Verbeter het milieu, Combusters Schaapherder Koen Pille voelt zich opgejaagd na een sfeervol afscheid 2 zeela PZC donderdag De krant 5 weken voor 15 euro! donderdag 14 oktober 2010 s door W518em van Dam ou je het nou wel doen?", vroeg mevrouw Van Dam. „Ja", zei ik. „Weet je het zeker?", hield zij aan. „Ja", knikte ik weer. „Ik weet het zeker. Ik doe het!" En daar gingen ze: de ruim twee duizend elpees dié ik in de loop der jaren zo fanatiek had verza meld. Zaterdag hield een blauw bouw- busje voor mijn voordeur halt. Drie mannen stapten daaruit. Uit Terneuzen kwamen zij. Ze telden een aardig bedragje neer en haal den vervolgens mijn platenkasten leeg; al mijn Animals, Stones, Beatles, Small Faces, John Mayall, Neil Young, Pink Floyd en nog veel meer van dat moois. Ik had ze op beurzen gekocht, op veilin gen, rommelmarkten en via inter net; ik stroopte zolders van vrien den en kennissen af om te zien of zich daar misschien nog een doos je vergeten vinyl bevond. Zo ver gaarde ik een fraaie collectie. Noem een elpee van (£65, Bin- tangs, Outsiders, of Cuby The COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus -162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant raiet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: wwWopzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie óver abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot Uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice; Zie ook het privacy statement op www.pzc.rnl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 perkwartaal (nam D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal inam) Ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening öc PZC gaat zorgvuldig om met persoönsgegrjvens, In liet colofon liufl u nadere Informatie aan. SNELLER AFBREEKBAAR Raadslid Giel van Boom wil dat Terneuzen zich sterk maakt voor de productie van milieuvriendelijke kauwgom. Blizzards - ik had 'm. Maar wat deed ik er mee? Weinig. Slechts zelden belandden ze nog op mijn draaitafel; ook in Huize van Dam heeft de oude vertrouwde lang speelplaat het uiteindelijk afge legd tegen het gemak van de cd en de mp3. En dus besloot ik na lang aarzelen om al mijn Ip'tjes te verkopen. „Zeker weten?", informeerde me vrouw Van Dam voor de zoveel ste keer. „Zeker weten", zei ik opnieuw. Had ik het maar nooit gedaan! Doos voor doos, kist voor kist en krat voor krat droegen de man nen mijn elpees het blauwe bouw- busje in - m'n Jefferson Airplanes, mijn Pretty Things, mijn Kinks, mijn Bowies, mijn Zappa's. „Zo", zeiden de mannen na een uurtje sjouwen, „dat was het dan, prettige dag verder." Ze sloten de deuren en reden de straat uit. Van achter het tuinhek keek ik het bus je na. En in mijn hoofd zongen de Sto nes: Pain in my Heart. door Martijn de Koning Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Halen straatcontro leurs in Terneuzen straks de kauwgom uit je mond om uit te zoeken of die wel afbreekbaar is? Krijgen winkeliers die het gewone pakje Sportlife ver kopen een boete? Zo'n vaart zal het niet lopen, verklaart het Ter- neuzense raadslid Giel van Boom (Top Gemeentebelangen). Hij baar de vorige week opzien door de ge meente Terneuzen op te roepen de eerste 'afbreekbare kauwgomge meente' van Nederland te worden. De hartenkreet was vooral be doeld om discussie op gang te brengen, vertelt Van Boom. „Dit lean Terneuzen natuurlijk niet al leen. Het moet op Europees ni veau geregeld worden." Over de oproep van Van Boom wordt hier en daar wat lacherig ge daan. Toch vat hij een flink pro bleem bij de horens. Het schoon maken op straat kost gemeenten jaarlijks handenvol geld. Het is duur, arbeidsintensief en helpt maar voor even. Ondernemers in Terneu zen klagen al jaren over kauwgomvervuiling. Het gemeentebestuur sprong er vorig jaar serieus op in door drie onder nemers een reinigingspresentatie te laten geven. Het Friese bedrijf Ja- don Streetcleaning bleek de beste en ontdeed de binnenstad van Ter neuzen onlangs van