Krimp vergt meer dan geld het Zeeuwse CDA in nieuw Omgevingsplan 23 effeweg.nl 2 1 WETGEVING Provincies praten Kamer bij supervoordelige busreizen LONDEN OUD EN NIEUW OF WAT DACHT U VAN Kijk op vivivi.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Wat is volgens u het beste Zeeuwse boek?Breng uw stem uit op; www.pzc.nl/boekenprijs sw donderdag 14 oktober 2010 door Jeffrey Kutterink twee gemeenten. Grenslinden zijn tegenwoordig nog vooral te vinden in Zuid-Beveland. In totaal staan daar ongeveer 250 grenslinden. foto Johan Kalle SLZ DEN HAAG - De aanpak van bevol- kingskrimp is een zaak van lange adem. Behalve extra geld is het ook nodig om wet- en regelgeving specifiek op krimpgebieden aan te passen. Die boodschap brengen de provin cies Zeeland, Limburg en Gronin gen vanochtend over in een ge sprek over krimp met de Tweede Kamer. Namens Zeeland zijn aan wezig gedeputeerde Harry van Wa- veren en Garib Bouziani, project leider bevolkingsdaling. „De aanpak van de gevolgen van bevolkingsdaling is een zaak van lange adem", waarschuwt Van Wa- veren. „Door de Tweede Kamer bij te praten over wat er speelt en waar we in de provincies mee be zig zijn, willen we voorkomen dat het de kant op gaat van het beha len van snelle succesjes." Het Rijk heeft 39 miljoen euro uit getrokken voor de bestrijding van de gevolgen van krimp. Anderhalf miljoen euro daarvan gaat naar Zeeland (Sluis). De rest wordt ge lijk verdeeld over Limburg en Gro ningen. Aanvankelijk zou Zeeland helemaal geen geld krijgen. „We willen de indruk wegnemen dat het met dat bedrag allemaal gere geld is", zegt Van Waveren. „Het is niets meer of minder dan een eer ste aanzet." Maar het gaat de provincies niet al leen om geld. Ook wet- en regelge ving moet tegen het licht worden gehouden. Van Waveren: „Sommi ge regels maken de zaak in dunbe volkte gebieden juist kapot. Denk bijvoorbeeld aan de regels die me dedingingsautoriteit NMa stelt aan ziekenhuizen en kraamzorg." Een ander voorbeeld vindt hij de kinderopvang. „Kinderopvang in Vlaanderen is goedkoper. Veel mensen in Zeeuws-Vlaanderen brengen daarom hun kinderen naar de opvang in Vlaanderen. Ter wijl in Zeeland scholen gesloten moeten worden, moeten aan de andere kant van de grens scholen worden gebouwd." De gedeputeerde vindt ook dat Zeeland niet alleen naar het Rijk moet kijken. „Bevolkingskrimp noodzaakt iedereen in Zeeland om anders tegen zaken aan te kij ken. Er moet meer worden samen gewerkt. De gedachte dat ieder dorp dezelfde voorzieningen moet hebben is achterhaald." WS8SBBUBUi8BSB3g& te zetten? Die uitleg gebeurt ach ter gesloten deuren. Voorzitter Wybe de Graaf wil daarmee voor komen dat personen beschadigd raken. Nadat die uitleg is verstrekt en iedereen er zijn zegje over heeft kunnen doen, krijgen de twee kandidaten het woord. De Milliano licht haar anti-ontpol- deringsstandpunt toe. „Onze mooie akkers en onze mooie ge wassen, dat is ook ook natuur." Met zo'n opmerking en een ruime Zeeuws-Vlaamse vertegenwoordi ging in de zaal weet je je van ap plaus verzekerd. Ze meent ook dat het CDA zich te veel als een be stuurderspartij heeft opgesteld. „We moeten meer naar de men sen luisteren. Dan voorkomen we misschien dat ze op de PVV gaan stemmen." Van Waveren vindt dat het CDA meer naar ondernemers moet luis teren, de kwaliteit van de omge ving als uitgangspunt moet vast houden en de mens centraal moet stellen, bijvoorbeeld als het gaat om vrijwilligers in de cultuursec tor. Hij onderstreept de kracht van het CDA in Zeeland. „Wat in Den Haag is misgegaan, is niet op Zee land van toepassing." De Milliano klinkt wat overtuigender dan Van Waveren, maar beiden oogsten zo wat evenveel applaus. Dan breekt de stemming aan. Die gaat - dat is sinds twee weken ken nelijk een traditie bij het CDA - met enkele