zijn kabinet helemaal rond Van Haersma Buma weet wat er leeft in CDA Balkenende te huur voor lezing Kritiek op onderzoek parachutemoord Antonie Kamerling in besloten kring begraven Plannen kerncentrale zijn 'onrealistisch' Lekke tanker brengt nacht door op zee Verkrachte vrouw krijgt geld van staat Cameraman El Mourif wint Storimans Prijs Politiek commentator Breedveld overleden woensdag 13 oktober 2010 tie zijn er binnen de WD-fractie ook de nodige mutaties. Anouch- ka van Miltenburg wordt vicefrac- tievoorzitter van de WD, zo is gis teren besloten. Vorige week werd Stef Blok al ge kozen tot fractievoorzitter, als op volger van Mark Rutte. Willibrord van Beek blijft secretaris van het fractiebestuur. DEN HAAG - Minister-president Bal kenende is voor 8.500 euro te boe ken voor een lezing of presentatie. Hij is beschikbaar vanaf het mo ment dat hij geen premier meer is. Bij bureau Assemblee, dat zijn za ken waarneemt, zijn al meerdere verzoeken binnengekomen, beves tigt een woordvoerder. Balkenende gaat spreken over on der andere leiderschap, politiek en Europa, lohan Cruijff verdient bij Assemblee het meest aan lezingen. De oud-topvoetballer is beschik baar voor 50.000 euro per keer. Dit geld gaat naar het goede doel de lohan Cruyff Foundation. Een andere Nederlandse grootverdie ner is oud-eurocommissaris en oud-WD-fractievoorzitter Frits Bolkestein. Hij vraagt 15.000 euro om langs te komen. Internationale sprekers kunnen nog meer geld opstrijken. Voorma lige politieke kopstukken Tony Blair en Bill Clinton krijgen tussen de tweeëneenhalf en drie ton voor het geven van een presentatie. Nu Balkenende afscheid neemt als premier, blijkt dat niet eerder in de historie zo veel bewindslieden voortijdig hun biezen hebben moe ten pakken als in de kabinetten on der zijn leiding. Dat blijkt uit on derzoek van de Universiteit Utrecht. Onder Balkenende moes ten tien bewindslieden voortijdig gedwongen aftreden. Het onder zoek betreft de periode 1946 tot en met 2009. In die periode had Ne derland 719 ministers en staatsse cretarissen. Van hen traden 107 tus sentijds af, meestal vrijwillig. 37 be windslieden moesten gedwongen het veld ruimen. In de jaren tach tig en negentig waren dat er gemid deld per decennium zes. Onder Balkenende steeg dat dus tot tien. TONGEREN - Een Nederlandse hoogleraar uit kritiek op het onder zoek van de Belgische politie naar de parachutemoord, waarbij de Belgische vriendin van een Eind- hovenaar om het leven kwam. Rechtspsycholoog Peter van Kop pen sprak over een prototype van een tunnelvisie-onderzoek. Speur ders zouden zich gericht hebben op één scenario. Van Koppen ver klaarde dat bij de rechtszaak tegen verdachte Els Clottemans. „De langdurige verhoren van de ver dachte hadden als bedoeling een bekentenis los te krijgen", stelde de wetenschapper. Volgens justitie heeft Clottemans de parachute van Els Van Doren gesaboteerd om die rivale uit te schakelen. AMSTERDAM - De vorige week over leden Antonie Kamerling is giste ren in besloten kring begraven in Amsterdam. In de ochtend kwamen familie en vrienden samen voor een bijeen komst in het Amstel Hotel. Rond drie uur is de zanger en ac teur naar zijn laatste rustplaats ge bracht op begraafplaats Zorgvlied, bevestigde een woordvoerder van de familie. In de stoet van het ho tel naar de begraafplaats reed we duwe Isa Hoes samen met zoon Merlijn en dochter Vlinder in een open roze Cadillac achter de witte rouwauto aan. De 44-jarige Kamerling maakte vo rige week zelf een einde aan zijn le ven. Zijn dood leidde tot geschokte reacties. DEN HAAG - Met Sybrand van Haer sma Buma (45) krijgt de CDA-frac- tie een voorzitter die tot nu toe vooral achter de schermen opereer de. Als voormalig fractiesecretaris weet hij precies wat er leeft. Van Haersma Buma wordt tot de rechtervleugel in zijn partij gere kend en zit acht jaar in de Tweede Kamer. De CDA-fractie verkoos de jurist gisteren boven zijn tegenstre ver Henk Jan