vertrouwen een beetje op 25 Cocaïne geeft je het gevoel dat je de hele wereld aankunt 'Met Carlo hebben we een stabiele ploeg' Karakteristiek Zestien gewonden bij rellen rond EK-duel De Bakker gaat ten onder tegen Monaco Kuijt vreest voor zware blessure Derde dopinggeval bij Gemenebest Spelen donderdag 14 oktober 2010 'Ik denk dat het voor Yur'r van Celder einde oefening is in de turnsport' Jos Geukers, voorzitter KNGU 'Het was een pittige beslissing, omdat we dit niet zagen aankomen' Hans Gootjes, topsportmanager KNGU Turner Yuri van Gelder is niet de eerste topsporter die is betrapt op cocaïne. De afgelopen jaren werden ook diverse andere atleten positief bevonden, zoals de Belgische wielrenner Tom Boonen. Hier onder een overzicht van een aantal andere voor beelden. Van Gelder kwam woensdag door cocaïnegebruik voor de tweede keer in de problemen. 2001 De Duitse voetbalcoach Daum geeft toe geregeld cocaïne te gebruiken. 2009 De Belgische wielrenner Tom Boonen wordt voor de derde keer betrapt op cocaïne. Hij mag aanvankelijk niet meedoen aan de Ronde van Frankrijk, maar kr 2004 De Italiaanse wielrenner Marco Pantani overlijdt aan een overdosis cocaïne. 2002 De Italiaanse renner Gilberto Simoni wordt twee keer positief getest, maar later vrijgesproken. De Australische doëlman Mark Bosnich van Chelsea en de Colombiaanse keeper Rene Higuita worden betrapt op cocaïne. Mark Bosnich Voetballer Tamas Peto van NAC wordt positief getest op cocaïne. De Engelsevoetbalclub Chelsea ontslaat de Roemeen Adrian Mutu nadat hij is betrapt. ROTTERDAM - Topsportmanager Hans Gootjes van gymnastiek- bond KNGU heeft besloten geen extra turner op te roepen om Yuri van Gelder te vervangen. Het team dat vandaag in actie komt bij de podiumtrainingen be staat uit Epke Zonderland, Jeffrey Wammes, Bart Deurloo, Arjen Butter, Michel Bletterman en Car lo van Minde uit Goes. Die laatste was aanvankelijk reserve. Gootjes had een andere turner kunnen aanwijzen voor de ploeg of als reserve, maar zag daarvan af „In de eerste plaats vanwege het teambelang. Er is iets gebeurd dat je met elkaar deelt als team. Van- Carlo van Minde uit de cohesie tussen de sporters is het niet handig daar nu weer ie mand aan toe te voegen. Daar naast hebben we met Carlo ge woon een stabiele ploeg. We had den problemen op vloer waar Ep ke en Yuri mogelijk standby moes ten zijn. Met Carlo hebben we ge woon vijf scores op vloer." DEN HAAG - Cocaïnegebruik komt opvallend vaak voor bij mensen die 'veel in de wind staan', zegt een woordvoerster van de Drugs Infolijn van het Trimbos-instituut. „Je ziet het bij veel bekende Neder landers. Ze staan in het middel punt van de belangstelling. En dan begeven ze zich ook nog in bepaal de kringen en uitgaanscircuits waar veel cocaïne wordt gebruikt." Cocaïne geeft je zelfvertrouwen een boost. „Het geeft je het gevoel dat je de hele wereld aankunt", legt de woordvoerster uit. Onzeke re mensen zijn er dan ook extra ge voelig voor. De harddrug helpt ook bij het uit voeren van een test waarvoor uiter ste concentratie wordt gevraagd. Dat gold zeker voor turner Yuri van Gelder, die regelmatig onder grote druk een bovenmenselijke prestatie moest leveren. Stress kan bovendien zorgen voor een terug val voor wie al was afgekickt. Een snuif coke heeft vrijwel direct effect. De trip duurt maar kort, een half uur tot een uur. Maar de risico's worden vaak onderschat. Cocaïne is geen onschuldige party- drug. Regelmatig cocaïnegebruik werkt verslavend, het veroorzaakt hart kloppingen en verhoogt de druk op hart en bloedvaten. Wie daar al een aandoening heeft - wat men sen van zichzelf vaak niet weten - kan zelfs een hart- of herseninfarct krijgen. Topsporters, die het uiterste van hun lichamen vragen, lopen vol gens het Trimbos, dat onder meer onderzoek doet naar verslaving, nog een extra risico. Gebruikers kunnen ook achterdochtig of para noïde worden. Zeker bij hartklop pingen