Geen paniek over verzet 'Wat een geluk dat de Van de Sluis werkt aan een i8l Memo Gonzalez is de trekker op Bluesroute De boktor In Balans voor Brabant donderdag 14 oktober 2010 sswmmzmmmmmms Nieuwe kozijnen of deuren op maat gemaakt i* modern design of klassiek •Voor U op maat gemaakt bouwbedrijf 's-Heer Arendskerke - p. von der klooster 0113 568003 door Frank Balkenende GOES - Betonfabriek Haringman in Goes wil bedrijfszekerheid, totdat de provincie met een geschikte al ternatieve locatie komt. Zolang dat plan voor een nat bedrijventerrein op Zuid- of Noord-Beveland niet rond is, zal het bedrijf zijn belan gen zekerstellen en zich tegen het saneringsplan en bestemmings plan Goese Schans verzetten. Zo kijkt gedeputeerde Harry van Waveren tegen de huidige gecom pliceerde situatie aan. De provin cie is verantwoordelijk voor sane ring van de vervuilde grond die in de Goese Schans, een nat bedrij venterrein dat wordt omgevormd tot een wijk met 2000 woningen. Bedrijven moeten daar op termijn voor worden verplaatst. Ook de be tonfabriek. Deze week vocht Haringman het saneringsplan aan bij de Raad van State. Het bedrijf hoopt dat het wordt vernietigd. Ook heeft het èen bezwaar ingediend tegen het bestemmingsplan Goese Schans. Gedeputeerde Van Waveren be grijpt die koers wel. Hij is er niet over verbaasd. „Haringman dekt zich juridisch in. Het bedrijf wil daar niet weg en richt zich op con tinuïteit. Ik had ook nooit ver wacht dat we in het woningbouw project.Goese Schans geen proble men zouden tegenkomen, maar we moeten niet te snel in paniek raken. Het project heeft een loop tijd van tien tot twintig jaar. Er is nog tijd. Tijdelijk kunnen woning bouw en bedrijvigheid samen gaan, omdat er een flinke afstand tussen zit en de milieuruimte tijde lijk kan worden vergroot. Dat is via procedures te regelen." Van Waveren kan de watergebon den bedrijven in de Goese Schans, een stuk of vijf, nog niet op korte termijn een alternatieve locatie aanbieden. Sinds de Reimerswaal- se gemeenteraad het plan voor een nat bedrijventerrein (Schore- brug) aan het Kanaal door Zuid-Beveland afwees, zoekt de provincie naar een nieuwe plek voor zo'n provinciaal opvangter- rein. „Maar daar zit weinig schot in. Het is moeilijke materie." door Raymond de Frel GOES - De Texaan Memo Gonzalez is morgenavond de grote pu bliekstrekker op de zeventiende editie van de Bluesroute in Goes. De mondharmonicaspeler is sterk beïnvloed door grootheden als Charlie Musselwhite en James Cot ton. In Amerika behoort hij tot de top van de bluesscene. In Europa is Gonzalez vooral bekend om zijn live-reputatie. Gonzalez, 150 kilo schoon aan de haak, wordt niet voor niets op zijn eigen website omschreven als 'driehonderd pond Texaans dynamiet'. Gonzalez wordt in 't Beest bijge- De eigenaren van veertien kerken op Noord- en Zuid-Beveland zijn blij ge maakt met forse subsidies. Met bedragen van ruim twee ton zijn ze in Kwaden- damme en Wemeldinge goed bedeeld. De blijdschap is groot. „Zonder dit geld, hadden we een probleem." door Rob Paardekam Marga van de Plasse is in haar nopjes met de 280.000 euro die de parochie in Kwaden- damme heeft gekregen voor de res tauratie van de Heilige Bonifacius- kerk aan de Johan Frisostraat. „Eigenlijk zijn we al jaren bezig met die restauratie", zegt ze. „Sinds pak 'm beet 1970. Als deze restauratieronde er straks op zit, zijn we een heel eind rond. Je zou kunnen zeggen dat we er dan weer acceptabel bij zitten. Al gaat het gewone onderhoud natuurlijk altijd door." In de komende restauratieronde, die een jaar of zes gaat duren, wor den onder meer een aantal dak- vlakken van de vieringtoren opge knapt. Ook grote delen van het houtwerk zijn aan restauratie toe. Daarnaast zullen de vele scheuren in het ge bouw worden gedicht. De paro chie had berekend dat deze werk zaamheden in totaal 495.000 euro zouden kosten. De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, die de Herstel is nodig in Kwadendamme. In de muren zitten veel scheuren. subsidies uitdeelt, kwam tot een bedrag van 431.000 euro. Daarvan wordt 65 procent (280.000 euro) vergoed, de resterende 35 procent moet de kerk zelf ophoesten. Dat is een verdeling die vrijwel altijd wordt gehanteerd. Van de Plasse verwacht niet dat de parochie grote problemen zal heb ben om het benodigde geld bij el kaar te krijgen. „Kijk, wij zijn niet rijk, maar hebben wel een restaura tiepotje waar we elk jaar geld in storten. Daarmee komen