Was slapen in de bedstee vroeger bittere noodzaak om 's nachts warm te blijven, tegenwoordig gaat het vooral om de knusse ervaring. Trapje op en doe het deurtje dicht, liefste. In de bedstee slaap je lekker, totaal afgesloten van de buitenwereld. i De eerste bedstedes zijn in de zestiende eeuw ontwik keld. De wandkast waarin je kon gaan slapen, was vooral een oplossing voor de koude wintermaanden. Dankzij de kleine ruimte was de eigen li chaamswarmte voldoende om de temperatuur dragelijk te houden. In de rest van het huis hoefde dan niet te wor den gestookt. De eerste versies waren overi gens lang niet zo luxe als die van tegenwoordig. Omdat lig gen in die tijd met de dood werd geassocieerd, waren de matrassen zó klein gemaakt, dat er half-zittend op werd geslapen. Op het platteland bleef de bedstee in grotere versie tot diep in de negen tiende eeuw in gebruik. De laatste jaren is de popula riteit van de bedstee weer aan het toenemen. Daarvoor zijn twee redenen te beden ken. De eerste: het succesvol le overnachtingsconcept Bete- reboerenbed heeft in zijn ten ten een bedstee gebouwd als één van de belangrijkste at tracties naast de houtkachel. De tweede reden is terug te voeren op de uitbreiding van het assortiment kinderbed den. Simpelweg een matras met ombouw is allang niet meer genoeg. We kunnen in middels kiezen uit hoogsla pers mét of zonder glijbaan, complete kastelen, prinses- senhuizen én de ouderwetse bedstee, een model dat dus niet specifiek voor kinderen bedoeld is. Voor handige mensen is het niet bijzonder ingewikkeld zelf een bedstee in elkaar te klussen. Neem een lattenbo- dem als uitgangspunt en breng deze met een houtcon structie tot maximaal een me ter van de grond en bouw vervolgens de kast erom heen. Wat voor deuren en welke laden of kastjes je pre cies onder het bed wilt ma ken, bepalen voor het groot ste deel de complexiteit van de klus. Wie geen zin heeft in doe- het-zelven, zal er al snel ach ter komen dat na het invoe ren van de zoektermen 'bed stee' en 'kopen' model Daan van het Nederlandse merk Bijzonders vaak voorkomt. Hoewel dit een fraaie, in stei gerhout uitgevoerde bedstee is, is deze met ruim 1.300 eu ro flink aan de prijs en oogt hij wat kinderlijk, v Het blijkt ook goedkoper en strakker te kunnen. Voor 699 euro kun je bijvoorbeeld bij Jorg Steigerhout in Naar- den terecht. Dit model is wel iswaar minder sierlijk, maar biedt nagenoeg dezelfde op ties, bijvoorbeeld ruime op bergruimte onder het bed. Ook kan er een naam in hou ten letters op de bedstee wor den gemaakt. Het model wordt na bestelling gefabri ceerd, wat de mogelijkheid geeft (tegen meerprijs) afwij kende maten te bestellen. De bedstee blijkt bijzonder populair. „Maar dat geldt ei genlijk voor alle meubels uit gevoerd in steigerhout. Het is een tijdje wat rustiger ge weest, maar op dit moment moet we er hard aan trekken om alles op tijd uit te leve ren", zegt een medewerkster van Jorg Steigerhout. Wie graag wil dat het steiger hout wordt bewerkt met een black- of whitewash, kan bij Dutch wood uit Graat Am- mers slagen. Het model dat Dutchwood verkoopt, lijkt verder veel op die van Jurg Steigerhout, maar heeft aan het voeten- of hoofdeinde een raampje. Ie bent wel wat duurder uit: 895 euro. T Wie niet per se een bed stee van steigerhout wil, kan kijken bij Twee Beren. De bedstee die dat bedrijf in het aanbod heeft, is wat lager en in plaats van twee deurtjes waardoor je naar binnen moet kruipen, slaan de deu ren helemaal open. Voor 925 euro wordt dit model zonder lak geleverd. Mét kleur geef je deze bedstee vol gens de makers gemakkelijk een stoere of juist schattige uitstraling. www.du1cbwood.11 1 tweebefen.come2n1e.ni wivw.jorg-steigerhout.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77