201 zeeland Onverwachte kink in kabel van Primeur: ledlicht op Crevelingendam Soap rond Stavenisse gaat verder molens bij Memo Gonzalez is de trekker op Üuesroute Uitslaande brand in Middelburg woensdag 13 oktober 2010 door Rob Paardekam STAVENISSE - Na een korte zomer stop gaat de soap rond de komst van vier grote windmolens in Sta venisse weer verder. Volgende week mag de gemeentelijk politiek in Tholen zich voor de zoveelste keer over het onderwerp uitspre ken. Drie jaar geleden kwam Stavenisse in opstand tegen de komst van vier windmolens ten westen van het dorp. Na onder meer een suc cesvolle handtekeningenactie be sloot Zeeuwind de plannen te ver plaatsen naar de zuidoostkant. Die locatie werd door sommige bewo ners als iets beter ervaren, maar blij zijn de meeste mensen er nog steeds niet mee. Eind vorig jaar konden ze juichen, want toen zette de gemeenteraad een streep door de plannen. Na lang aarzelen besloot de PvdA het plan niet te steunen, waardoor de tegenstanders in de meerderheid waren. Sinds de verkiezingen van maart liggen de verhoudingen echter an ders. De voorstanders (SGP, CDA en WD) hebben nu een meerder heid. Alles wijst erop dat hun standpunt nog hetzelfde is, en dat betekent dat de windmolens er als nog kunnen komen. In de commissie ruimte van maan dag en de gemeenteraadsvergade ring van een week later staat het onderwerp weer op de agenda. Er moet nog een besluit genomen worden over het bezwaarschrift dat Zeeuwind indiende toen de raad vorig jaar een streep zette door het plan. Als SGP,. CDA en WD dit be zwaar gegrond verklaren, kunnen de procedures in gang worden ge zet om de bouw van de windmo lens mogelijk te maken. De vier windmolens, elk goed voor 3 megawatt, krijgen een as- hoogte van tachtig meter. Inclusief de wieken, zijn de windmolen ne gentig meter lang. Vanaf het ge bied rond Ouwerkerk, zullen de windmolen, ondanks de nieuwe plek, goed te zien zijn aan de hori zon. door Luc Oggel Er lijkt een onverwachte kink in de kabel te zijn ge komen voor wat betreft de herontwikkeling van de lo catie van dorpshuis De Zaete in Yerseke. Een presentatie die gistera vond in de gemeenteraadsvergade ring zou worden gehouden, werd op het allerlaatste moment afgebla zen door het college. Tot stomme verbazing van nota bene de stuur groep en de bedrijven die de pre sentaties zouden verzorgen. Som mige medewerkers waren daar voor vanuit Utrecht gekomen. Burgemeester Jan Huisman wilde niet zeggen wat de precieze reden was om het agendapunt af te voe ren, behalve dat zich 's middags 'ontwikkelingen' hadden voorge daan. „Het heeft te maken met contracten uit het verleden", hul de hij zich in nevelen toen er van uit de raad naar gevraagd werd. Een opmerkelijke situatie was het in elk geval, temeer omdat er in middels al enkele jaren wordt ge werkt aan de Gebiedsvisie Yerseke, die het dorp een flinke (toeris tische) oppepper moet geven. Hoe wel er nog hobbels zijn te nemen, leek de eerste concrete stap in het megaproject, waarvan locatie-De Zaete de eerste fase is, tot gistera vond dan ook nabij. Twee markt partijen, ontwikkelaar AM Zee land en woningcorporatie R&B Wonen, hebben een plan voor de locatie van dorpshuis De Zaete. Die zouden gisteravond gepresen teerd worden en ook zou worden gediscussieerd over de vraag of de gemeente wel of niet als mede-fi- nancierder in het project moet blij ven. Maar kennelijk is er toch nog iets over het hoofd gezien. De gemeenteraad heeft bij de vast stelling van de gebiedsvisie in fe bruari aangegeven rond de zomer de resultaten van mogelijkheden voor locatie-De Zaete te willen zien. De afgelopen maanden is daartoe een verkenning uitge voerd, waarbij AM Zeeland en R&B Wonen - na een Europese marktconsultatie - het voortouw hebben genomen. De conclusie luidt dat een rendabele ontwikke ling van locatie-De Zaete mogelijk is. Daarbij wordt gedacht aan een 'totaalprogramma', met onder meer een hotel, wellnesscentrum, maatschappelijk programma, uit breiding van onderzoeksinstituut Imares en huisvesting van studen ten. Eerder werd nog gesproken over een 'Mosselexperience' en een kenniscentrum aquacultuur. Imares heeft tijdens de verken ningsperiode aangegeven uiterlijk in 2012 uitbreiding gerealiseerd te willen zien en daar deze maand duidelijkheid over te willen heb ben. Ook dat lijkt nu dus op losse schroeven te staan. Hoewel ont wikkeling van locatie-De Zaete voor de gemeenteraad prioriteit heeft, wordt wel bekeken hoe Ima res kan worden 'ingepast'. Bij de verkenning is geen rekening gehouden met grondposities en be grenzingen, dus daar zullen nog hobbels moeten worden geno men. Daarnaast is de rol van de gemeen te in het geheel nog niet uitgekris talliseerd, terwijl die van cruciaal belang is voor het