tenland 19 geen optie ""ff v"*s' nieuwe zor« Speleologie gevaarlijke Franse hobby Oermens deed al aan sociale O -L verkiezingen dooronzecorre Tv-beelden van aanslag in Londen België was al eerder 'van ons' woensdag 13 oktober 2010 t door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - Spaanse paleontolo gen hebben bij opgravingen in het Noord-Spaanse Atapuerca ontdekt dat een half miljoen jaar geleden er al een of andere vorm van socia le zorg moet hebben bestaan. Elvis is een van de minstens 28 voorlopers van de neanderthalers van wie resten zijn gevonden bij opgravingen in de 'Grot van de botten' in het berggebied van Ata puerca, in het noorden van Span je. Hij leefde meer dan een half miljoen jaar geleden. Hij was een dikke man, die zich nauwelijks kon bewegen als gevolg van een vergroeiing van zijn bekken en rug- genwervels. Hij moet veel pijn heb ben geleden en kon zich niet zon der hulp verplaatsen van het ene jagerskamp naar het andere. Ondanks de handicap, die hij al op vroege leeftijd moet hebben ge had, werd de man bijna vijftig jaar, zeer oud voor die tijd. Dit wijst er volgens de Spaanse weten schapper Alejandro Bonmati en zijn collega's op, zo schrijven zij in het wetenschappelijke tijdschrift Proceedings, dat hij werd verzorgd door zijn omgeving. Daarom den ken de paleontologen zeker te we ten dat er een vorm van 'solidari- teit en altruïsme' onder de groep moet hebben bestaan. Die ontdekking wordt als zeer uniek beschouwd. De pre-nean- derthalers leefden van de jacht. Wie niet kon jagen werd achterge laten en stierf van de honger. Al thans, dat dachten wetenschap pers tot nu toe. LONDEN - Op de tweede dag van de hoorzittingen over de bomaan slagen in de Britse hoofdstad Lon den zijn gisteren voor het eerst beelden vertoond die vlak na de ontploffingen werden gemaakt. De opnames werden gemaakt met een politiecamera. De beelden toonden het metrosta tion Aldgate, waar op 7 juli 2005 één van de vier ontploffingen plaatsvond en zeven van de 52 do den vielen. De opnames beginnen met lege perrons waar reddingsap- f paratuur en bloed liggen. Daarna richt de camera zich op de metro, waarvan het dak is opengereten en de stoelen onder het bloed zitten. Waar de terrorist zichzelf opblies, is een krater in de bodem van het metrostel zichtbaar. De hoorzittingen zijn onderdeel van een onderzoek dat moet uit wijzen of de Britse geheime dienst i MI5 de aanslagen had kunnen voorkomen. Ook wordt bekeken of de hulpoperatie effectief was. De vorige Labourregering hield een onderzoek altijd tegen. door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Terwijl Frankrijk zich nog een keer omdraaide, verruilde Éric Establie zondagochtend 3 oktober het warme bed voor een koudere variant - dat van het riviertje Dra- gonnière in de Ardèche. Hij liet zich in het water zakken, dat hier l1 ondergronds ging, en zwom de nauwe grot in. Establie, een der meest gerespec teerde speleologen ter wereld, ken de het onderaardse gangenstelsel als geen ander. Hij had zelfs een plattegrond van de grot op inter net gezet. Maar hij was nooit die per in de grot doorgedrongen dan 1041 meter en zijn doel was dit keer de verder gelegen gangen te verkennen. Voor een man van zijn kaliber leek dat een peulenschil. Hij zou diezelfde avond weer naast zijn vrouw in bed liggen. Negen dagen later, afgelopen maandagavond, werd zijn ontziel de lichaam gevonden op bijna 800 meter van de ingang van de grot. Éric Establie was verdronken. Zijn laatste uren moeten verschrikke lijk zijn geweest. De terugweg was geblokkeerd door een ingestorte gang- Minstens zes dagen had hij zich in leven weten te houden in een klei ne ruimte, die echter door het wassende water steeds kleiner was geworden. De reddingspoging was groot nieuws. Die operatie was zó moei lijk, dat slechts vijf duikers in Frankrijk in staat werden geacht door de ingestorte gang te zwem men. Nadat drie Zwitsers afgelo pen weekeinde hadden gefaald, wisten twee Britse specialisten maandag diep genoeg in de grot door te dringen om het lichaam van de speleoloog op zo'n 70 me ter afstand te ontwaren. In plaats van grote zuurstofflessen