willen missen Mark Rutte: zacht als het kan, hard als het moet ïland 15 'Huurplannen kosten schatkist miljarden' Reclame Albert Heijn effectiefst tTora-actii! donderdag 14 oktober 2010 ROTTERDAM - Het kabinet-Rutte slaat met zijn huurplannen op de lange termijn een gat van miljar den euro's in de overheidsfinanci ën. De extra heffing die woningcor poraties moeten betalen voor fi nanciering van de huurtoeslag kost de samenleving juist geld. Ook het recht voor huurders om de huurwoning te kopen is onuit voerbaar. Dat stellen woningcorpo raties, hoogleraren en woning marktdeskundigen. Verhuurders moeten jaarlijks 760 miljoen euro bijdragen aan beta ling van de huurtoeslag. „Daarmee snijdt het kabinet in zijn eigen vlees", zegt voorzitter Mare Calon van Aedes, koepelorganisatie van woningcorporaties. „Wij investe ren nu 9,8 miljard euro. Dat gaat straks naar beneden, maar met veel meer dan die 760 miljoen. Het bedrag dat corporaties kun nen lenen gaat met een veelvoud van die heffing naar beneden. Dat heeft te maken met financierings- grenzen die geldverstrekkers stel len." Als woningcorporaties minder kunnen investeren, worden er veel minder woningen gebouwd, zegt ook Hugo Priemus, emeritus hoog leraar Volkshuisvesting. Dat zou banen kosten, dus geld voor WW-uitkeringen en scheelt ook nog eens belastinginkomsten. Met het recht voor huurders om de huurwoning te kopen, wil het ka binet het eigen woningbezit stimu leren. Buiten juridische bezwaren ziet de hoogleraar ook grote pro blemen voor verhuurders om fi nanciering los te krijgen voor nieuwbouw. Een lening wordt ver strekt op basis van bezit, maar dat kan een corporatie zomaar kwijt zijn, redeneert Priemus. aan zijn opvolger, WD'er Mark Rutte. Getrouwen van het eerste uur hadden nog een bescheiden feestje in petto. CDA-jongeren overhandigden Balkenende de eer ste stapel van de ruim vijftigdui zend bedankjes die de afgelopen weken zijn binnengestroomd op de website IPbedankt.nl. Maria van der Hoeven was er, Ka merleden Coskun (Jörüz en Ka thleen Ferrier, die hem hartelijk op beide wangen zoende, zijn per soonlijke assistenten, secretaresses met bloemen en met tranen in de ogen. Jonge CDA-meiden droegen T-shirts met de tekst 'u kijkt zo lief, jongens liepen uit eerbetoon rond met kleding met de opdruk van JP als Uncle Sam. Toege stroomd publiek applaudisseerde. 'Geen dag' had hij willen missen van zijn premierschap, liet hij de verzamelde pers weten. „Ik ben blij dat ik het heb mogen doen. Ik heb mijn gezin weinig gezien, wei nig geslapen, ik heb keihard ge werkt. Niet voor mijzelf maar om Nederland beter te maken." Dieptepunten waren er zeker, zei hij, maar het waren niet de politie ke nederlagen die hem het meeste hebben geraakt. „Militairen'die zijn omgekomen in Irak of Afgha nistan. Mensen die het slachtoffer zijn geworden van zinloos geweld. AMSTERDAM - De Grand Effie 2010, een prijs voor de meest effectieve reclame- of communicatiecampag ne, is toegekend aan 'Gewoon bij Albert Heijn' van bureau TBWA/ Neboko. De Gouden Effie in de ca tegorie gedragscampagnes, was voor 'Volkswagen Rijbewijs' ge maakt door MTV Networks Adver tising, ACHTUNG! Volgens de Bond van Adverteer ders, die de EffieAwards organi seert, was 'het kwaliteitsniveau hoog dit jaar'. BBBBmmsmaummmam&ssmmmmmsBmssm&amm Hun familieleden hebben levens lang. Zoiets is veel en veel intenser dan wat hier aan de orde was." Politieke voldoening is er vooral als hij terugkijkt op zijn 