Alleen ga je misschien wel sneller, maar Primeur: led-licht op de Crevelingendam Soap rond windturbines Stavenisse beleeft nieuwe afleveringen 20 Veel schade bij brand Middelburg Pleidooi voor voorlichting over tanden poetsen Meer onderzoek nodig naar dode man Vlisisngen woensdag 13 oktober 2010 door Raymond de Frel Wij zijn de vrou wen van de VOK, VOK, VOK. Vol ver trouwen in de VOK, VOK. Op eigen kracht, ja dat is ons beleid. Ontmoeting en ont spanning, solidariteit. Wij zijn de vrouwen, wij doen mee, VOKay! Wat beschikt de Bevelandse liedjes schrijver Engel Reinhoudt toch over een gave. Zó treffend een re freintje verzinnen over een club waar hij nooit bij mag zijn. Want vraag voorzitter Corry Hoondert (58), secretaresse Lian Boonman (51) of penningmeester Jacqueline van 't Westende (74) maar eens naar de typische sfeer van Vrou wenvereniging Op Eigen Kracht (VOK) in 's-Heerenhoek. Alledrie verwijzen ze naar het liedje, dat Reinhoudt vanavond ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de vrouwenclub in restaurant De Korenbeurs ten gehore brengt. Daar wordt tijdens een feestje nog eens stilgestaan bij de oprichting van de Boerinnenbond op 15 okto ber i960, toen nog als onderdeel van de Noord-Brabantse Christelij ke Boerenbond (NCB). „Die club kwam op voor de standpunten van boerinnen. De Boerenbond bood vrouwen de mogelijkheid tot ontplooiing. Er werd veel vanuit godsdienstige motieven gewerkt. En daarnaast was huishoudelijke vorming heel belangrijk", vertelt Boonman. De Boerinnenbond ging in 1967 vooral als gevolg van steeds sterk ere emancipatie over in de Katho lieke Vrouwen Organisatie (KVO). „Vrouwen werden steeds zelfstan diger, ze gingen bijvoorbeeld stude ren. Daar waar er in het begin heel veel behoefte was om dingen te le ren, verschoof het accent nu regel matig naar activiteiten die vooral voor ontspanning moesten zor gen", zegt Hoondert. De balans tussen Vermaak' en 'educatie' is nu fifty-fifty. Een jaar geleden rukte de vrouwenvereni ging zich los van de NCB. „We be taalden elk jaar contributie aan de Op eigen kracht Vrouwenvereniging Op Eigen v Kracht in 's-Heerenhoek viert het vijftigjarig bestaan vanavond met een feest voor leden. Vier mensen zijn al vanaf de op- richting lid: Clazien Smits-de Win ter, Maria van Aert-Vos, Catrien Vermue-Boonman en Léune Wern- van 't Westeinde. De vereniging houdt bijeenkom sten over uiteenlopende onderwer pen. Zo staat er 10 november in De Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek een avond over huiselijk geweld op de rol. Aanvang om 19.00 uur. Entree: 4 euro. NCB, maar er kwamen steeds min der tegenprestaties. Althans, zo voelde dat. Met de nodige pijn en moeite hebben we ons losge weekt, maar het heeft ons wel wat opgeleverd. Je merkt dat veel leden nu fanatieker zijn dan voorheen. Omdat we het zelf succesvol moe ten houden, omdat we nu alles zelf kunnen bepalen", aldus Van 't Westende. Het educatieve karakter be wijst het nut van vrou wenverenigingen, bena drukt Boonman. „Neem bijvoor beeld een onderwerp als 'borstonderzoek'. Eerst was lande lijk bepaald dat dit tot zeventigjari ge leeftijd werd gedaan, maar me de door de druk die vrouwenvere nigingen uitoefenden is die grens opgeschroefd naar 75 jaar." Met het motto 'Alleen ga je mis schien sneller, maar samen kom je verder' hoopt Op Eigen Kracht een aantal nieuwe leden te kun nen strikken. De teller staat nu op 77. De leden ontmoeten elkaar doorgaans in De Jeugdhoeve. Hoondert: „Echt, in al die jaren bij de vrouwenvereniging heb ik leren vergaderen, organiseren, presente ren en reanimeren. De verzelfstan diging biedt ook ruimte om nieu we activiteiten te ontplooien. In november houden we bijvoor beeld samen met de Zeeuwse Vrouwenraad en de Werkgroep Doorbreek Huiselijk Geweld een avond over huiselijk geweld." MIDDELBURG - Eer woning aan de Meanderhof in Middelburg liep gisteroch tend zware schade op door korte, felle brand. Omdat de brandweer niet ze ker wist of de bewoners nog in het huis waren, rukte zij uit met groot mate rieel. Een ambulance was eveens aanwezig, maar de bewoonster was