Slbuitenlani 'Grootste held die Libanon ooit bezocht' Afsplitsing België i Een scheiding van Wallonië en Vlaanderen vinden veel Vlamingen een slecht idee. En aansluiting bij Nederland al helemaal. „Bourgondiërs en calvinisten gaan niet samen." Tientallen doden na botsing bus en trein Michelangelo ontdekt bij familie in VS Politie redt 28 Roma-kinderen Verbod diepzeeboren in de Golf voorbij Liu Xiaobo stuurt zijn vrouw Tegenslagen luchtvloot in Afghanistan Zoon van Kim tegen dynastie woensdag 13 oktober 2010 AHMADINEJAD Zorgen rond staatsbezoek BELGIE Zware veiligheidsmaatrege len omgeven het staatsbe zoek vandaag van de Iraanse president aan Libanon. Drei ging is er zowel uit het bin nenland als uit Israël. door onze correspondent Harald Doornbos Links en rechts van de snel weg van de luchthaven van Beiroet naar het cen trum van de stad, hangen tientallen posters van een glimla chende Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad. De bood schap, naast de foto is minder vro lijk: 'Israël is een kankergezwel', staat er in het Arabisch. Ahmadinejads bezoek aan Liba non, vandaag en morgen, zal in het teken staan van het buurland. Zowel Libanon als Iran staat op zeer gespannen voet met Israël. Ahmadinejad zal zijn best doen, zo zeggen bronnen in Beiroet, om 'het verdeelde Libanon te vereni gen op basis van de gezamenlijke afkeer van Israël'. Ook geldt het staatsbezoek als een fikse steun in de rug van Hezbollah, de sjiitische Libanese militie die het eveneens sjiitische Iran al decennia finan cieel en militair steunt. Ahmadinejad bezoekt vandaag Bei roet en gaat morgen richting de grens met Israël, waar de meeste Libanese sjiieten wonen, om, zo.is althans de bedoeling, symbolisch een steen richting het gehate Israël te werpen. De sjiieten kijken reik halzend uit naar het bezoek van hun 'held'. „Alle Arabische regi mes zeggen dat ze tegen Israël zijn", stelt Mahdi, een koffieverko- per in een buitenwijk van Beiroet. „Maar Iran is het enige land dat het meent en ons met raad en daad steunt." Voor Mahdi is Ahma dinejad 'de grootste held die Liba non ooit heeft bezocht'. Ter ere van het staatsbezoek han gen de sjiitische wijken vol posters van de Iraanse president. Op veel viaducten wappert de Iraanse vlag. Auto's met luidsprekers rijden door de wijken en roepen de be volking op om 'onze Iraanse vriend vol enthousiasme welkom te heten'. In wijken waar soennitische mos lims en christenen wonen, valt nauwelijks iets te merken van het aanstaande bezoek uit Iran. De meesten halen hun schouders op of zijn kritisch. „Hezbollah maakt voor de zoveelste keer duidelijk meer van Iran dan van Libanon te houden", zegt Pegguy Geagea, een christelijke Libanese. De veiligheidsmaatregelen voor het staatsbezoek zijn groot. „Liba non is niet het meest stabiele land", vertelt een officier van het leger. „Veel Libanezen hebben wa pens in huis, dus moeten we er al les aan doen om te voorkomen dat iemand probeert een aanslag te plegen." Bovendien heeft Al Qae- da in Libanon al dreigementen geuit aan het adres van de Iraanse president. Maar de meeste zorgen maken de autoriteiten zich over Israël. „De Is raëliërs haten Hezbollah en ze ha ten Ahmadinejad", verklaart de of ficier. „Twee dagen lang bevinden beide doelen zich op een steen worp afstand van Israël. We ho pen dat het Israëlische leger geen gekke ideeën krijgt." KIEV Een botsing tussen een bus en een trein in Oekraïne heeft gisteren aan zeker 42 mensen, onder wie twee kinderen, het leven gekost. Zo'n tien gewonden liggen in kri tieke toestand in het ziekenhuis. Al le slachtoffers zaten in de bus, meldde het ministerie van Binnen landse Zaken. De buschauffeur zou een sirene hebben genegeerd die aangaf dat er een trein aankwam. BUFFALO De Amerikaanse familie Kober uit Buffalo heeft ongemerkt 27 jaar een Michelangelo in huis gehad. Kenners zijn ervan overtuigd dat het schilderij, dat al jaren achter de bank stond, van de hand van de Ita liaanse meester (1475-1564) is. Dat meldden Amerikaanse media giste ren. Het werk hing tot de jaren '70 aan de muur van de woonkamer. LONDEN De Britse politie heeft gisteren in zestien woningen in Oost-Londen invallen gedaan als onderdeel van een onderzoek naar kinderhandel. Hierbij zijn zeker 28 Roma-kinde ren gered. Ze worden overgedra gen aan de kinderbescherming. Ze ven personen zijn ingerekend. Cri minelen zouden de kinderen naar Groot-Brittannië hebben gebracht om daar geld te verdienen. WASHINGTON Het verbod op diepzeeboringen in de Golf van Mexico, dat na de ex plosie op het BP-boorplatform was ingesteld, is opgeheven. Dat heeft de Amerikaanse overheid gisteren bekendgemaakt. Het boren naar olie kan wel alleen hervat worden als de olieconcerns voldoen aan de strengere regels die hiervoor zijn opgesteld. De Walen durven best zelf standig verder te gaan, met Brussel als hoofdstad, dreigt premierkandidaat Elio di Rupo. De Vlamingen zien een aansluiting bij Neder land echter niet zitten. door Gerard den Elt De