Ormel. Voor de func tie hadden eerder twee vrouwen bedankt: scheidend minister van Landbouw Gerda Verburg en Mar- ja van Bijsterveldt, die minister van Onderwijs wordt. De post van fractievoorzitter was vacant nu fractieleider Maxime Verhagen vi- cepremier wordt. Van Haersma Buma stond bij de verkiezingen tiende op de lijst en kreeg 850 voorkeursstemmen. Ty perend voor zijn no-nonsense hou ding: het partijbureau had zijn ver kiezingsfoto bewerkt en de karak teristieke pukkel onderaan zijn neus weggewerkt. „Belachelijk" vond hij dat. Buma vertrouwt erop dat hij van het CDA weer een „stabiele partij" kan maken, zei hij gisteren. Fractie en partij waren maandenlang ver deeld over deelname aan een kabi net dat steun krijgt van de PW. Fractieleden Ad Koppejan en Kathleen Ferrier hebben veel moei te met de PW maar beloofden de totstandkoming van het kabinet niet te blokkeren. Wel zullen zij elk voorstel 'kritisch' wegen. DEN HAAG Plannen van het aanstaande kabi net om de definitieve toestemming te geven voor het bouwen van een tweede kerncentrale in Nederland zijn mogelijk te ambitieus. In een intern memo van het ministerie van VROM wordt het voortvaren de tijdsschema „volstrekt onrealis tisch" genoemd.Er moeten onder meer nog veiligheids- en milieuef fectrapportages gemaakt worden. SCHEVENINGEN De Griekse tanker Mindoro, die gis teren voor de kust van Schevenin- gen in aanvaring kwam met het Cy priotische containerschip Jork Ran ger, zou vannacht voor anker blij ven op een plek in de buurt van de aanvaring. Het schip heeft een gat in de romp. Het is nog niet bekend naar welke haven het schip uitein delijk gaat om zijn lading te lossen en om te worden gerepareerd. DEN HAAG De staat betaalt een Eindhovense vrouw een schadevergoeding van 5.000 euro nadat ze in 2007 slacht offer was geworden van verkrach ting en de autoriteiten daarna fout op fout stapelden. De partijen zijn dat gisteren in Den Haag overeen gekomen. Volgens de vrouw heeft de staat niet de aansprakelijkheid erkend, maar is de uitkering uit coulance. Van Haersma Buma foto ANP Van Haersma Buma zal proberen de fractie als eenheid te laten op treden bij kabinetsvoorstellen, zon der tegenstemmen, zei hij. „In het verleden was er ook wel de moge lijkheid om afwijkend te stem men." In de gewone meerderheids kabinetten was dat meestal geen probleem. Nu hebben WD en CDA met de PW samen 76 stem men, net genoeg voor de meerder heid. Van Haersma Buma, die een vertrouweling van Verhagen is, zal omzichtig moeten opereren om 'CDA-dissidenten' niet van zich te verwijderen. Bovendien moet hij PW-leider Geert Wilders van re pliek dienen als deze van leer trekt tegen de islam en tegen koranscho len. Van Haersma Buma beloofde gisteren immers dat hij opkomt voor 'CDA-kernwaarden' zoals de vrijheid van godsdienst en de vrij heid van onderwijs. HILVERSUM Cameraman Rachid el Mourif is gis teren met de Stan Storimans Prijs onderscheiden. Hij is uitgeroepen tot beste cameraman in de sector nieuws en actualiteiten. De 27-jari- ge El Mourif kreeg de prijs voor zijn Netwerk-reportage over de aard beving in Haïti. El Mourif kreeg een kunstwerk uit handen van Mar- jolijn Storimans, de weduwe van de cameraman van RTL Nieuws. Het gat in de romp. foto ANP AMSTERDAM Politiek commentator Willem Breedveld is overleden. Dat meldt Trouw, de krant waarvoor hij bijna veertig jaar lang schreef, gisteren. Breedveld werd 65 jaar oud. Zijn laatste artikel verscheen gisteren in de krant. De politiek journalist heeft zijn carrière kort onderbro ken voor een baan als ambtenaar op het ministerie van Algemene Za ken. maar zondag overleed de zanger on- concert werd gisteren dus een eer- de", zei fan Sjoerd Heijnes die een verwacht op Schiphol nadat hij was betoon. „Dit is een unieke kans om plekje pal voor het podium had be- aangekomen uit Los Angeles. Het afscheid te nemen van een legen- machtigd. foto Ade Johnson/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5