Modern De moderne keuken is van al le gemakken voorzien. Be reid een gezonde stoommaal- tijd in de stoomoven, trek de prosecco uit de wijnklimaat- kast, voeg ijs uit de crusher toe en zet de tv op de koel kast aan. Genieten maar! Hoe zou de keuken van de toekomst eruit zien? Vrijwel alle keukenfabrikanten filoso feren erover. De afzuigkap verdwijnt in het werkblad als hij niet wordt gebruikt. Do- motica in de keuken is nu nog toekomstmuziek, maar als het aan bijvoorbeeld Man- demakers Keukens ligt, bedie nen we straks het espresso apparaat via een schermpje, om vervolgens onder het ge not van een cappuccino op dat schermpje de boodschap pen te bestellen. Zelfs de plinten van de keu ken van de toekomst zijn bij zonder, want voorzien van ledverlichting. Hierdoor lijkt de keuken bijna te zweven. General Electric bedacht een systeem waarmee water door middel van violet licht wordt gezuiverd en een vaatwasma- chine, die is voorzien van een groot reservoir voor af- wasmiddel dat via een algorit me automatisch de benodig de hoeveelheid afwasmiddel per lading bepaalt. Bureau Faltazi dacht ook na over de toekomst van keu kens en maakte de Ekokook, een keuken die gebaseerd is op vier pijlers: afvalverwer king, gezond eten, groene energie en intelligente op slag. De keuken heeft naast gewone' apparatuur onder meer opslagcontainers voor verpakkingen, een reservoir onder het aanrecht om water op te vangen dat hergebruikt kan worden en een container waarin aardwormen orga nisch afval afbreken. Leuk voor straks, maar nu doen we het nog even met de huidige innovaties in de keuken. Want er kan steeds meer in de keuken. Handige hulpjes, geavanceerde ovens, hypermoderne vaatwassers met ingebouwde ledverlich ting en 3D-besteklades. Ook de Amerikaanse koelkas ten met ingebouwde ijsblok jesunit en een tv-scherm ver overen onze keukens. Indesit heeft een zelfdenkende koel kast, de Prime, die altijd de beste temperatuur in vries- en koelgedeelte regelt> In de keuken wordt beter na gedacht over gebruiksgemak van apparatuur. Bijvoorbeeld met de Iris slider-bediening op de fornuizen van Atag. Met de vingertop wordt de zelfde beweging gemaakt als bij het vroegere gasfornuis. Het gewenste vermogen wordt ingesteld door simpel met de klok mee te draaien. Via ledindicatie op de Iris sli der is te zien wat er gebeurt. Ook zijn er nieuwe materia len voor het werkblad: nog hygiënischer en krasbestendi- ger. Bijvoorbeeld Silestone van Cosentino. Een snijplank is niet nodig, want het mate riaal, voorzien van een bacte- riewerende toplaag, is kras- vast en onverwoestbaar. Het is bovendien te koop in vijf tig kleuren. Niet gek, want we durven steeds meer met kleur en vorm in de keuken. moderne keukens en ketikens van de toekomst: De keuken van de toekomst volgens Mandemakers www.mandemakers.nl/keiikenvandetoekonist Onderzoek van General Electric naar de keuken van de toe komst Yóutube.com [typ de zoekterm 'GE future concept for kitchen' in] www.ekokook.com www.indesit.ni www.atag.nl www.sdestone.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 84