binnenland 17 'Pas op voor giftige lekkernij' Allerlaagste prijsgarantie stipreizen.nl Holleeder stapt naar Europees Hof Geen match in zaak- Verstappen Terug uit Afghanistan PADDENSTOELEN Groene knolamaniet lijkt gevaarlijk veel op weidechampignon woensdag 13 oktober 2010 RIJEN - Met een donderend geraas landde gister ochtend de eerste van een reeks Antonov-trans- portvliegtuigen op vliegbasis Gilze-Rijen. Het Rus sische transportvliegtuig bracht onder andere twee Chinook-transporthelikopters uit Afghanis tan terug naar Nederland. De komende weken volgen nog meer vluchten met materieel afkom stig uit Afghanistan. Voor de transporthelikopter- vloot komt hiermee een einde aan de ondersteu ning van de militaire ISAF-missie, waar de heli kopters sinds 2006 voor gebruikt werden. foto Persbureau van Eijndhoven /•v.'..-.- //«Sv/'Z i§fv Man uit Heerlen overleden na eten groene knolamaniet. Tegengif bestaat niet, er zijn wel medicijnen. Artsen krijgen jaarlijks tiental len malen te maken met mel dingen van mogelijke vergifti ging door paddenstoelen. DEN HAAG - Een man uit Heerlen overleed afgelopen maand aan het eten van een giftige paddenstoel, werd eerder deze week bekend. Waaruit maar weer blijkt dat het oppassen blijft met het eten van zelfgeplukte paddenstoelen. Het Voedingscentrum adviseert dat uit voorzorg niet te doen en daar kan paddenstoelenkenner en hoogle raar bodemkwaliteit dr. Thom Kuy- per (Wageningen Universiteit) zich wel in vinden. „Als je niet weet of een paddenstoel giftig is, moet je hem ook niet eten." Het lijkt hem vrij simpel: „We eten toch ook niet zomaar alle bessen of planten die we in de natuur te genkomen?" Voor welke padden stoel moet degene die deze raad aan zijn laars lapt het meest be ducht zijn? Dat is zonder twijfel de groene knolamaniet, die in En gelstalige landen ook wel 'death an gel' wordt genoemd. Het is ook de paddenstoel waaraan de Heerle naar is overleden. De groene knol amaniet hoort een groen hoedje te hebben, maar het probleem is dat dit soms bijna wit is. Dan heeft hij wel wat weg van de weidecham pignon, zegt Kuyper, ook omdat hij niet vies smaakt. De groene knolamaniet laat zich eenvoudig onderscheiden door de witte, vlezi ge schede waaruit de steel groeit. Die schede ontbreekt namelijk bij de weidechampignon. Wereldwijd wordt deze paddenstoel verant woordelijk geacht voor negentig procent van alle sterfgevallen. Foto's van paddenstoelen ge spot in de natuur. zie onze website:binnenland 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut excl. Calamiteitenfond: boek online of bel 020 - 66 22 222 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. AMSTERDAM - Advocaat Stijn Fran ken zal de zaak-Holleeder voorleg gen aan het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straats burg. Dat heeft Franken gezegd na een arrest van de Hoge Raad giste- .ren. De Hoge Raad verwierp eerder op de dag een reeks klachten die Fran ken had ingebracht tegen het ar rest van het gerechtshof in Amster dam, waarin Holleeder wegens on der meer afpersingen werd veroor deeld tot negen jaar cel. Volgens Franken is er alle aanleiding naar het Europese Hof te stappen omdat Willem Holleeder naar zijn mening geen eerlijk proces heeft gehad. Franken zei teleurgesteld te zijn door de uitspraak van de Hoge Raad. „Anderzijds waren wij erop voor bereid dat dit een zaak van lange adem zou worden", zo relativeert de raadsman. Wat hijprecies in stelling gaat brengen voor het Eu ropese hof staat nog niet vast. „Daarvoor moet ik eerst het arrest van de Hoge Raad goed bestude ren." Volgens de raadsman was de rech ter in Haarlem die Holleeder in eerste instantie veroordeelde voor afpersing niet onpartijdig. Willem Holleeder zit al sinds januari 2006 vast. Dat betekent dat hij in 2012 op vrije voeten zou komen. m MAASTRICHT - Nieuw DNA-onder- zoek in de zaak van de in 1998 ver moorde jongen Nicky Verstappen heeft geen zogenoemde match op geleverd. Van in totaal 107 man nen die werden gevraagd om vrij willige medewerking, stonden tachtig mannen DNA af De resul taten leverden geen overeenkom sten op met sporen die op het lichaam van het 11-jarige slachtof fer werden gevonden. Het Openbaar Ministerie in Maas tricht heeft dat gisteren bekendge maakt. Drie mensen hebben deel name geweigerd, vijftien personen verschenen om onbekende reden niet, vier mensen zijn overleden en twee zijn vertrokken uit Neder land en onvindbaar. Het DNA van drie mannen zat al in de databank. Op 10 augustus 1998 werd de 11-ja- rige Nicky Verstappen als vermist opgegeven. Hij nam deel aan een jeugdkamp op de Brunsummerhei- de in Brunssum. Op 11 augustus werd hij in de buurt van het kamp dood teruggevonden. Het OM benadrukt dat alle kamp leiders hun DNA ter beschikking hebben gesteld. Het onderzoek be gon in maart als laatste poging om iets te doen met sporen die door in 2008 nieuwe technieken wer den gevonden. Eerdere DNA-on- derzoeken waren zonder resultaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7