inmid dels met haar twee kinderen opgevangen bij buren. foto Roland de Jong SINT PHILIPS LAND - De verlichting op de Grevelingendam ter hoogte van de kruising met de Philipsdam wordt deze week vervangen door energiezuinige ledverlichting. Daar mee heeft Zeeland een primeur: het stuk N59 is de eerste rijksweg waar de nieuwe verlichtingstech nologie wordt toegepast. In totaal komen er 55 nieuwe licht masten langs de weg te staan. De klus, die aannemer Heijmans in opdracht van Rijkswaterstaat Zee land uitvoert, neemt vijf nachten in beslag. Jan van Gorp van Rijks waterstaat is opgetogen over de pri meur. „In de Vlaketunnel hadden we ook een primeur met led-ver lichting. Nu passen we de door Philips ontwikkelde armaturen ook toe in lichtmasten langs de weg." Led-verlichting gaat langer mee en gebruikt stukken minder energie dan de reguliere lampen in straat verlichting. Rijkswaterstaat heeft berekend dat met het nieuwe mate riaal de uitstoot van CO2 wordt met 54 procent wordt verlaagd. De ze reductie komt mede door het feit dat leds goed dimbaar zijn. Zo verspreiden de lichtmasten meer licht tijdens de spits en dimmen de lichten automatisch terug tij dens de rustige tijden. Hierdoor wordt minder energie gebruikt. Zuid de toeristische plannen bij Sint- Maartensdijk goed voor Tholen. Geef uw mening op www.pzc.nl/tholen. THOOLSE TIPS Thoolse tips? Bellen kan ook! Onze Thoolse verslaggever is bereikbaar via telefoonnummer 0113-315673. Blogs op: www.pzc.nl/blogs Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto THOLEN - Het CDA in de gemeent- teraad van Tholen wil dat op basis scholen voorlichting wordt gege ven over gebitsverzorging. Uit onderzoek van Scoop en de GGD bleek onlangs dat veertig pro cent van de kinderen in Zeeland zijn tanden niet vaak genoeg poetst. In Tholen ligt dat percenta ge nog een beetje hoger. Het CDA maakt zich daar zorgen over. Volgens de partij is vorig jaar op negen scholen les gegeven over gebitsverzorging. De partij dringt er bij het college op aan om dat op nieuw mogelijk te maken. door Rob Paardekam STAVENISSE - Na een korte zomer stop gaat de soap rond de komst van vier grote windmolens in Sta venisse weer verder. Volgende week mag de politiek zich voor de zoveelste keer over het onderwerp uitspreken. Drie jaar geleden kwam Stavenisse in opstand tegen de komst van vier windmolens ten westen van het dorp. Na onder meer een suc cesvolle handtekeningenactie be sloot Zeeuwind de plannen te ver plaatsen naar de zuidoostkant. Die locatie werd door sommige bewo ners als iets beter ervaren, maar blij zijn de meeste mensen er nog steeds niet mee. Eind vorig jaar konden ze juichen, want toen zette de gemeenteraad een streep door de plannen. Na lang aarzelen besloot de PvdA het plan niet te steunen, waardoor de tegenstanders in de meerderheid waren. Sinds de verkiezingen van maart liggen de verhoudingen ech ter anders. De voorstanders (SGP, CDA en WD) hebben nu een meerderheid. Alles wijst erop dat hun standpunt nog hetzelfde is, en dat betekent dat de windmo lens er alsnog kunnen komen. In de commissie ruimte van maan dag en de gemeenteraadsvergade ring van een week later staat het onderwerp weer op de agenda. Er moet nog een besluit genomen worden over het bezwaarschrift dat Zeeuwind indiende toen de raad vorig jaar een streep zette door het plan. Als SGP, CDA en WD dit be zwaar gegrond verklaren, kunnen de procedures in gang worden ge zet om de bouw van de windmo lens mogelijk te maken. VLISSINGEN - Het Nederlands Fo rensisch Instituut doet vandaag on derzoek naar de oorzaak van het overlijden van een man in Vlissin- gen. Volgens de politie is sectie op het lichaam nodig omdat nog niet duidelijk is waaraan de man maan dagavond overleed. De man werd tegen half tien gevonden in een huis aan de Dortmansstraat. De politie en de brandweer waren daar naartoe gekomen omdat er een gaslucht werd geroken in het pand. Toen ze binnen onderzoek deden, troffen ze de man aan in een kamer. Lian Boonman, Corry Hoondert en Jacqueline van 't Westende (vlnr) prijzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52