d en onverstoorbaar sort27 Net geen 'Wonder van Kiev' voor Jong Oranje Nieuwe rel tussen KNVB en Bayern Geen schorsing De Jong Hiddink aangeslagen na blamage in Bakoe Veldslag in Genua bij Italië-Servië woensdag 13 oktober 2010 De KNVB heeft er alle vertrouwen in dat het met de spelersraad van het Nederlands elftal overeenstemming bereikt over de premies in de aanloop naar het EK van 2012. De bond reageert op een bericht in De Telegraaf dat de onderhandeling tussen beide partijen in een impasse verkeren. De internationals zouden ontevreden zijn over een aanbieding van de KNVB. Ze zouden opteren voor een situatie als voor 2002, toen ze per gewonnen punt werden betaald. Sindsdien ontvangen ze alleen een premie als ze zich daadwerkelijk voor een groot toernooi plaatsen. door Leon ten Voorde AMSTERDAM - Het was alweer zijn twaalfde zege als bondscoach op rij in een kwalificatiewedstrijd, maar van al die duels moet de afge tekende zege (4-1) op Zweden Bert van Marwijk de meeste vol doening hebben gegeven. Allereerst vanwege het hoge ni veau van gisteravond. Zelden speel de Oranje onder zijn leiding beter dan in het eerste uur tegen Zwe den. Maar er was meer dan dat. Blessures van de smaakmakers Ro bin van Persie en Arjen Robben, de heisa rond de verbannen Nigel de Jong en de absurde eis van Bayern München op de wedstrijd dag om Mark van Bommel een speelverbod op te leggen, hadden van de voorbereiding een rommel tje gemaakt. Maar stoïcijns als op de beste dagen op het WK schud de het Nederlands elftal gistera vond al die ongemakken van zich af Het grote verschil was alleen dat Oranje dit keer bij vlagen sprankelde als vanouds. De Zwe den hadden in de aanloop nogal wat praatjes en waanden zich mi nimaal gelijkwaardig aan Oranje, maar die bravoure bleek pure bluf poker. Het Nederlands elftal was lange tijd superieur in een wed strijd, die nog eens bevestigde dat de ploeg zoveel mooier, sneller en beter speelt als Wesley Sneijder en Rafael van der Vaart op het mid denveld aan elkaar zijn gekoppeld. De twee vonden elkaar vaak blin delings in ragfijne combinaties en in de vierde minuut betekende die samensmelting van schoonheid al de 1-0. Met een artistiek 'balletje' zette Sneijder Van der Vaart aan het werk, die vervolgens Klaas-Jan Huntelaar op maat bediende: 1-0. Hoewel PSV'er Ola Toivonen na ruim twintig minuten een dot van kans kreeg, bleef Oranje spelender wijs overeind. Vaak ook letterlijk als Sneijder en Van der Vaart de bal als toverbal gebruikten. Over de verdedigende kwaliteiten van Van der Vaart bestaan terecht de nodige twijfels en daarom was het ook zo bijzonder om te zien hoe de kleine man na een halfuur spe len de grote Zlatan Ibrahimovic in een-tegen-een-duel opzij zette. Die actie was symbolisch voor zijn optreden. Tien minuten voor rust kreeg Oranje de helpende hand van Zwe den toen verdediger Behrang Safa ri een inworp zomaar inleverde bij Sneijder. De vormgever gaf de bal meteen door aan Ibrahim Afellay, die scoorde. Dat de rol van aange ver hem ook wel ligt, etaleerde hij tien minuten na rust. Afellay gooi de zijn hele trucendoos eruit en liet die hoogstandjes volgen door een afgemeten voorzet op Huntel aar. Zijn doeltreffende kopbal (3-0) betekende alweer zijn acht ste goal in vier kwalificatieduels. Een paar minuten later waren de rollen omgedraaid: Huntelaar gaf de voorzet, Afellay zorgde voor de afronding: 4-0. Het beste was er daarna logischer wijs wel af bij Oranje en Granqvist scoorde nog tegen (4-1). Het deed er verder allemaal niet meer toe voor Oranje, dat nu alweer op koers ligt voor de vijfde kwalifica tie voor een groot toernooi op rij. door Barry van der Hooft DEN HAAG - Na de 3-1-nederlaag van afgelopen