we een heel eind." Als het niet helemaal toerei kend is, kan via acties als kerkbalans altijd nog een extra beroep op de parochianen worden gedaan. „Dan vragen we of ze met het oog op de restauratie een wat hoger bedrag kunnen mis sen dan vorig jaar", stelt Van de Plasse. „Over het algemeen wordt aan dit soort oproepen goed ge hoor gegeven." De inwoonster van Kwadendam me benadrukt nog eens hoeveel ge luk de parochie heeft dat de kerk staan door The Bluescasters, gita rist Kaj Straus, bassist Erkan Özdemir en de Amerikaanse drummer Boyd Small. Zij openen de bluesroute vanaf 20.30 uur. Daarna barst het blues- geweld los in veertien kroegen in de binnenstad. In het Heartbreak Café geeft de Franse gitarist-mond- harmonicaspeler-drummer The Goon Mat vanaf 17.00 een concert tijdens een bluesdiner. Entreebewijzen zijn verkrijgbaar bij alle concertlocaties. De toe gangsprijs bedraagt dertien euro. In de voorverkoop (ook bij de VW) kost een ticket een tientje. Programma op www.pedaal.nl In Wemeldinge vraagt de kap veel aandacht. foto's Izaak Verkeste een rijksmonument is. „Als je dat niet bent, is het krijgen van dit soort subsidies een stuk moeilij ker. En laten we eerlijk wezen: zon der het enorme bedrag dat we nu krijgen, zou het haast onmogelijk zijn om de kerk op een goede ma nier te restaureren." De Brim-regeling De Brim-regeling is ingevoerd in 2006. Hij is bedoeld voor de restau ratie van rijksmonumenten. Subsidies worden toegekend door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Die heeft dit jaar in totaal 69 miljoeii-éuro uitgekeerd aan 421 rijksmonumenten. Eigenaren van monumenten krij gen maximaal 65 procent van de kosten uitgekeerd. Zelf moeten ze een inspanning doen om de rest van het geld binnen te halen. Onder de kerken die in deze ronde zijn gesubsidieerd bevinden zich de Westerkerk in Amsterdam en de Nieuwe Kerk in Den Haag. door Claudia Sondervan WEMELDINGE - De Maartenskerk heeft een eerbiedwaardig lange ge schiedenis die teruggaat tot het jaar 1200. De kap van de kerk dateert van 1898. Daar gaat de ruim 240.000 euro Brim-subsidie in zitten, en nog meer ook. De restauratie komt op ruim 370.000 euro. Begin door Raymond de Frel LEWEDORP - Wim van de Sluis kan zijn lol niet op. Dit voelt als zijn speeltuin. Een beetje graven, beet je ontwerpen, beetje hobbyen. Nie mand die hem stoort, niemand die zegt hoe hij het moet doen. Vlak bij zijn huis, langs de drukke Postweg in Lewedorp, leeft hij zich uit op een stukje weiland. Dat moet in het voorjaar helemaal zijn omgeturnd tot een weeltje. Min of meer zoals het er vijftig jaar gele den ook uitzag. Van de Sluis heeft het stuk grond aangekocht uit idealisme. Op eigen initiatief is hi j aan het graven gesla gen. Dat kan hij makkelijk, omdat hij als aannemer de benodigde ma terialen altijd tot zijn beschikking heeft. Eerder deed hij al iets soort gelijks in Rotterdam, waar hij een park aanlegde. Toen er langs de Postweg een stuk grond, onbruik baar voor boeren met grote land bouwmachines, te koop kwam, be dacht hij zich geen moment. Nee, hij hoeft geen subsidiegeld, daar heeft-ie geen moment aan ge dacht. Hij is daar de man niet naar, hij wil het graag op zijn ma nier doen. Een stukje voor oever zwaluwen, twee oude duikers voor vleermuizen, een inloop voor paardjes... En niet te vergeten een mogelijkheid om na verloop van tijd met een kraan het water in te gaan om de weel uit te baggeren. Van de Sluis (63) is in zijn vrije tijd bezig met een schilderijtje. Wat een schilder met zijn kwast doet, doet Van de Sluis met zijn graafmachine. Hij geniet er nu al van, wat moet dat wel niet wor den als hij straks op een door het Zeeuws Landschap geschonken bankje kan genieten van zijn mees terwerkje? In het voorjaar moet het weeltje af zijn en luisteren naar een naam, die Van de Sluis nog angstvallig ge heim houdt. Als de winter zijn bes te tijd heeft gehad, kunnen wande laars en fietsers er ook de stilte tot zich nemen. Alleen het geraas van auto's op de Postweg doorbreekt de rust, maar op een of andere ma nier wint de natuurlijke rust het hier nu al van het ronkende blik. Op 10 november verschijnt de zorgkrant In Balans verschijnt bij BN DeStem, PZC, Brabants Dagblad en Eindhovens Dagblad. Wilt u deze uitgelezen kans niet missen om uw boodschap over te brengen op uw doelgroep? Bel dan voor informatie of een afspraak: 076-53122 77 "Hf? MieuwsiVledia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38