Mysterie rond dode man in Vlissingen Paardrijden helpt kind Blij met aandacht van de Rotary Nóg meer bloembollen 20 MAAK WEKELIJKS KANS OP KAPPERSBANNENt.W. 100,- Nog steeds meer vragen dan antwoorden AUTISME Op de manege van Sdchting Op Je Gemak lopen kinderen met autisme of hersenschade tussen de 'normale' kinderen. een jaar lang gratis naar dc- kapper! donderdag 14 oktober 2010 door Maurits Sep VLISSINGEN - Het is een smal straat je tussen de Nieuwstraat en het Groenewoud in het oude centrum van Vlissingen. Beide toegangen tot de Dortsmansstraat zijn afge zet met een roodwit lint, dat per manent bewaakt wordt door poli- tie-agenten. Halverwege de straat staat een witte wagen van de Fo rensische Recherche van de politie Zeeland. Mannen in witte pakken komen af en toe een voordeur uit en stappen de onderzoekswagen in. Het is sinds maandagavond de eni ge beweging in het straatje. Sinds de vondst van een dode man - de 36-jarige Joost van der Linden - in een pand in de Dortsmansstraat mogen alleen bewoners van de an dere huizen nog tussen de linten komen. De politie doet er alles aan om mensen van het 'plaats delict' weg te houden. Elk spoor dat tot de oplossing van het met raadsels omgeven overlijden van de man kan leiden, moet zo snel mogelijk worden veiliggesteld. En elke mo gelijke vorm van 'vervuiling' moet dus worden voorkomen, beaamt politiewoordvoerster Mireille Aal- ders. „Alles is nu nog heel vers. De meeste sporen moeten we dus nu verzamelen, want sommige kun nen ook vervliegen. Daarom zijn er sinds maandagavond constant mensen met deze zaak bezig." De tijdsdruk van het sporenonder zoek is niet de enige reden waar om de politie onafgebroken door werkt in de straat en veel mensen op de zaak heeft gezet. Het overlij den van de man is met meer vra gen dan antwoorden omgeven. Aalders: „We sluiten ook nog niks uit. We kunnen nog geen enkele oorzaak afstrepen." Ongelukkige dood door een technisch manke ment aan de gasleiding, zelfdoding of misdrijf, het behoort allemaal nog tot de scenario's, erkent zij. Daarom is gisteren door het Neder lands Forensisch Instituut ook sec tie verricht op het lichaam van de man. Mogelijk levert dat meer in formatie op over de doodsoorzaak. De uitslag ervan was gisteren nog niet bekend. Vanwege de vele vragen en ondui delijkheden heeft het Openbaar Ministerie besloten meer agenten op de zaak te zetten. Er is een Team Grootschalig Onderzoek van ruim twintig mensen geformeerd. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen liet begin deze week weten 15.000 bloembollen te hebben ge wonnen. Ze bleken er een nulletje naast te zitten. Liefst 150.000 bollen kreeg de ge meente gisteren van de Koninklij ke Algemeene Vereeniging (KA- VB) voor Bloembollencultuur. Die bestaat 150 jaar en had daarom een wedstrijd uitgeschreven. Alle gemeenten in het land mochten een plan indienen voor een straat die wel een beetje opgefleurd kon worden. Tholen besloot de Bloe- menlaan in Sint-Maartensdijk voor te dragen. Student Kees Baaij door Lilian Domioicus Het is woensdagmid dag, en de manege van Stichting Op Je Gemak aan de Vroonlandseweg in Kapelle lijkt op elke andere wille keurige manege in Zeeland. Meis jes borstelen hun paarden, sjou wen met de zadels en frutselen aan de halsters, ter voorbereiding van de les die bijna begint. Maar een heel normale manege is het niet: hier zijn naast de 'regulie re' paardrijleerlingen ook kinderen welkom met een storing in het au tistisch spectrum, maar ook met ADHD. De manege is dan ook kleinschali ger van opzet: geen honderd leer lingen, maar kleine groepjes die in dividuele begeleiding en aandacht krijgen. Initiatiefnemer en instructeur Jan Bezemer is ermee begonnen na zijn studie psychologie. „Hier is mijn ouderlijk huis en ik gaf altijd al paardrijles. Sinds mijn vierde rijd ik paard. Omdat ik geen type ben om achter een bureau te zit ten, wilde ik op deze manier iets met mijn studie doen. Mensen ver klaarden me eerst voor gek, maar dat doen ze al lang niet meer. Eerst moest ik naast de lessen nog andere baantjes nemen, nu werk ik voltijds met paarden." Dat een argeloze bezoeker geen be nul heeft van het feit dat hier ook kinderen 'met een beperking' rondlopen, heeft te maken met de aanpak. „Hier wordt iedereen ge lijk behandeld. Waar nodig, krij gen kinderen begeleiding. Door met de paarden te werken, vertel len de kinderen meer. Meer dan dat ze ooit zouden doen op de stoel bij een