zaterdag leek de reis van Jong Oranje naar Kiev niet meer dan een kansloze missie. Het elftal werd echter flink opgeschud door Cor Pot, verscheen met zes andere gezichten aan de aftrap en kwam onverwacht nog akelig dicht bij deelname aan het EK. Jong Oranje won de return tegen Jong Oekraïne met 0-2 en kwam daardoor één treffer tekort. De overwinning kwam tot stand door treffers van Heerenveen-spits Bas Dost (45e minuut) en NEC'er John Goossens, die twaalf minu ten na rust de 0-2 binnenschoot en daarna met een afstandsschot ook nog bijna de derde maakte. Goossens zat zaterdag nog op de tribune, samen met Chelsea-verde- diger Patrick van Aanholt. Van Pot kregen ze in Kiev echter allebei een basisplaats, net als Bram Nuy- tinck (NEC), Dost en de Sparta nen Joshua John en Kevin Stroot- man. De maandag met een hamstring blessure afgehaakte Jeffrey Bruma (Chelsea) ontbrak, net als de ge schorste NAC'er Donny Gorter. Pot passeerde linksback Nicky Kui per (FC Twente) en zette ook de Feyenoorders Leroy Fer, Diego Bi- seswar en Georginio Wijnaldum op de bank. Met het opgefriste elf tal slaagde Jong Oranje er wél in de nul te houden. Maar omdat het zelf slechts twee keer scoorde, galmde ook in Kiev de pijnlijke za terdagavond nog maar eens een keer na. Op basis van de drie uit gescoorde doelpunten plaatsten de Oekraï- ners zich voor het EK. De spelers van Jong Oranje lopen door de uit schakeling meer mis dan alleen deelname aan de Europese titel strijd. In Denemarken ligt voor de nummers één tot en met drie ko mende zomer namelijk ook een ticket voor de Olympische Spelen van 2012 in Londen'te wachten. Voor het gros van de selectie is het daardoor nu ook maar de vraag of ze ooit nog de ervaring van Euro pese duels mee zullen maken. Bruma, Fer, Ricky van Wolfswin kel en Dirk Marcellis hebben al een interland in het grote Oranje achter hun naam staan en kunnen dat aantal in de toekomst wellicht uitbreiden. Maar voor veel voetbal lers van deze generatie zal die stap niet volgen. Als ze er bij hun club dan ook niet in slagen om Euro pees voetbal veilig te stellen, was het duel in Kiev misschien wel de laatste serieuze krachtmeting met een buitenlandse opponent. AMSTERDAM - De verhoudingen tussen de KNVB en Bayern München hebben gisteren een nieuw diepte punt bereikt.-De landskampioen van Duitsland eiste vlak voor de interland tegen Zweden dat Mark van Bommel onmiddellijk zou terugkeren naar Beieren. De voetbalbond weigerde en liet de aanvoerder van Oranje gewoon aan de topper beginnen. De KNVB zag geen medische belemmeringen om Van Bommel aan de kant te houden. De middenvel der is fit bevonden door de medische staf en verklaar de zelf ook dat hij ondanks lichte klachten in actie kon komen. De Limburger heeft sinds de thuiswed strijd van 11 september tegen Werder Bremen last van zijn knie. Daarom sloeg hij zondag de groepstrai ning van het Nederlands elftal over. Bayern München liet met de eis blijken dat het kenne lijk totaal geen vertrouwen meer heeft in de medi sche staf van Oranje. De clubleiding van de werkgever van hoofdtrainer Louis van Gaal vindt dat de KNVB tijdens de'WK on voorzichtig en onverantwoord is omgesprongen met Arjen Robben. Bayern München en de KNVB heb ben elkaar de afgelopen maanden in verschillende ge sprekken niet gevonden. Bondscoach Bert van Marwijk reageerde opvallend rustig. „Ik vind het een storm in een glas water. Het is allemaal zwaar overtrokken. Er is niets kapot in zijn knie het gaat om een kleine slijmbeursontste king. Of ik al dat gedoe van Bayern München begrijp. Ach, de belangen zijn groot." LONDEN - Nigel de Jong wordt in Engeland niet bestraft voor zijn zware tackle op Hatem Ben Arfa in de wedstrijd van