'hervor mingsbeleid', de WW, de WAO, de bijstand en het prepensioen, zei hij. Een welgemeend advies aan zijn opvolger Mark Rutte had hij ook in petto: 'geef je volledig, vaar je ei gen koers, en weet waar je wil uit komen. Dan komt het allemaal wel goed.' zie onze website:binnenland Een video van de laatste werkdag van Balkenende. bij aankoop van drie 7-packs Becel pro-activ minidrink. door Laurens Kok en Lianne Sleufjes DEN HAAG - Liberale Kamerleden staren naar het tafelblad. Aan het woord is fractieleider Mark Rutte. Zijn ogen spuwen vuur. Iemand heeft een nieuwtje gelékt. Als na herhaald aandringen niemand zijn zonde opbiecht, beent Rutte de fractiekamer uit. „Ik hoop dat je in je eigen mes valt!", roept hij nog. Het is een kant van de minister president die vandaag aantreedt en die weinigen kennen. Voor de buitenwereld is hij altijd de vrolij ke optimist, de aardigheid zelve. Binnenskamers toont hij zich niet anders. Maar 0 wee als je je niet aan afspraken houdt. „Dan kan hij pislink worden", zegt steun en toe verlaat Edith Schippers. Een kwartier na een aanvaring gaat steevast de telefoon: Rutte die contact opneemt om te horen hoe het gaat. „Hij is hard op de in houd, zacht op de relatie", zegt Stef Blok, die Rutte opvolgt als fractievoorzitter. „Mark is een coachend type. Hij geeft mensen de ruimte, maar grijpt wel in als mensen niet presteren of de ver keerde kant opgaan. Kijk maar naar Rita Verdonk." De nieuwe premier zal het lastig krijgen als ministers uit zijn ploeg er dubbele agenda's op nahouden, vermoedt Paul van Kalmthout. Hij was directeur Werk en Bijstand op het ministerie van Sociale Zaken toen Rutte daar staatssecretaris was. „Dat is zijn stijl niet Ik weet niet of hij daarmee om kan gaan." Oud-collega's zijn niet verbaasd dat Rutte zich in de ministerraad laat omringen door vertrouwelin gen. „Hij stelt prijs op een prettige sfeer en creëert die zelf ook", zegt communicatiestrateeg Susanne Piët. „Hij wil graag aardig worden gevonden." Piët kent Rutte uit de tijd dat zij advieswerk verrichtte voor Unile- 'Mark Rutte wil graag aardig worden gevonden' ver. Rutte werkte toen als perso- neelsmanager. Ze karakteriseert Rutte als een sympathieke, redelij ke man, wiens intelligentie niet moet worden onderschat. Rutte is in haar ogen nog altijd een Unile- verman: „Hij is stijlvol en hoffelijk, maar kan ook heel hard zijn. Dat leerde je daar. Ik denk dat hij Ne derland ziet als een onderneming. Zo zal hij ook leiding geven aan zijn kabinet: het belang van de zaak staat voorop, niet het belang van de WD of van Mark Rutte." Alleen al daarom zal Rutte een an dere premier zijn dan Jan Peter Bal kenende. Die kreeg vaak het ver wijt zijn CDA-pet op te houden. Paul van Kalmthout: „Mark is meer de aanvoerder in het voetbal veld. Hij zal de andere ministers willen laten schitteren, hoeft niet zo nodig met de eer te strijken. Hij is door inhoud gedreven." Schippers, die vandaag wordt beë digd als minister van Volksgezond heid, beaamt dat. „Mark geeft niet om status." Rutte staat bij sommige fractiele den bekend als een controlfreak. Hij heeft een fotografisch geheu gen en als het op cijfers aankomt, leid je hem niet om de tuin. Van Kalmthout acht Rutte goed in staat om een wij-gevoel te creëren in zijn team. Hij is niet bang dat de premier overlopen zal worden door geslepen vossen als de CDA' ets Maxime Verhagen of Piet Hein Donner. ïmhtïïi foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5