18 ESP - «W 1 Saab Grafmonument weerspiegelt welstand 1 J P - 4 In Balans jpysHji Gemeente wil bijzondere grafmonumenten veiligstellen bij ruimen van begraafplaats Oosterland Online berekenen inkomenssteun voor Brabant en Zeeland PZC ^1^2222235181 Jjk donderdag 14 oktober 2010 W I' 'Grafvak B' van de begraafplaats in Oosterland wordt geruimd. Op advies van bureau Funerair wil de gemeente Schouwen-Duiveland vijf monumenten bewaren. Het gaat om (van links naar paaltje; een houten stéle en een betonnen grafrand met ijzeren stangen. Op de hoofdfoto is rechtsonder een stéle van kunststeen te zien die eveneens zal worden bewaard. door Joeri Wisse OOSTERLAND - Niet alleen de naam en de datum van overlijden op een grafmonument vertelt iets over degene die er begraven ligt. Het gebruikte materiaal verraadt vaak ook de welstand van de over ledene. Daarnaast zijn grafstenen ook stukjes cultureel erfgoed. Vol doende redenen om bijzondere exemplaren te bewaren. Op. advies van Leon Bok van bu reau Funerair wil de gemeente Schouwen-Duiveland vijf grafmo numenten op de begraafplaats in Oosterland veiligstellen. De vraag om ze op te ruimen of te bewaren, dringt zich op, omdat een deel van de begraafplaats vanwege ruimte gebrek wordt geruimd. Het gaat om een deel van de eerste uitbrei ding, die rond de vorige eeuwwis seling is toegevoegd. De gemeente schakelde Bok in om de waarde te bepalen van de graf monumenten op het te ruimen ge deelte. In tegenstelling tot wat mensen vaak denken, zijn het niet de mooiste stenen die volgens Bok moeten worden bewaard. „Kort gezegd gaat het et om dat je let op de context. Monumenten die vanwege vorm of gebruikte ma teriaal kenmerkend zijn voor de streek en op andere velden van een begraafplaats niet of weinig meer voorkomen, zijn de moeite waard te bewaren. Daarbij kijk ik ook naar wat er nog voorkomt op andere begraafplaatsen op, in dit geval, Schouwen-Duiveland." Wie onder zo'n monumentje be graven ligt, doet er niet toe voor Bok. „Op dit deel met algemene graven liggen ook geen mensen van naam en faam. Die liggen be graven in een groter koopgraf op een ander gedeelte." De vijf monumenten die Bok selec teerde, zijn erg verschillend. Elk staat symbool voor de welgesteld heid van de nabestaanden. Het blikken, geëmailleerde plaatje dat herinnert aan Davina Maria Kwaak, getuigt van armoede. „De blikken bordjes kwamen eind ne gentiende eeuw in zwang. Ze wer den veelvuldig gebruikt, maar de meeste zijn verdwenen. Op de be graafplaats van Bruinisse zijn er nog wel een aantal te vinden. Ik denk dat dit bordje nog bewaard is gebleven omdat het zo aan de rand stond, tussen de lavendel." De bordjes werden ook gebruikt als 'tussenmonument'. De steen werd pas besteld zodra bijvoor beeld ook de echtgenoot van de overledene was gestorven. Ook een monumentje van eiken hout was voor de armere dorpelin gen. „Eeuwenlang is dat gebruikt op de graven van gewone mensen. Nieuwe kozijnen of deuren op maat gemaakt modern design of klassiek Voor U op maat gemaakt bouwbedrijf 's-Heer Arendskerke p. van der kioosfer 0113 568003 ZIERIKZEE - Inwoners van Schou wen-Duiveland kunnen sinds gis teren via www.berekenuwrecht.nl te weten komen of ze in aanmer king komen voor bijzondere bij stand, een langdurigheidstoeslag of kwijtschelding van gemeentelij ke belastingen. Via genoemde website konden Schouwen-Duivelanders eerder al berekenen of zij recht hebben op landelijke regelingen zoals huurtoe- slag, zorgtoeslag of een studietoela ge. Sinds gisteren is dat dankzij het feit dat de gemeente zich heeft aan gesloten bij Berekenuwrecht ook mogelijk voor gemeentelijke rege lingen. Daarmee wil de gemeente Schou wen-Duiveland meer bekendheid geven aan het bestaan van deze re gelingen. De website Berekenuw recht is een initiatief van de lande lijke organisaties Stimulansz en het Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting (Nibud). Op 10 november verschijnt f de zorgkrant In Balans verschijnt bij BN DeStem, PZC, Brabants Dagblad en Eindhovens Dagblad. Wilt u deze uitgelezen kans niet missen om uw boodschap over qjPWBBpïte brengen op uw doelgroep? Bel dan voor informatie of een (HpgiS afspraak: 076 - 53122 77 weGCNCR NieuwsMedia MEEST GELEZEN 1Bus volledig uitgebrand 2. Politie zoekt vermist meisje (foto) 3. Gevaarlijk kruispunt op de schop EN VERDER blogt Esme Soesman over de op Schouwen-Duiveland: www.pzc.nl/culltuurdlichtbij TPS NAAR schouwen-duivelandi Meer nieuws uit de regie op www.pzc.nl/schour e cultuur*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 50