Manchester Ci ty tegen Newcastle United. Hij kan zondag meespelen in de uit wedstrijd tegen Blackpool. Newcastle, dat de 23-jarige speler huurt van Olympique Marseille, vroeg in een brief aan de Engelse voetbalbond om maatregelen te ne men tegen de middenvelder. Ben Arfa brak anderhalve week gele den zijn been bij de wilde actie van De long. Scheidsrechter Mar tin Atkinson nam het incident waar, maar besloot geen kaart te trekken. Hij legde de wedstrijd stil toen de ernst van de blessure van Bén Arfa duidelijk werd. De Engelse voetbalbond zegt regle mentair geen mogelijkheden te hebben om De Jong aan te pakken nu de scheidsrechter heeft ver klaard het voorval beoordeeld te hebben. De tackle kostte De Jong wel voor lopig zijn plaats in de selectie van het Nederlands elftal. Olympique Marseille, de eigenaar van Hatem Ben Arfa overweegt juridische stappen te nemen. BAKOE - Bondscoach Guus Hid dink van Turkije maakte gistera vond in Bakoe een aangeslagen in druk. „Het hele land zal wel van slag zijn, maar dat zijn wij ook", verzuchtte hij na de blamerende nederlaag tegen het nietige Azer beidzjan (1-0). „Dit is een zware klap. Ik ben heel teleurgesteld." Turkije verloor vrijdag al met 3-0 in en tegen Duitsland. „Met die eerste nederlaag kon ik nog wel le ven. Maar deze verliespartij tegen Azerbeidzjan is een grote deceptie. We zijn nu afhankelijk van de an dere uitslagen in onze poule. In nog geen week zes punten verlie zen doet veel pijn." Hiddink baalde van de winnende treffer van Rashad Sadigov uit een ingestudeerde hoekschop met twee schijnacties. „Een gebrek aan concentratie", mopperde hij. „Maar de uitvoering was een kunststukje. Iedereen bij ons was erdoor verrast. Maar met één punt zou ik evenmin tevreden zijn ge weest." Het Duitse elftal won met 3-0 van Kazachstan. Zo als zo vaak bij de 'Mannschaft' was het Miroslav Klose die kort na rust de score voor de Duitsers opende. Het was voor de geboren Pool alweer zijn 58e doelpunt in zijn 105e inter land. Invaller Mario Gomez verdubbel de na 76 minuten de score, waarna Lulcas Podolski vlak voor tijd de 3-0 maakte. Hongarije blijft kansrijk in groep E, met onder meer Neder land. De ploeg van bondscoach Sandor Egervari won in Helsinki op spectaculaire wijze van Fin land: 1-2. PSWaanvaller Balazs Dz- sudzsak maakte ver in de extra tijd het winnende doelpunt. Hamit Altintop (links) in duel met Ruslan Abushev. foto Osman Karimov/AP Voor het nog puntloze Finland was het de derde nederlaag op rij. Eerder verloor de ploeg van bonds coach Stuart Baxter met 2-1 van Oranje. Adam Szalai bracht Honga rije kort na de rust op voorsprong. Mikael Forssell leek Finland in de 86e minuut alsnog aan het eerste puntje te helpen. Dzsudzsak beslis te evenwel anders: 1-2. Denemarken versloeg Cyprus met 2-o.Voor de Denen scoorden Morten Rasmussen en Kasper Lor- entzen, beiden na rust. GENUA - Servische hooligans heb ben gisteravond de EK-kwalificatie- wedstrijd tussen Italië en Servië ernstig verstoord. De aftrap in "Ge nua moest met drie kwartier wor den uitgesteld en na zes minuten spelen werd de wedstrijd gestaakt. Voor aanvang van de wedstrijd be kogelden de ongeveer 1600 bezoe kers het thuispubliek met vuur werk. Toen de spelers het veld op kwamen voor de volksliederen, braken gemaskerde mannen de gla zen wanden van het uitvak en sne den ze veiligheidsnetten aan flar den. Tijdens de wedstrijd, die werd voorafgegaan door cynisch aplaus van de Servische voetbal lers richting 'hun' aanhang, bleef het vuurwerk regenen op het veld en de tribunes. Servië had vrijdag met 1-3 verloren van Estland en dat had kwaad bloed gezet bij de nationalistische 'ultra's'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65