therapeut op kantoor. Daar houden ze rustig een uur hun mond dicht, hier niet. Als dat gebeurt kan ik een therapeutisch gesprek aanknopen, maar dan zón der een opschrijfboekje." Op je gemak De stichtingnaam Op Je Gemak is bewust gekozen: als iemand op zijn gemak is, betekent dit dat hij zich rustig en ontspannen voelt. Stuwende kracht achter de stich ting is Jan Bezemer. Hij studeerde psychologie en is tevens in bezit van de instructeurdiploma's. jan Bezemer rijdt al sinds zijn vier- die paard. In 2005 begon hij met het lesge ven aan kinderen die een storing hebben in het autistische spec trum, maar ook aan kinderen met ADHD of kinderen met een licha melijke beperkingen. De combinatie kinderen met een beperking in het autistisch spec trum en de paarden werkt bijzon der goed. „Een paard heeft struc tuur nodig. Als een pylon ineens op een andere plek staat, schrikt -ie. Zo werkt het ook met deze kin deren. Dat ene meisje daar moet vanmiddag op een ander paard rij den, omdat het paard waar ze nor maal op rijdt, dat ze vertrouwt, kreupel is geraakt door de klap van een ander paard. Dat is pa niek." De pony's en paarden op de manege zijn geselecteerd op hun karakter. Beze mer: „Ze moeten lief en rustig zijn en vooral niet overal van onder de indruk zijn." Bezemer was lange tijd op zoek naar 'de paarden die opa ook had'. „Van die oude ras sen, die hebben precies dat karak ter." Sinds kort heeft hij een paard je gevonden dat daar op lijkt, maar helaas is Izis juist het paard dat kreupel raakte. De methode werkt soms zó goed, dat kinderen na een aantal lessen niet meer terugkomen. „Dat had ik laatst met een paar jongens. Daar baal ik op zo'n moment van, want als leerling ben ik ze kwijt. Maar aan de andere leant: dóór die lessen en de gesprekken konden ze verder in hun leven. Daar is het mij om te doen." Stichting Op Je Gemak krijgt vanavond van de Rotary Goes-Reimerswaal een cheque uitge reikt, met een nog niet nader te speciferen be drag. „Nee, ik weet nog niet hoeveel, dat heb ben ze me niet verteld", zegt secretaris Caroline Hol- lebrandse, die tijdens de bijeenkomst iets zal vertel len over de het werk van de stichting. „Een dochter van een van de leden ging naar de Verenigde Staten, om een jaar op een high school te studeren. Ze had den daar een actie dat ze iets voor een andere club zouden inzamelen." Stichting Op Je Gemak is enorm blij met de aandacht van de serviceclub. „Het is goed voor onze bekendheid. Dat hebben we nodig, want het zit dit jaar, waarschijnlijk door de crisis, niet mee met de fondsenwerving." De stichting ontvangt al leen een vergoeding voor de begeleiding, maar ook verzorging en huisvesting, materialen en andere facili teiten kosten geld. Ook is er nog een droom: uitbrei ding of samenwerking met een zorgboerderij. De lo catie aan de Vroonlandseweg zit vol: de manege heeft een wachtlijst, er zijn twee buitenbakken, maar een binnenbak is er niet. Steunen kan door eenmalig een gift over te maken op reke ningnummer 1183.78.309 t.n.v. Stichting op je Gemak in Ka pelle. Donateurs, die voor minimaal 25 euro per jaar geven, krijgen een nieuwsbrief. De stichting heeft een ANBI-erken- ning. Meer informatie: www.stichtingopjegemak.nl Dirk van Es (KAVB), Kees van Dis en Kees Baaij (vlnr) planten de eerste bloembollen bij zorgcentrum Maartenshof. foto Leo Adriaansen van het Edudelta College in Goes, zelf een Tholenaar, maakte een be plantingsplan. Daarmee werd Tho len één van de vijftien winnaars. Wethouder Kees van Dis plantte gisteren symbolisch de eerste bol bij zorgcentrum Maartenshof. De andere bollen komen in heel de Bloemenlaan. Die moet in het voorjaar kleurrijker zijn dan ooit met vele soorten tulpen, hyacin ten en narcissen. Van Dis benadrukte nog wel dat Tholen wat hem betreft al een heel kleurrijke gemeente is, daar mee wijzend op de vele bloemvel den. „Maar dat is in het polder landschap. Dit gaat natuurlijk over de woonomgeving." Ti VAKWIE «AW M KA „OE KANSHAAK**® Dit is het moment om binnen te stappen bij de kapper voor een nieuwe najaarslook. Want iedere keer als je bij de kapper bent geweest voor een behandeling, ontvang je een actiekaart met een unieke code. Activeer deze via www.kapperssite.nl en zie direct of jij één van de gelukkige winnaars bent. rLOOKING BETTER ,V 1 Vraagje kappernaar de actie! De actie loop t/m 27 november 2010. Kijk op www.kapperssite.nl voor de actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 40