gereputeerde Vlaam se schrijver Tom Lano- ye toont vanuit Antwer pen grote ongerustheid over de huidige politiek in de lage landen. Dat de Walen in navolging van de Vlaamse nationalisten wil len scheiden, is hem al een gru wel. Maar een hereniging met de Nederlanden? „Dat is één van de grootste zorgen die ik heb. Zoiets gebeurt alleen om hysterische en historische redenen. Eerst Wallo nië loslaten en ons dan aansluiten bij een land dat wordt geregeerd door een designfascist, die met de knip van een vinger in zijn eentje de regering omver kan werpen?" Lanoye geldt als één van de meest gehoorde criticasters van politici in eigen land en daarbuiten. Hij heeft geen goed woord over voor de voortdurende ruzie tussen de Waalse en Vlaamse politici, die dreigt uit te monden in de opde ling van België. „Ik heb dit maan den geleden al bij Pauw Witte- man voorspeld en ik roffel mij niet op de borst dat ik nu gelijk dreig te krijgen", zegt de 52-jarige auteur. „Dat krijg je als een Vlaamse dweeppartij met steun van de be volking mag aansturen op split sing van België." Het verbaast hem hoe weinig Ne derlanders afweten van de inge wikkelde situatie in België, waar Walen en Vlamingen strijden om politieke vernieuwingen en de zeg genschap over Brussel en een aan tal buurgemeenten. En waar, zes PEKING - De Chinese Nobelprijs winnaar Liu Xiaobo heeft zijn echtgenote gevraagd om in decem ber de onderscheiding in ont vangst te nemen in Noorwegen. Dat heeft de vrouw, Liu Xia, giste ren gezegd. Liu Xiaobo zit momenteel een cel straf van elf jaar uit, omdat hij had opgeroepen tot hervormingen in China. Na de bekendmaking dat Liu Xiao bo dit jaar de Nobelprijs voor de Vrede krijgt, werd zijn echtgenote onder huisarrest geplaatst. Het is dan ook onduidelijk of Liu Xia toe stemming krijgt China te verlaten. De Verenigde Staten hebben Chi na dinsdag opgeroepen alle beper kingen tegen Liu Xia op te heffen. maanden na de val van de rege- ring-Leterme, nog geen zicht is op een nieuw kabinet, maar eerder wordt afgekoerst op een scheuring. De almaar dreigende splitsing tus sen Walen en Vlamingen bereikte deze week een hoogtepunt, nu de premierkandidaat Elio di Rupo openlijk heeft gedreigd zich af te wenden van België. Wanneer de Walen de heerschappij over Brus sel krijgen, dan is wat Di Rupo be treft een scheiding bespreekbaar. Slechts 18 procent van de Vlamin gen is voor onafhankelijkheid, blijkt uit onderzoek van de Vlaam se krant De Standaard. In totaal 58 procent is voor het behoud van de federale staat België, maar ver schilt van mening over hoeveel be voegdheden de regio's moeten krij gen. Voor 16 procent is een unitair België met één nationaal parle ment en één nationale regering de beste oplossing. 8 procent weet het niet. Alles bij elkaar is dus een meerderheid van 74 procent van de Vlamingen tegen afscheiding. Een splitsing zou economisch ook zeer onverstandig zijn, merkt de Gentse politicus en hoogleraar eco-, nomie Rudy Aernoudt op. 1\vee jaar geleden becijferde hij al dat een scheiding 7,2 miljard euro zou gaan kosten. Het telkens appelle ren aan de nationalistische gevoe lens baart hem zorgen. „We zijn gedoemd om samen te leven." Aernoudt bespeurt dat België de op een na grootste staatsschuld (330 miljard) in Europa heeft, maar door de politieke twisten al drie jaar niet in staat is maatrege len te nemen. „We verliezen onze auto-industrie en chemie en er komt niets voor in de plaats", waarschuwt hij. Aansluiting bij Ne derland is geen optie. „Bourgon diërs en calvinisten gaan niet sa men. We hebben onze eigen kat jes te geselen." Dat vindt ook La noye. „Wc komen alleen over als de taal goed wordt gesproken en Nederlanders eindelijk leren ko ken. Anders zouden we zo wéér een afspiitsingsdiscussie hebben." KABUL - De internationale troepen macht Isaf heeft gisteren in Afgha nistan twee tegenslagen te verdu ren gekregen. Een vrachtvliegtuig stortte neer ten oosten van de Afghaanse hoofdstad Kabul. De negen be manningsleden kwamen om het leven. Gisteravond was de oorzaak van het ongeval nog onbekend. De Hercules vervoerde voorraden voor de Navo-troepen. Eerder op de dag slaagden Taliban- strijders erin een helikopter van Isaf te raken met een raket. Van de 26 inzittenden overleed er een en raakten er zeven gewond. PEKING - Kim Jong-nam, de oudste zoon van de Noord-Koreaanse lei der Kim Jong-il en ooit diens ge doodverfde opvolger, is tegen dy nastievorming. Kim Jong-nam zei in een inter view dat hij gekant is tegen erfelij ke opvolging. Het is geen verras sing dat Kim Jong-nam niet blij is dat zijn jongste halfbroer Kim Jong-un het roer van zijn vader gaat overnemen. Wel geeft hij als eerste openlijk blijk van afkeuring. Kim Jong-nam (39) woont al jaren niet meer in zijn geboorteland. Hij geldt als een playboy, die zijn kans op de opvolging verspeelde. Hij viel in ongenade toen hij in 2001 werd betrapt toen hij met een val se pas Japan wilde binnenkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8