onduidelijkheden ge paard over blauwe en gele briefjes en stemmen van individuele leden en namens de afdelingen. De uit slag is tamelijk nipt. De Milliano verslaat Van Waveren met veer tien stemmen. De verliezer verliest sportief. Hij roept zijn partij op zich eendrach tig achter De Milliano te scharen en hij belooft haar niet voor de voeten te lopen. De boodschap is duidelijk: Van Waveren doet niet meer mee. The Beauty and the Beast kende wel een happy end. was dat de provincie zich in het Omgevingsplan vooral terughou dend moet opstellen. Gemeenten, regio's en ondernemers willen, vooral op het gebied van de ruim telijke ordening, zoveel mogelijk hun eigen zaakjes regelen en vin den dat die wens niet valt in te pas sen in een strak provinciaal keurs lijf Alleen als ze er onderling niet uitkomen, is enige sturing van de provincie gewenst. Als voorbeeld van een situatie waarin inbreng van de provincie op zijn plaats is, werd tijdens de discussieavond in Bruinisse de breed ondersteunde behoefte aan enige ruimtelijke ordening op de Oosterschelde genoemd. De kans bestaat dat daar op den duur con flicten tussen natuur, visserij en re creatie dreigen te rijzen. Insteek is ook hier dat de betrokken partijen zelf afspraken moeten maken. Als dat evenwel niet lukt, moet de pro vincie de regie in handen nemen. Al was het alleen maar om te voor komen dat in de Oosterschelde problemen ontstaan die vergelijk baar zijn met die zich op de Wad denzee hebben voorgedaan tussen de natuurbescherming en de schelpdiersector. Ook als het gaat om de plaats waar grote voorzieningen op het gebied van onderwijs, gezondheidszorg en recreatie moeten komen en de vernieuwing van de recreatiesector (tijdens de bijeenkomst in Goes) en de bouw van woningen (tij dens de bijeenkomst in Terneu- zen) is volgens de deelnemers aan de discussie terughoudendheid van de provincie gewenst. Dat zijn signalen die in de Middel burgse Abdij kwalijk kunnen wor den genegeerd. Natuurlijk, de pro vincie speelt een rol in de ruimte lijke ordening en het milieu- en waterbeleid en die rol moet in het Omgevingsplan worden veran kerd. Maar de roep om het vertrou wen van gemeenten, onderne mers en belangenorganisaties zelf hun zaakjes te regelen, zal er toch ook een plaats in moeten krijgen. Als dat niet gebeurt is de inbreng van enkele honderden Zeeuwen tijdens de recente discussiebijeen komst voor niets geweest. 4 dageira Berlijnv.a. €99,- 4 dagen Praagv.a. €99,- 3 dagen Antwerpen, Gentv.a. 129,- 4 dagen Brusselv.a. €139,- 4 dagen Kopenhagenv.a. 159,- Vertrek op: 29 december Vier Oud en Nieuw in Londen. Tel de laatste seconden af bij de Big Ben en geniet-van het vuurwerk- spektakel. Bekijk de bezienswaardigheden als Buckingham Palace, Westminster Abbey en Downingstreet. Ga shoppen in Oxford Street en Harrods en kijk uw ogen uit op Picadilly Circus. Ontdek ook Covent Garden. 4 hotelovernachtingen, 4x ontbijtbuffet, overtocht Calais-Dover v.v. en vervoer per Tourist Class touringcar Maak kennis met Berlijn en het onbekende Polen! Kijk uw ogen uit op de kerstmarkt in Berlijn. Ca mee naar het KaDeWe en maak een boottocht over de Spree. Maak een stadswandeling door Frankfurt an der Oder en de Poolse stad Sublice. Verder kunt u o.a. een klooster, een brouwerij en slot Sanssouci bezichtigen. 7 hotelovernachtingen, 7x dinerbuffet, 8x lunch, stadswandeling Frankfurt an der Oder o.l.v. een gids en vervoer per Comfort Class ^touringcar 3 dagen Kerst Wiesbaden 5 dagen Kerst in Vlaanderen 8 dagen Kerst Barcelona v.a. €129,- V.a. €359,- v.a. €479,- Vermeld nu bij boeking de boekcode en u maakt kans op een stedentrip Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. m Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon, excl. €15,- per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25