hadden ze kleine flesjes om hun benen ge bonden om zich door de engte te kunnen wurmen. Het exploreren van grotten - spe leologie en het daaraan verwante 'canyonisme'- is een populair tijd verdrijf geworden. Frankrijk alleen al kent 15.000 amateurspeleologen. Het land bestaat voor de helft uit poreus karstlandschap, dooraderd met ondergrondse rivieren, en - naar schatting - honderdduizen den kilometers aan onontdekte gangen. Speleologie is hier een vorm van omgekeerd alpinisme ge worden. Diepterecord, gevestigd in een grot onder de Franse Alpen: min 1733 meter. Probleem is dat de terugweg soms wordt gestremd, meestal door stij gend water. Het aantal incidenten lijkt snel toe té nemen. Tussen 1980 en 2000 moesten groepjes speleologen slechts drie keer worden gered, de afgelopen vijf jaar waren er jaar lijks interventies. BRUSSEL - Is België op weg naar nieuwe verkiezingen nu de twee grote winnaars van de verkiezin gen van midden juni er maar niet in slagen een regering te vormen? Politicoloog Carl Devos spreekt over een ultiem rampscenario. Nieuwe verkiezingen betekenen een dramatische wending, stelt de analist. Het zou de eerste keer zijn in de Belgische geschiedenis dat er een stembusronde volgt zonder dat er een regering was gevormd. „De vraag is wat het zal oplossen", aldus Devos. De grote winnaars, de Vlaams-nationalistische N-VA en de Franstalige socialisten (PS), staan in de peilingen allebei op winst. Zij plukken de vruchten van hun harde opstelling. „Het wantrouwen zit zo verschrik kelijk diep", zegt Devos. Het lijkt er niet op dat de PS en N-VA über haupt willen samenwerken. De Vlamingen streven naar meer zelf bestuur, de Franstaligen zien dat niet zitten omdat zij dan minder fi nanciële steun zullen krijgen. De Belgische koning Albert II gaf N-VA-leider Bart De Wever vrij dag de opdracht de huidige politie ke situatie te 'verduidelijken'. De populaire politicus kreeg tot 18 ok tober de tijd alle mogelijkheden nog eens op een rijtje te zetten, na dat alle formatiepogingen waren mislukt. De Wever moet zich be perken tot de partijen die al bij eer der overleg waren betrokken. Be halve de N-VA en de Franstalige so cialisten, zijn dat de Vlaamse socia listen en de christendemocraten en groenen uit zowel noord als zuid. De N-VA-leider lonkt echter naar de liberalen, vooral omdat hij met hen beter kan bezuinigen. PS-voorzitter Elio Di Rupo ziet sa menwerking met de liberalen ech ter niet zitten. De socialist dreigde maandag met een front van alle Franstalige partijen, mocht de N-VA geen uitweg vinden uit de impasse. De Franstaligen vrezen dat De Wever helemaal geen oplos sing wil vinden, zodat de Vlaamse nationalist op het einde van België kan aansturen. En de Franstaligen? „België be hoort ons", zegt Di Rupo. En dan bedoelt hij niet alleen Wallonië, maar ook de tweetalige hoofdstad Brussel, die omringd wordt door Vlaanderen. Daarnaast claimt hij ook de zes Vlaamse gemeentes rond Brussel met een groot aan deel Franstaligen. „Dat is een pro vocatie", stelt analist Devos. Het is grondwettelijk niet eens mogelijk. Het gejen blijft echter het weder zijds onbegrip voeden. „Als er een ding duidelijk is in ons land, dan is het dat er niets duidelijk is." België hoorde al eerder bij Neder land: van 1815 tot 1830. Daarvoor hoorden beide landen bij het Fran se keizerrijk onder Napoleon Bo naparte. Nadat de Fransen zich hadden te ruggetrokken, werd het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden opge richt, waarvan Willem I koning was. Belgen waren ondervertegenwoor digd op hoge bestuursposten. Ook waren de Walen en de Vlaamse eli te tegen het Nederlands als offi ciële taal. Bovendien waren de Bel gen vooral katholiek, terwijl Wil lem I protestants was. Dit alles leidde tot een volksop stand en de afsplitsing van België in 1830. Nederland erkende de Bel gische onafhankelijkheid pas in 1839. Betogers in Brussel roepen om de eenheid van België op 16 mei dit jaar, nadat de regering-Leterme II drie weken daarvoor was gevallen over het kiesdistrict Brussel-Halle-Vilvoorde. foto Julien Warnand/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9