kauwgom. Verder ondersteunde Terneuzen het uitdelen van 'stubsbags' aan het winkelend publiek; zakjes waarin mensen hun gom kunnen doen alS ze uitgekauwd zijn. Ook in andere steden wordt ge klaagd. In Rotterdam verklaarde burgemeester Ivo Opstelten tij dens zijn nieuwjaarstoespraak de oorlog aan het spul. De hele bin nenstad werd vervolgens gerei- nigd. In Engeland zijn ze al verder. „Wa ter naar de zee dragen", noemde een wethouder van Londen het Kauwgom 9 Kauwgom is van alle tijden. Al in de prehistorie kauwden mensen op de boomhars van sparrenbo men. Dat is nog steeds een grond stof van de meeste hedendaagse soorten gom. Het duurt minstens twintig jaar voordat kauwgom vergaat in het milieu. Er zijn diverse manieren om res tanten van straatstenen te verwijde ren: wegschrapen/chemisch, weg spuiten met water onder hoge- druk, bevriezen met stikstof droogijs of koolzuurgas, met stoom. De opruimkosten zijn gemiddeld 2 euro per vierkante meter. schoonmaakwerk, dat alleen al in die stad jaarlijks 225 miljoen euro kost. Vijf Britse steden hebben de rege ring opgeroepen onderzoek te doen naar het in productie breng en van snel afbreekbare kauwgom. Want dat bestaat wel. De milieu vriendelijke gom, ook ecouwgom genoemd, wordt nu alleen nog ver kocht in de Verenigde Staten. De speciale gom heeft hetzelfde uiter lijk, smaak en geur als de gewone, maar er zit als toevoeging het syn thetische goedje Rev7 in. Dat breekt af tot poeder als het met wa ter in aanraking komt. Regen helpt dus bij de schoonmaak, en het is ook handig als het spul in je bank, haar of trui terechtkomt. Verschillende importeurs denken na over het op de Nederlandse markt brengen van de vernieuwen de gom. Het ministerie van LNV liet vorig jaar weten dat Rev7 niet schadelijk is voor de gezondheid. Enig na deel: er blijft toch nog een klein restje achter. Van Boom is er dan ook nog niet tevreden mee. „Er moet kauwgom te maken zijn die heel snel helemaal afbreekbaar is. Als de wil er maar is." door Marce! Modde Twee keer per jaar trekt Peter Scholten er op uit om het centrum van Goes met zijn 'verbouwde winkelwagen' weer kauwgomvrij te maken. Op de kar zijn een aggregaat en een boiler ge monteerd, met daarin een oplos- door Mieke van der Jagt NISSE - De politie zoekt schaapher der Koen Pille, tegen wie het be stuur van de Zeeuwse Schaapskud de aangifte van diefstal heeft ge daan. De schaapherder, die we gens een arbeidsconflict al tien maanden met ziekteverlof was, is op staande voet ontslagen. Koen Pille verhuisde enkele weken terug uit zijn huurwoning in Nisse en wilde in stijl van (iet dorp af scheid nemen. Hij huurde een doe delzakspeler in en trok met alle 250 schapen naar Nisse, waar het dorp blij verrast reageerde. „Sfeer vol en gezellig", luidt in het alge meen de reactie. Pille bracht ver- - volgens de kudde netjes terug naar de wei waarin de schapen voor het weekeinde geparkeerd waren. De lezingen over wat er vervol gens gebeurde lopen uiteen. Vol gens Pille heeft een bestuurslid dat hem met de schapen terug zag ko men, voorzitter Jaap Gelok gewaar schuwd die vervolgens aangifte van diefstal heeft gedaan. Gelok zegt dat een uitzendkracht de wei leeg aantrof en dat hij dus aangifte van vermissing deed. Feit is dat tegen Koen Pille een ar restatiebevel loopt, al heeft hijzelf met het bestuur geen enkel con tact gehad over de zaak. „Mijn tele foonnummer en emailadres zijn bekend, maar ik heb niets ge hoord. Ook niet over ontslag op staande voet, waartoe schijnt te zijn besloten. Toen ik tijdens een vergadering in de buurt was van de schuur, werd de politie gebeld. Ik voel me opgejaagd wild." Gelok vindt dat Pille moet worden opgepakt. „Het kan toch allemaal niet. Ik vind politieauto's ook leuk, maar ik pik er toch geen om een feestje te vieren." Het comité schaapscheerdersfeest, dat nauw samenwerkt met de kud de, is geschokt over de affaire en verlangt een gesprek met het be stuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2