Koppige Zeeuwse boer schept zijn Nu al dreigt vertraging voor tweede kerncentrale 22 Vechtpartij •%-W j Auto's gekraakt woensdag 13 oktober 2010 Boer Ko van 't Westeinde schrijft weer geschiedenis. In 1955 was hij landelijk nieuws, toen hij in het Noord-Sloe een verdronken polder droog maakte voor zijn zoons. Dat was bijzonder, omdat volgens de wet alleen het rijk land mocht inpolderen. In 2010 staat hij weer in de spotlights: het Zeeuws Archief maakt hem tot het boegbeeld van de Week van de Geschiedenis in Zeeland (16 t/m 23 oktober). door Jan van Damrne n dit verhaal draait alles om de Calandpolder, gelegen in het Noord-Sloe tussen Walcheren en Zuid-Beveland. De grond ligt op de Oranjeplaat, die in 1847 door de Middel burgse aannemer Dirk Dronlcers wordt ingepolderd. Er ontstaan twee polders: de Bastiaan de Langepolder en de Caland polder. In juni 1897 loopt de Bastiaan de Langepolder onder water, in november 1901 wordt ook de Calandpolder na een dijkdoorbraak weer prijs gegeven aan de zee. Opnieuw droogmaken wordt niet rendabel gevonden. In 1908 wordt de boerderij in de polder afgebroken. De grond blijft eigendom van de Belgische familie Boël in Brussel. o van 't Westeinde (1896-1977) is boer op De Schelpkreek onder Nieuwdorp. Hij heeft vier zoons (en vijf dochters), en zoekt rond 1950 grond om hen aan een boerderij te helpen. Emigratie en Noordoostpolder blijken niet haalbaar. Hij waadt bij laag water door de Calandpolder en conclu deert: puike landbouwgrond. ij wet van 1904 is het recht op indijking voorbehouden aan het Rijk. Landsregering en Rijkswater staat wijzen dan ook alle verzoeken van Van 't Westeinde af - hij mag geen dijk leggen om de Calandpolder weer droog te maken. De landbouwer zoekt en vindt in archieven en wetboeken een ontsnap pingsmogelijkheid: de Calandpolder staat nog steeds als polder geregistreerd, hij poldert dus niet in maar neemt bestaand land weer in gebruik. et provinciebestuur steunt het droogmaakplan. Commissaris van de Koningin A.F.C. de Casembroot zou tegen Van 't Westeinde gezegd hebben: „Je moet niet te veel kletsen, maar zo vlug mogelijk aan het werk gaan. Dicht maken en het land gaan bebouwen." De Belgische eigenaars zijn bereid de grond voor een periode van veertig jaar aan de Beve- landse boer te verpachten (a 1000,- gulden per jaar). In 1995 verkopen ze de grond aan de kinderen Van 't Wcstcinde. n de zomer van 1955 legt Ko van 't West einde zijn dijk aan, 3,5 kilometer lang, ongeveer op het tracé van de huidige Calandweg langs het vliegveld Midden-Zeeland. Zeeuwse en landelijke media juichen over 'de koppige boer', die overhe den en elementen trotseert en 72 hectare goede grond in gebruik neemt. eeuwsch Dagblad, 22 augustus 1956: 'Midden in het Noord-Sloe,;. met aan alle kanten water en schorren, grommen sterke trekkers en ratelen machtige combines. Vrolijk klinkt de roep van de maaiers-machinisten. Een grote bandenwagen wordt weggereden, gevuld met zware zakken. Een zachte zomerwind wiegt de halmen van de gerst op en neer, heen en weer. De Caland polder geeft zijn eerste oogst van deze eeuw!' arco van 't Westeinde (1970) is zoon van Bertus, kleinzoon f 1 Ko. Hij boert nu in de Caland polder op het hof, dat hij van zijn vader heeft overgenomen. De boerderij heet 't Plitje, een verbaste ring van de naam Oranjeplaat(je), Zijn moeder wordt door iedereen in de streek Marietje van 't Plitje genoemd. arco heeft in de kantine van zijn bedrijf een klein ingericht, met foto's, kranten en tijdschriftartikelen. Hij vindt zijn polder het mooiste plekje op aarde: „Als ik op vakantie ga, naar Egypte of waar dan ook, valt het altijd tegen. Hier is het mooi, al waait het altijd. We wonen en leven op een stukje geschiedenis, waar mijn opa en vader een belangrijke rol spelen." lona Vermuë-van 't Westeinde, zus van Marco, is managementassistent op het Zeeuws Archief in Middel burg. Bij het zoeken naar een pakkend onder werp voor de Week van de Geschiedenis, opperde zij de Calandpolder. Familie