kan iemand angstige gevoe lens en hyperventilatie krijgen. Cocaïne is een wit kristalachtig poeder (cocaïnehydrochloride) en wordt verkregen uit de bladeren van cocaplanten die in Zuid-A'me- rilca groeien. De drug wordt meestal gesnoven, maar kan ook worden geïnjecteerd of gerookt. Op de cocabladeren kan ook gekauwd worden. wenhuijzen, verdedigde het doel. Dwayne Dildick vormde centraal achterin in de eerste helft een duo met Jos van Nieuwstadt en speel de na rust naast Giovanni Siere- veld. „Ze hebben me allebei aange naam verrast", bekende Demanet. „Ik ben ook echt blij met deze overwinning. Het geeft vertrou wen en deze wedstrijd was voor ons een ideale training. We scoren vier keer en hadden er nog meer kunnen en moeten maken." Vanaf de zijlijn zag Demanet hoe John Schot na twaalf minuten zijn eerste doelpunt van dit seizoen in een officiële wedstrijd maakte. Dil dick, die veelvuldig voorin te vin den was, kopte daarna nog tegen de lat en een schot van rechtsback Michael Koné ketste via de paal weer terug het veld in. VC Vlissingen kon er voor rust één goede mogelijkheid tegenover stellen. Sinan Coban kon na een voorzet van Jonathan Constancia echter geen richting aan zijn kop bal geven. In de tweede helft was Hoek onophoudelijk de bovenlig gende partij. Stijn Mahieu scoorde voor het eerst sinds 25 augustus (De Treffers uit), losimar Pattina- rna voerde de score na een mooie steekpass van Mahieu verder op en de Belgische middenvelder be paalde de eindstand zelf met een fraaie treffer op 0-4. Demanet: „Deze zege is meer dan terecht. Ik vond het ook mooi om te zien dat mijn spelers in hét veld af en toe hun rust pakten. Want we spelen zaterdag tegen Excel- sior'31 weer een zware wedstrijd." Waar de Belg liefst zeven wissels tot zijn beschikking had, moest zijn collega Roy Hendriksen het naast Youssef Ahrouch doen met de 38-jarige Renato Dijkstra en Hans ten Broek, die zijn wedstrij den normaliter in het derde elftal speelt. „Toch zul je mij daar niet over ho ren zeuren", benadrukte Hendrik sen. „We misten nu wat spelers door blessures, maar doen het ge woon met deze jongens. Ik merk ook dat de groep meer naar elkaar toegroeit. Dat is een goed teken." VC Vlissmgen-Hoek 0-4 (0-1). 12. John Schot 0-1, 51. Stijn Ma hieu 0-2, 77. Josimar Pattinama 0-3, 87. Stijn Mahieu 0-4. Scheids rechter: J. van den Hurk (Tilburg). Gele kaart: Sinan Coban, Denny ter Steege, Rico Witsenburg (allen VC Vlissingen), John Schot en Ferry Al- fons (beiden Hoek). Aantal toe schouwers: 350. GENUA Bij de rellen voorafgaand aan en tij dens het begin van de gestaakte EK-kwalifïcatiewedstrijd tussen Ita lië en Servië zijn dinsdag zestien mensen gewond geraakt, onder wie twee politieagenten. Zij moes ten allemaal naar het ziekenhuis in Genua.De politie hield in Genua in totaal zeventien supporters aan. De wedstrijd duurde slechts zes minu ten en werd daarna gestaakt. SHANGHAI Tennisser Thiemo de Bakker is er niet in geslaagd de derde ronde van het ATP-toernooi van Shang hai te halen. De nummer 46 van de wereld ging in drie sets onderuit te gen de Argentijn Juan Monaco: 6-2 3-6 4-6. De partij werd in het derde bedrijf bij 3-3 onderbroken vanwege de re gen. AMSTERDAM Dirk Kuijt is bang dat hij zijn rech- terenkelbanden heeft gescheurd. De aanvaller van Liverpool viel dinsdag tijdens het EK-kwalifïcatie- duel met Zweden uit met een forse enkelblessure. De enkel van de aan valler is inmiddels onderzocht, maar vanwege de zwelling duurt het nog drie tot vier dagen tot er uitsluitsel is. NEW DELHI Bij de Gemenebest Spelen in New Delhi is opnieuw een atleet betrapt op doping. Rani Yadav uit India testte positief op nandrolon. De 20-jarige Yadav eindigde zaterdag bij de 20 kilometer snelwandelen voor vrouwen als zesde. Eerder vie len de atleten Samuel Okon (horde loper) en Osayemi Oludamola (100 meter vrouwen) door de mand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27