Smaken verschillen: de ene tuinier wordt al onrustig van de eerste dwarrelende blaad jes en pakt de bladblazer, een ander waadt relaxt enkeldiep door het organisch materiaal. Of je je tuin winterklaar maakt in de ouderwetse zin van het woord, hangt dus vooral van je persoonlijkheid af De boel de boel laten, is beter voor de natuur, maar dat moet niet tot zenuwinzin kingen leiden. Voor veel mensen is de gul den middenweg prima te be wandelen. In de borders laat je het afgevallen blad lekker liggen en de vaste planten houden hun zomerpruik, het gras hark of blaas je schoon. Voor het evenwicht in de tuin is dit prima. Insecten kunnen zich lekker verstop pen tussen het organische materiaal en hebben zo bete re overlevingskansen. Vogels kunnen tussen de bladeren rommelen op zoek naar die insecten, afgevallen bessen, slakjes en ander krachtvoer foto: Wessei Wessels/RP/HH in de winter. De grond wordt ook beter van zo'n lekkere laag humusrijk materiaal en zal minder snel dichtslaan. Alleen eikenblad moet wel worden weggehaald. Daar zit looizuur in en dat komt plan ten niet ten goede. Wie toch liever alle blad uit de borders harkt, zou na de schoon maakwoede een laagje com post kunnen strooien. Aange naam voor de nette tuinier: het ziet er ook mooi zwart en verzorgd uit. De stengels van vaste planten zijn niet alleen schuilplaats voor insecten en 'aanlegstei ger' voor fraaie spinnenweb ben, ze maken van de tuin ook een sprookje als er 'gou den herfstlicht' door schijnt of als er rijp op komt. De pruik van een vaste plant biedt ook natuurlijke bescher ming tegen vorst. Wie toch terug wil knippen, kan dat beter niet te drastisch doen. Dan kan nog een stukje van de plant invriezen, zonder dat ze helemaal doodgaat. Regeren is vooruitzien. Nu is een mooie tijd om bij een vaste-plantenkweker te kij ken wat er nog aan bloeiends in de voorbeeldborder staat. In veel tuinen is het na sep tember immers uit met de pret. Dan is het leuk om wat aan te vullen, bijvoorbeeld met fraaie grassen. Bij een goede kweker zijn die uitge- plant te zien, zodat je je niet hoeft in te beelden hoe die sprieten in een potje straks zullen uitpakken. Siergrassen die al in de tuin staan, moet je voor de winter met rust la ten, anders verzwak je ze te veel. Het najaar is een prima tijd om vaste planten - en ook hagen en struiken - te planten. De grond is nog lek ker warm, waardoor de plant snel zal aanslaan. Zo gaat de plant sterk de winter in en kan volgend jaar meteen los. In het voorjaar smacht je naar kleur en vrolijkheid in de tuin. Wie daar straks van wil genieten, kan in oktober allerlei bolletjes planten. Voor een natuurlijke uitstra ling zonder Keukenhof-allu res kies je voor verwilderings bolletjes. Die zijn nog makke lijk ook: ze kunnen gewoon in de grond blijven. Krokus sen, kleine tulpjes, narcissen en sneeuwklokjes: de kweker zal in de catalogus of op de verpakking altijd vermelden dat het om verwilderingsbol- len gaat. Plant ze snel na aan koop uit, zodat ze zo min mo gelijk uitdrogen. Maak grote groepen: tien sneeuwklokjes zijn sneu, van honderd krijg je een brok in je keel. Zijn de klimplanten 'stormproof bevestigd? Loop ze nog eens na voor liet echt guur weer wordt. Haal blad uit de vijver. Het gaat rotten op de bo dem en kan zo de balans verstoren.. Met een schep net kan. het blad worden opgevist, liefst al voor het naar beneden zakt. Maak tuingereedschap schoon en vet het in. Schilderwerk aan bij voorbeeld een -schutting kan op een niet te vochti ge najaarsdag nog prima worden gedaan. Begin 's ochtends niet. te vroeg, wacht tot het meeste vocht weg is. Haal niet-vorstbestendi- ge potten naar binnen. Gooi eenjarige n op de composthoop. Leeg alle gieters, potjes en bakken in de tuin. Door vorst kan water uitzetten en kan schade ontstaan. Toe aan nieuwe dassen? Gooi de oude niet weg. Voor zeer strenge vorst is het makkelijk ze in de schuur te hebben om bij voorbeeld een vijg of stamroos te beschermen. Snel aangebracht en geen kans op condens. Schrijf de zomer nog niet af. Nu de tuin set al opbergen, is onzin. Met een beetje geluk krijgen we nog een Indian sum mer. Wie dan niet lekker in een trui de laatste zon nestralen. pakt, doet zich zelf tekort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 88