zeeland 121 voor restauratie kerk in Clinge Orde van den Prince viert een jubileum Jnterieur-paauwe.nl Twee matrassen uoor de prijs ua 11 één! woensdag 13 oktober 2010 2 HULST - De afdeling Hulst van de Vlaams-Nederlandse culturele ver eniging Orde van den Prince viert zaterdag het veertigjarig jubileum met een academische zitting in de Hof te Zandekerk in Kloosterzan- de. De leden hebben een actieve be langstelling voor de taal en cultuur die Nederland en Vlaanderen ver bindt. Tijdens de lustrumviering komen deze aspecten dan ook dui delijk aan bod. Burgemeester Jan Frans Mulder reikt eerst prijzen uit van de poëziewedstrijd, waar voor meer dan 150 inzendingen door jongeren uit de streek zijn ge daan. Op de academische zitting houdt de Vlaamse minister van Cultuur, Joke Schauvliege, een lezing rond het thema: 'Hoe versterken we de band tussen Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen met het ac cent op Hulst'. De muzikale omlijs ting wordt verzorgd door een trio bestaande uit sopraan Lies Vande- wege, Tine van Parys op barokcel- lo en Jos Vogel op orgel. De Orde van den Prince bestaat dit jaar 55 jaar en telt bijna hon derd afdelingen die samen meer dan 3000 leden hebben. door Harold de Puysseleijr clinge - Meer dan de helft van de restauratiekosten zijn inmiddels toegezegd aan subsidie, maar het kerkbestuur in Clinge heeft de ko mende twee jaar de hulp van de bevolking hard nodig om de res tauratie financieel helemaal rond te breien. Vorige week werd bekend dat de Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed 448.000 euro subsidie toe kent voor de restauratie van dë Henricuskerk. De totale kosten be dragen echter net geen 700.000 eu ro, zodat het kerkbestuur aangewe zen is op andere gulle gevers. „De provincie heeft al 20.000 euro toegezegd. Verder hebben we een verzoek neergelegd bij de gemeen te voor 52.000 euro en hopen we zo'n 15.000 euro binnen te halen met acties onder de bevolking", somt coördinator van de restaura tie en secretaris van het kerkbe stuur Sjaak Leegstraten vlot op. Uiteindelijk schiet er dan nog zo'n anderhalve ton over die het kerkbe stuur uit eigen middelen op tafel kan leggen, vertélt hij verder. „Maar we gaan bijvoorbeeld ook nog een aanvraag doen bij het Prins Bernhard Cultuurfonds, want hoe-meer geld we achter de hand kunnen houden hoe beter. Je moet er immers voor zorgen dat je nog genoeg geld hebt om te kun nen reserveren voor toekomstig onderhoud. Anders heeft een res tauratie geen zin." Leegstraten verwacht dat de aanne mer in november al kan beginnen met de werkzaamheden. De ver nieuwing van het dak, de goten, de glas-in-lood ramen, rotte hout- delen en het schilderwerk van kerk en toren neemt naar schat ting twee jaar in beslag. „Vanaf 2017 kunnen we ons vervol gens richten op de tweede fase van de restauratie. Dan willen we de noordgevel van het gebouw aan pakken, een karwei dat nog eens zo'n 180.000 euro zal gaan kos ten." Vorige maand heeft het kerk bestuur de verenigingen in het dorp opgeroepen een steentje bij te dragen aan de geldinzameling. Binnen het kerkbestuur zelfbe staan overigens ook al flink wat ideeën voor acties. „Een orgelcon- concert in de kerk, oude leitjes van het dak verkopen, een veiling, film avond en loterij", leest Leegstraten voor uit het draaiboek dat voor de fondsenwerving al in de maak is. „We willen gedurende de hele bouwperiode in de eerste fase ac ties houden en dat is twee jaar." De kerkgemeenschap in Clinge is ontstaan in de tweede helft van de negentiende eeuw. Tot die tijd gin gen inwoners van Clinge kerken in het naburige De Klinge. Vooral door de belangrijke finan ciële inbreng (20.000 gulden) van oud-burgemeester Johannes Ver- cauteren en zijn stiefdochter Maria Judoca Smet werd in 1875 de kerk in Clinge gebouwd. De laatste gro te restauratie was die van de kerk toren en vond plaats aan het begin van de jaren tachtig van de vorige eeuw. Dit glas-in-loodraam is dringend aan vernieuwing toe. foto Mark Neelemans 1 f K Betreft jubilèumaonbiediiigen, maag onze adviseurs om de voorwaarden U, uooróeei niivootf- 2.694> - Stop ulo vrijgevallen spaarloon liever in een nieuwe matras, of een bank, bed of mooie fauteuil. Tot 30 nouember krijgt u ook nog eens mooie kortingen tijdens de jubileumactie uan Hülsta. Dat loont! ■£u\dweê 2.onneff 0111 403

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 61