Van 't Westeinde. Achterste rij v.l.n.r.: Marietje, Bertus, Marco en Belinda. Op de voorgrond Suze (links) en Manon. oon Bertus van 't Westeinde (1933) helpt met het hele gezin mee met het d roogmaken. Hij herinnert zich dat de Calandpolder een tijd lang een toeristische trekpleister was!: „Iedereen wilde een rondje maken rond het nieuwe land." Over zijn vader Ko vertelt hij: „Hij was streng maar recht vaardig. Om een voorbeeld te geven: mijn oudste broer Marien was een fantastisch goede wielrenner, hij won de Ronde van Midden-Zeeland op een gewone fiets, voor mannen als Wagtmans en Van Est. Toch mocht hij niet verder in het wielren nen. Je moet werken, zei mijn vader." Lewedorp liiPI mmmmm Vliegveld Midden-Zeeland SINT LAURENS - Een 12-jarige jon gen uit de gemeente Veere is maandag op de Noordweg in Sint Laurens gewond geraakt bij een vechtpartij met een 13-jarige jon gen. De 12-jarige jongen raakte ge wond aan zijn gezicht. Hij liep te vens een een hersenschudding op. Ben jij het rekenwonder van 2010? Doe mee aan de allergrootste Tekenwedstrijd van Nederland via www.pzc.nl/rekendictee door Ben Jansen middelburg - Het CDA in de Sta ten van Zeeland is bezorgd over een mogelijke vertraging van de bouw van een tweede kerncentra le. Aanleiding: de constatering van het ministerie van VROM dat het scenario waarin energiebedrijf Del ta in 2013 een definitieve vergun ning heeft voor die centrale en een jaar later met de bouw kan be ginnen vrij ambitieus is. CDA-Statenlid Wies Saman heeft het dagelijks provinciebestuur ge vraagd wat de oorzaak is van de vertraging. Ook is hij benieuwd naar de financiële gevolgen voor Delta, waarvan de provincie Zee land voor de helft eigenaar is. VROM plaatst vraagtekens bij het tijdschema van Delta. Met het oog op de veiligheids- en milieueffect- rapportages die moeten worden ge maakt, houdt het ministerie er re kening mee dat een vergunning pas eind 2016, begin 2017 kan wor den verstrekt. Dat heeft te maken met de capaciteit bij de Kernfysi sche Dienst. Gegeven de bouwtijd van zeker vijf jaar betekent dit dat een tweede kerncentrale pas in 2022 in bedrijf kan komen, vier jaar later dan waar Delta rekening mee houdt. Dat betekent volgens milieuorgani satie Greenpeace dat een tweede kerncentrale onmogelijk kan bij dragen aan het halen van interna tionale klimaatdoelen. De Neder landse C02-uitstoot moet name lijk vóór 2020 drastisch naar bene den. Het Zeeuwse CDA is voorstander van een tweede kerncentrale bij Borsele. In het regeerakkoord van de WD en het CDA staat dat kern energie nodig is en dat aanvragen van vergunningen voor de bouw van nieuwe kerncentrales, mits ze voldoen aan de vereisten, worden ingewilligd. Het CDA vraagt zich af of de planning van DELTA NV inderdaad onrealistisch is of dat an dere oorzaken ten grondslag lig gen aan deze vertraging. Behalve Delta wil ook het bedrijf Energy Resource Holding (ERH) een tweede kerncentrale bouwen bij de bestaande kerncentrale in het Zeeuwse Borssele. ELIR is in handen van de voormalige aan deelhouders van energiebedrijf Es- sent: zes provincies en een aantal gemeenten. Uit een exploot van gerechtsdeur waarder B.J. Meijering d.d. 06 okto ber 2010 blijkt, dat t.v.v. Wahidullah Omar, wonende te Zierikzee aan MARYAM OMAR, geboren op 05 december 1984 zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend een beschikking van de rechtbank te Middelburg d.d. 29-09-2010 waarbij (ondermeer) de echtscheiding is uit gesproken in het tussen partijen gesloten huwelijk. Genoemde Maryam Omar kan een afschrift van dit exploot met bijlage verkrijgen op één van onderstaande adressen. GGN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925 THOLEN - Aan de Windsingel en Binnenkamer in Tholen-stad zijn in de nacht van maandag op dins dag auto's opengebroken. Uit de auto's verdwenen ingebouwde au- dioapparatuur en navigatiesyste men. De ruiten van de auto's wer den bij de inbraken vernield.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54