maatschappelij ke deel van het geheel, zoals een grote zaal voor culturele evene menten, het Oosterscheldemu- seum en een onthaal- en bezoe kerscentrum voor Nationaal Park Oosterschelde. Dat zijn onderdelen die de gemeente zelf in het ge heel wil terugzien, pro bleem is echter dat er geen geld voor is. Op zich zou dat kunnen worden opgevangen door de marktwaarde van de grond van lo catie-De Zaete (die eigendom is van de gemeente) in te zetten, maar dan moet de gemeente die bereidheid tonen richting de ande re partijen in het project. Zonder gemeentelijk inbreng is niet alleen het maatschappelijke programma door Joeri Wisse BRUSNISSE - De verlichting op de Grevelingendam ter hoogte van de kruising met de Philipsdam wordt deze week vervangen door energie zuinige ledverlichting. Daarmee heeft Zeeland een primeur: het stuk N59 is de eerste rijksweg waar de nieuwe verlichtingstech nologie wordt toegepast. In totaal komen er 55 nieuwe licht masten langs de weg te staan. De klus, die aannemer Heijmans in opdracht van Rijkswaterstaat Zee land uitvoert, neemt vijf nachten in beslag. Ian van Gorp van Rijks waterstaat is opgetogen over de pri- meur. „In de Vlaketunnel hadden we ook een primeur met led-ver lichting. Nu pas,sen we de door Philips ontwikkelde armaturen ook toe in lichtmasten langs de weg." Led-verlichting gaat langer mee en gebruikt stukken minder energie dan de reguliere lampen in straat verlichting. Rijkswaterstaat heeft berekend dat met het nieuwe mate riaal de uitstoot van CO2 wordt met 54 procent wordt verlaagd. De ze reductie komt mede door het feit dat leds goed dimbaar zijn. Zo verspreiden de lichtmasten meer licht tijdens de spits en dimmen de lichten automatisch terug tij dens de rustige tijden. Hierdoor wordt minder energie gebruikt. Volgens van Gorp zijn er nog een aantal voordelen te noemen. „Led- licht komt veel dichter in de buurt van natuurlijk zonlicht dan de gele verlichting die we gewend zijn. Hierdoor wordt de reactiesnelheid van de weggebruikers aanzienlijk verbeterd." Ook de omgeving van de rijksweg gaat er volgens Rijkswaterstaat op vooruit. Omdat de nieuwe armatu ren gerichter op de weg schijnen, is er minder lichtvervuiling in de hemel en de berm. Behalve de ar maturen, worden ook de stalen masten vervangen door nieuwe exemplaren. Van Gorp: „Dat zijn botsvriendelijke masten waar een knikpunt in aangebracht is. Zodra een auto er tegenaan botst, knikt de mast op die plek. Zo ontstaat er minder schade aan de auto en wordt de kans op ernstig letsel van inzittenden verminderd. Daar gaat het ons uiteindelijk om." De werkzaamheden worden tel kens tussen 20,00 en 6.00 uur uit gevoerd. Het verkeer moet tijdens de werkzaamheden rekening hou den met een snelheidsbeperking. In de nacht van aanstaande vrij dag op zaterdag moet het werk ach ter de rug zijn. door Raymond de Frel GOES - De Texaan Memo Gonzalez is vrijdagavond de grote pu bliekstrekker op de zeventiende editie van de Bluesroute in Goes. De mondharmonicaspeler is sterk beïnvloed door grootheden als Charlie Musselwhite en James Cot ton. In Amerika behoort hij tot de top van de bluesscene. In Europa is Gonzalez vooral bekend om zijn live-reputatie. Gonzalez, 150 kilo schoon aan de haak, wordt niet voor niets op zijn eigen website omschreven als 'driehonderd pond Texaans dynamiet'. Gonzalez wordt in 't Beest bijge staan door The Bluescasters, gita rist Kaj Straus, bassist Erkan Özdemir en de Amerikaanse drummer Boyd Small. Zij openen de bluesroute vanaf 20.30 uur. Daarna barst het blues- geweld los in veertien kroegen in de binnenstad. In het Heartbreak Café geeft de Franse gitarist-mond- harmonicaspeler-drummer The Goon Mat vanaf 17.00 een concert tijdens een bluesdiner. Entreebewijzen zijn verkrijgbaar bij alle concertlocaties. De toe gangsprijs bedraagt dertien euro. In de voorverkoop (ook bij de VW) kost een ticket een tientje. Programma op www.pedaal.nl MIDDELBURG - Een woning aan de Meanderhof in Middelburg liep gis terochtend zware schade op door korte, felle uitslaande brand. Er raakte niemand gewond. Omdat de brandweer niet zeker wist of er nog iemand in huis was, rukte zij uit met groot materieel. Een ambulance werd eveneens op geroepen. Vrij snel werd duidelijk dat er niemand meer in de wo ning zat, de bewoonster was in middels met haar twee kleine kin deren buiten. De brandweer had het vuur snel onder controle. Het sein brand meester werd rond vijf over tien gegeven. Volgens de brandweer is het vuur vermoelijk in de slaapkamer op dc eerste ver dieping ontstaan. De naastgelegen Een felle, uitslaande brand veroorzaakte gisterochtend veel schade in een woning liep rookschade op. woning in Middelburg. foto Roland de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44