Hij overziet zijn daden niet Van Celder is nu voorgoed uit de gratie Hoek krikt tegen Vlissingen1 Bayern voert druk op 24 Yuri van Gelder is volgens de bond opnieuw de fout in gegaan met cocaïne. Om die reden is de turner uit de Nederlandse selectie gezet voor het WK. donderdag 14 oktober 2010 De spanning van het nade rende WK dreef Yuri van Gelder toch weer naar de co caïne. Het lijkt erop dat hij de gevolgen van zijn daden niet overziet. Keer op keer. Nee, het zou hem. niet meer gebeuren, zei hij de laatste tijd maar wat vaak. Yuri van Gelder besefte dat het einde carrière was, als hij nog één keer betrapt zou worden op cocaïnegebruik. En toch ging hij in de aanloop naar het WK turnen weer de fout in. Terwijl hij wist dat iedereen extra alert op hem was en hij volgens af spraak extreem vaak gecontroleerd werd, nam hij toch een snuifje. Al lijkt hij nu plots te ontkennen dat hij dat aan de bondsarts opge biecht heeft. Het moet haast wel dat de span ning van het naderende WK hem te veel werd. Dat was ook de bevin ding van zijn werkgever Hans Hor- neman, die gisteren drie keer tele fonisch contact met Van Gelder had. Stress is een bekende oorzaak van terugval in het afkickproces. Ergens in Van Gelder schuilt een onzeker mannetje met een enor me bewijsdrang. Hij liet zich bij voorbeeld maar wat graag in ont bloot bovenlichaam fotograferen, zodat iedereen zijn buitenpropor tionele torso kon zien. En cocaïne maakt de gebruiker een stuk zelf verzekerder. Voor even dan. In 2006, een jaar na zijn wereldti tel, was hij ermee begonnen. Hij wist dat het dom was, toen ze hem op een feestje een lijntje voor schotelden, maar hij zag er niet het gevaar van in. Al snel was het usance dat hij tweewekelijks snoof en soms zelfs twee keer per week. Toch werd hij giftig als hij als een verslaafde werd neergezet. Omdat hij in kringen verkeerde DEN HAAG - Mark van Bommel is minstens tien dagen uitgeschakeld vanwege een knieblessure, meldt de Duitse voetbalclub Bayern Mün- chen. De clubleiding, die de speler voor het EK-kwalifïcatieduel tegen Zweden van dinsdag had gesom meerd terug te keren naar Mün- chen, is opnieuw woedend op de KNVB. „Helaas is precies gebeurd waar wij bang voor waren. De bond denkt alleen aan zichzelf en neemt daarbij gevaar voor de ge zondheid van de speler op de koop toe", aldus directievoorzitter Karl-Heinz Rummenige. De speler zou volgens clubarts Hans-Wilhelm Müller-Wohlfahrt bindweefsel in zijn knie bescha digd hebben bij een val tijdens het EK-kwalificatieduel Moldavië-Ne- derland vrijdag. Bij aankomst in Duitsland werd Van Bommel met een onder handen genomen door de arts, die volgens een officieel persbericht 25 milliliter bloed uit de knie moest halen. Van Bommel TURNEN door Maarten van Helvoirt waar cocaïne op feestjes gemeen goed was, kreeg hij het beeld dat 'heel Nederland wel eens een par tydrug neemt'. Nou is coke na alco hol de meest voorkomende versla ving in ons land, maar zo bont is het ook weer niet. In een afkickkliniek in Schotland probeerde de turner vorig jaar van zijn verslaving af te komen. Hij had er een paar tips meegekregen om niet meer in dezelfde fout te vervallen. 'Bepaalde plekken mij den' en 'eigenlijk helemaal geen al cohol drinken', omdat geestverrui mende producten de trek in cocaï ne aanwakkeren. Vooral dat woord je 'eigenlijk' gaf hem ruimte om de grens op te zoeken. Van een topsporter zou je ver wachten dat hij terughoudend is met alcohol, maar Van Gelder staat er om bekend dat hij een bier tje niet schuwt. In 2004 betrapte de politie hem zelfs op het rijden onder invloed. Een wilde achter volging en een ongeluk (met lou ter materiële schade) waren het ge volg. Hij schaamde zich de ogen uit de kop, toen het in een inter view in het Brabants Dagblad aan het licht kwam. „Dit mag natuur lijk niet gebeuren. Ik ben een spor ter, ik heb een voorbeeldfunctie." Om vervolgens een sigaretje op te steken. Van Gelder lijkt de gevolgen van zijn onbezonnen daden niet te overzien. Vorig jaar na een positie ve plas bij het NK raakte hij zijn baan bij Defensie kwijt en na zijn nieuwe misstap kan hij het ook schudden bij de turnbond en zijn sponsor De Lotto. door Marcel Luyckx ROTTERDAM/DEN BOSCH - Tussen de turnbond en Yuri van Gelder komt het nooit meer goed. De tur ner bekende dinsdag opnieuw co caïne gebruikt te hebben. Dat was de reden om hem uit de WK-selec- tie te zetten. „Het vertrouwen is onherstelbaar beschadigd." De in ternationale turnloopbaan van Yu ri