We kennen ze uit de Verenigde Staten: houten overkappingen aan de voorzijde van het huis. Zittend op een schommelbank hangt de Amerikaan er wat rond, genietend van het weer. Maar dat kan tegenwoordig ook in Nederland. „Een veranda geeft sfeer en we kunnen er fijn zitten." Riet Overberg uit Zwolle is lyrisch over haar veranda. Ze is van plan dit jaar zelfs nog een extra terrasoverkapping in de tuin te laten bouwen. Sinds zestien jaar woont Overberg in een woning met een veranda. Al snel kwamen er meer houten spullen bij, zoals een bijpassende hard houten tuinset. „We zitten hier 's avonds heel gezellig te eten en ontvangen er vaak vi site. Ook als het wat frisser wordt, kun je lekker buiten blijven. Ik kan niet meer zon der, ben een buitenmens. Wie eenmaal een-veranda heeft, gebruikt hem ook." Volgens Overberg valt het on derhoud enorm mee. „Zo nu en dan schilderen is voldoen de. Hardhout is duurzaam en rot niet snel." V Een veranda is een uit bouw in de vorm van een ga lerij. Vaak is hij iets ver hoogd, zodat hij op gelijke hoogte ligt met de vloer in huis. Veranda's zijn voorzien van een afdak op houten pa len en vaak een hekwerk er omheen. Sinds het einde van de vijftiende eeuw worden veranda's in Europa ge bouwd. De bekendste is mis schien wel die van Villa Ka kelbont, het huis van Pippi Langkous. De naam veranda komt van baranda, Spaans voor reling. Wie besluit een veranda te kopen, komt voor verschillen de keuzes te staan. Zelf bou wen of laten doen bijvoor beeld. Er zijn allerlei kant en-klare veranda's te koop, die desgewenst door de leve rancier worden geplaatst. En hoe moet de veranda eruit zien? Wel of geen reling, pla ten op het dak of een dakbe dekking van hout? En van welk materiaal wordt hij ge maakt? Traditioneel is een ve randa van hout, maar tegen woordig zijn ze ook in onder houdsvrij kunststof of alumi nium verkrijgbaar. Daarnaast is de grootte en diepte een kwestie. Standaard worden veranda's geleverd in diepten van 2,5 tot 4 meter met een breedte van 7 a 8 meter. Let wel op dat de veranda geen licht wegneemt uit de wo ning, als zij voor de ramen wordt geplaatst. Een oplos sing is een glazen dak en smalle staanders. Wie graag beschut wil zitten, plaatst de veranda uit de wind en in de zon. De wind richting waarin hij wordt ge plaatst, is afhankelijk van de eigen wensen en mogelijkhe den. Een veranda op het zui den is mogelijk, maar daar wordt het wel snel warm. Het is ook mogelijk de veran da aan de zijkanten af te slui ten met een raam. Het hebben van een veranda heeft voordelen. Je kunt lan ger buiten zitten, ook tijdens een bui, en het houtwerk van het huis hoeft minder vaak geschilderd te worden. Wie ook tijdens koude maan den op de veranda wil vertoe ven, kan een infraroodstraler ophangen. Maar het kan ook te warm worden doordat de zon op de veranda schijnt. Is de veranda afgedekt met kunststof platen, dan geeft zonwering verkoeling. Of zonwerende dakbeglazing. Een veranda hoeft niet per se aan het huis te worden ge bouwd. Steeds meer mensen kiezen voor een vrijstaande veranda of terrasoverkapping in de tuin als alternatief voor een tuinhuis. Of ze bouwen een veranda aan hét tuin huis. Klaas en Lutske Veens- tra uit Oenkerk hebben die plannen ook. „Na het bou wen van ons huis gaan we volgend jaar aan de slag met de tuin. Een tuinhuis voor tuingereedschap vullen we aan met een veranda aan de voorkant. Daar zetten we ook een buitenkeuken in." Wie een vrijstaande veranda wil, kan ook kiezen voor een losse terrasoverkapping. Hillhout heeft diverse soorten. Bijvoorbeeld de Out door Cabin, een overkapping die in een hoek van de tuin kan worden geplaatst. Zij kan met wandelementen worden dichtgemaakt aan de zijkant. Je kunt ook kiezen voor een overkapping met zoge noemde Coolfit-zonwering van Hillhout. Of neem de Outdoor Cabin met buiten keuken erin. Het blijft hier veel langer warm dan op een gewoon terras. En voor de doorzetters: met een winter jas en deken is buiten zitten op de veranda zelfs in de sneeuw goed te doen. Liever binnen zitten bij de open haard? De veranda kan 's winters ook dienst doen als bergplaats voor fietsen, tuinmeubels en haardhout. www.hi3ihout.com www.veranda.nl www.selectwindows.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 87