Ice, de rest van de tijd schaatst hij shows op kleine baantjes op cruise schepen in tropische oorden. „Schaatsen is mijn passie. Ik werk ook als grafisch ontwerper, maar hier ligt mijn hart." Zangeres Do is de publiekstrekker van de nieuwe show Energia. Extra blij met hun tourtje Holland zijn de Nederlandse rijdsters, Ma deleine van Beuzekom en Jacqueli ne Voll. Voll, afkomstig uit Hen- drik-Ido-Ambacht, behoort pas een jaar tot het reizende gezel schap. Omdat ze het financieel niet meer trok, moest ze vorige zo mer stoppen als professioneel kun strijdster. „Maar ik kon het schaat sen niet missen. Toen heb ik een aantal schaatsgezelschappen bena derd. Ik zit hier nu bijna een jaar, en het voelt alsof ik een nieuwe fa milie heb. Ik haal niet alleen het beste uit mezelf, maar ontwikkel mezelf ook als artiest. Dit is pure schaatspassie." Madeleine van Beu zekom, afkomstig uit Lemmer, schaatst al zes seizoenen bij Holi day on Ice. „Het gaat er vooral om dat we het publiek'een mooie avond bezorgen. Hier gaat het niet alleen om de performance, de x-factor is ook belangrijk. Je kan de mooiste rondjes draaien, maar ook je uitstraling moet kloppen: het gaat om het héle plaatje." Holiday on Ice met Energiavandaag tot en met zondag in de Zeelandhallen in Goes - do. en vr. 20.00 uur, za. 16.00 en 20.00 uur, zo. 16.00 uur. Kees van Beijnum Dr. Martens Timberland Palladium Puma Dekline Vans Goliath Gravis Nike DC shoes Stacy Adams Converse Globe Keep Voor hem en haar tot maat 47! Onder 1 dak met SKIDS kids teens fashion shoes Dr. Martens - Nina patchwork, ook in paars. I Vans Era zwart leer. Sneakers Shoes for you and you and you....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73