van Gelder is voorbij. Ook al leidt zijn bekentenis van hernieuwd cocaïnegebruik niet tot een schorsing, voor de turnbond komt hij niet meer in aanmerking voor een selectie. „Ik ben bang dat het in de turnsport einde oefening is wat betreft Yuri", zei voorzitter Jos Geukers van de gymnastiek- bond KNGU gisteren op een pers conferentie in Ahoy' in Rotter dam. „Er is gigantisch geïnvesteerd om Yuri weer in de benen te krij gen. Het vertrouwen is onherstel baar beschadigd." - Er hoefde geen dopingcontrole aan te pas te komen om Van Gel der door de mand te laten vallen. Zijn gedrag verraadde hem. Geu kers: „Eén van de lessen die we ge leerd hebben in 2009 is dat coaches en begeleiders meer moe ten letten op gedragingen van spor ters. Ze moeten er bovenop zit ten." 'Gedragsveranderingen' deden dinsdag alarmbellen afgaan bij de begeleiding. „Daarop is Yuri scherp bevraagd en is hij ermee voor de dag gekomen tegenover de krijgt vijf dagen rust en vijf dagen hersteltraining voorgeschreven- Bayern laat weten de zaak bij de Uefa aan te kaarten en 'behoudt zich het recht voor juridische stap pen te ondernemen tegen de KN VB'. Clubvoorzitter Uli Hoeness van Bayern reageerde gisteren verbol gen. „Ik had eigenlijk verwacht dat ze zich in Nederland, na de on voorstelbare gebeurtenissen met Arjen Robben, nederig zouden op stellen en hun mond zouden hou den", zei hij in een radio-inter view met Bayern 3. „Ook Mark van Bommel moet zich eens afvra gen wie zijn werkgever is - als hij al weken knieproblemen heeft, dan had hij zulke interlands toch kunnen laten schieten?" Bayern ligt ook nog met de KNVB overhoop over de blessure van Ar jen Robben, die voor het WK ge blesseerd raakte. Robben werd op gelapt en speelde, maar keerde ge blesseerd terug in Duitsland. bondsarts en meerdere personen. Ergens houdt het op", aldus Geu kers. In de urine van Van Gelder werden vorig jaar juni bij een do pingcontrole tijdens het NK tur nen sporen van cocaïne gevonden. Voordat hij in juli terugkeerde na een schorsing van een jaar, maakte de turnbond keiharde afspraken over de medische begeleiding van Van Gelder om het risico op herha ling te verkleinen. Hij ging ak koord met extra dopingcontroles en gezondheidsonderzoeken, waar bij ook buiten competitie op cocaï ne gecontroleerd zou worden. Geukers: „De verklaring die Yuri in april heeft ondertekend, dekt de ze situatie volledig. Van een schor sing is geen sprake. .Die kunnen wij niet uitspreken." Van Gelder kan dus in theorie blijven uitko men in wedstrijden voor Flik-Flak, de club waar hij nog altijd welkom is. Niet alleen de bond trekt de han den af van Van Gelder. De Lotto stopt met het sponsoren van de voormalig wereldkampioen aan de ringen. Ook zijn nieuwe werkge ver, mediabedrijf Omnicom uit Amstelveen, overweegt te breken met Van Gelder. Hoewel directeur Hans Horneman van het bedrijf aan het twijfelen is gebracht. Hij meldde gisteravond in het televisie programma 'De wereld draait door' een telefoontje van de tur ner te hebben gekregen waarin hij zegt dat hij geen cocaïne heeft ge bruikt. De turner zou vandaag met een verklaring komen. 1991-1994 De Argentijnse voetballegende Diego Maradona wordt na 1991 en 1994 voor de derde keer gepakt op cocaïne bij een dopingcontrole. 1997 Doelman Maikel Aerts van FC Den Bosch krijgt een schorsing opgelegd na een positieve test op cocaïne. J 1999 De Cubaanse atleet Javier Sotomayor j wordt betrapt en wordt voor twee J jaar geschorst. door Barry van der Hooft I VLISSINGEN - De mooiste trap van de avond kwam op naam van een 38-jarige assistent-trainer, die van- j wege een nijpend tekort aan spe- 3 Iers zijn opwachting in de basis moest maken. Denny ter Steege j schoot van net over de middenlijn I op het doel van Hoek, maar raakte - de lat. De poging zorgde voor een kleine opleving, tijdens een beker wedstrijd die vooral heel eenzijdig was. De topklasser won op het veld van VC Vlissingen met 0-4 en plaatste zich daarmee voor de tweede ron de van de districtsbeker. Daarin is een andere Vlissingse eersteklas ser, GPC, volgende week zaterdag de tegenstander. Ook dan zal Gaby Demanet meerdere leden van zijn selectie speeltijd gunnen, zoals de trainer van Hoek dat gisteravond Denny ter Steege probeert Hoek-speler Dwayne Dildick af te stoppen. Ran- ook deed. Sven van Rijckeghem, j dy de Dreu (6) en Josimar Pattinama zijn toeschouwer, foto Lex de Meester tweede keus achter Jörg van Nieu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68