Visser in Burghsluis: 'Ik heet Uil en ik Kritiek Dirksland op borstkankeriijst CZ MAAK WEKELIJKS KANS OP KAPPERSBONNEN,.,,f 100.' ADRZ haalt CZ-eisen na samenvoegen afdeling Brandstichtingen zijn nog niet voorbij Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met bijzondere namen. In deze wekelijkse serie worden ze verklaard. Gat in Suikerdijk donderdag 14 oktober 2010 VioE VAKER 1E MAAKT* HOE WEERTJE WAAKT. ■Of win één van de 3 hoofdprij'zen; een jaar tang gratis naar de kapper! - Vraag je kappfer naar de actie! SINT JANSTEEN De brandweer is gisteren opnieuw uitgerukt voor een brand in Sint Jansteen. Aan de Heerlijkheid brandde een tuinhuis af. De afgelopen maanden zijn in Sint Jansteen diverse bran den geweest die vermoedelijk zijn aangestoken. Burgemeester Jan Frans Mulder van Hulst liet gisteren via twitter weten: 'Sint Jansteen verwordt tot een 'vuursteen' des aanstoots. De dader(s) moet(en) snel in hun kraag 'gevat' worden.' door Nadia Berkelder VLISSIMGEM - Als alle borstopera- ties in de Vlissingse vestiging van het Admiraal De Ruyterziekenhuis plaatsvinden, voldoet het aan de ei sen die verzekeraar CZ aan borst- kankerzorg stelt. Dat gebeurt vanaf 2011. De verzekeraar vindt dat een zie kenhuis minimaal 150 operaties per jaar moet doen om goede zorg te kunnen leveren. In Vlissingen vonden er in 2009 109 plaats, in Goes 84. Als alle ope raties in Vlissingen worden ge daan, voldoet het De Ruyter Zie kenhuis ruimschoots aan die norm. Voor de diagnose blijven patiën ten terecht kunnen iruGoes en Zie- rikzee, laat het ADRZ weten in een persbericht. Bij borstoperaties verwacht het zie kenhuis geen complicaties: daar om hoeven die operaties niet in Goes plaats te vinden. Zorgverzekeraar CZ publiceert morgen een lijst waarin borstkan- kerzorg bij ziekenhuizen in catego rieën wordt ingedeeld. „Wij staan als Admiraal De Ruyter Ziekenhuis niet in de hoogste cate gorie", zegt woordvoerder Jaap Ne lemans. Ziekenhuizen en chirurgen heb ben geprotesteerd tegen de werk wijze van CZ. door Ton van den Nouweland dirksland - Zorgverzekeraar CZ let in zijn beoordeling van de borstkankerzorg in ziekenhuizen te veel op het aantal uitgevoerde operaties, terwijl veel meer facto ren de kwaliteit van deze zorg be palen. Dat zegt de directie van het Van Weel Bethesdaziekenhuis in Dirks land. CZ publiceert morgen zijn omstreden lijst van ziekenhuizen, die niet langer door de verzekeraar worden gecontracteerd. Dirksland staat daar niet op, maar heeft toch kritiek op de beoorde ling. Het ziekenhuis opereert zono dig binnen twee weken, zorgt voor psycho-sociale begeleiding, heeft een gespecialiseerd verpleeg- team en laat zich adviseren door oncologen van het Erasmus MC. Dirksland verzet zich tegen de na druk die CZ legt op de ervaring van de chirurg, uitgedrukt in het gemiddeld aantal operaties per jaar. Dirksland heeft twee specialis ten die samen negentig operaties uitvoeren. De ondergrens van CZ ligt op zeventig operaties per jaar. Met negentig operaties zit Dirks land in categorie 3 van de zestig ziekenhuizen die moeten verbete ren. In de criteria van CZ betekent dat 150 operaties doen of meer. HUISNAAM LOOKING KAPPERSSITE® feelingbetter Op een luchtfoto uit 1953 is (rechts) het gat te zien dat tijdens de watersnoodramp ontstond in de Suiker- dijk en de kop van de Meeldijk. Midden op de foto het huis dat later in elkaar zou zakken. De schuur daarach ter bleef overeind. Het is de plek waar Uil nu woont. door Marijke VaeE Uilegat. De naam hoort bij hem, evenals zijn on afscheidelijke visserspet je en zijn klompen. „Ik heet Uil en ik woon in een gat," lacht de 58-jarige Sam Uil uit Burghsluis. Geen trekgat, al kan de wind ook rondom de woning in de oksel van Meeldijk en Suikerdijk behoor lijk spoken. „Ons huis is gebouwd in het stroomgat dat hier in de dijk werd geslagen tijdens de wa tersnoodramp van 1953." Op een zwart/wit luchtfoto van de ramp, wijst hij het twintig meter brede stroomgat aan, evenals het pand aan de rand daarvan, op de plek van zijn huidige woning. „Het is daarna in elkaar gezakt. Alleen de schuur bleef staan." De kreeftenvisser heeft dat van ho ren zeggen want hij was één jaar toen de ramp plaats vond. „Ik ben geboren in de Zierikzeese Zuidwel- lestraat. Mijn vader had daar een boerderijtje, hij was landbouwer." Zelf koos Sam voor het beroep van visser. Sinds jaar en dag vaart hij in het voorjaar en de zomer met zijn twee schepen de Oosterschel- de op om kreeften en paling te vangen. „En zeebaars en harder." Aanvankelijk woonde Sam Uil in Westerschouwen, maar toen hij ongeveer twintig jaar geleden 'via via' hoorde dat het pand aan de Meeldijk 34 in Burghsluis te koop kwam, was hij gelijk alert. „Het was in gebruik als opslagloods van het waterschap. Ik heb direct een brief geschreven want ik vond het een mooi plekje om te wonen en er stond ook nog een mooie schuur bij." Niet lang daarna ontmoette Sam zijn vrouw Christel van Dinteren, met wie hij in het huis woont. In de loop van de jaren breidde hij het pand uit door met eigen handen een extra schuur te bouwen en een uitbouw aan de woning. „Je moet er ge woon aan beginnen, dan kun je het." Toen Sam Uil de eigenaar werd Hoewel het steeds drukker wordt in Burghsluis wonen Sam en Christel Uil nog met evenveel plezier in hun Uilegat als Dit is het moment om binnen te stappen bij de kapper voor een nieuwe najaarslook. Want iedere keer als je bij de kapper bent geweest voor een behandeling, ontvang je een actiekaart met een unieke code. Activeer deze via www.kapperssite.nl en zie direct of jij één van de gelukkige winnaars bent. De actie loop t/m 27 november 2010. Kijk op www.kapperssite.nl voor de actievoorwaarden had het pand nog geen naam. Die kwam er dankzij een kennis van de visser. „Die zei: 'Je moest je huis eens Uilegat noemen, want je heet Uil en je woont in een gat.' Ik vond dat een goed idee.'" Het is-volgens Uil ook een toepas selijke naam. „In de schuur nestel den vroeger uilen. De gaten die daarvoor in de muur werden ge maakt zitten er nog. Maar de uilen zijn weg. Waarschijnlijk omdat we altijd door de schuur naar buiten lopen. Uilen houden niet.van le ven en lawaai." Toen de plek van de uilen werd in genomen door kraaien sloot Sam Uil de uilengaten af met stenen. „Van kraaien moet ik niks hebben. Die slepen takken in de schuur waardoor het een grote rotzooi wordt." De visser klom indertijd persoon lijk het dak op om de huisnaam in zwarte dakpannen aan te brengen op de dakhelling. „Het is een oud Zeeuws gebruik om de huisnaam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52