Ontdekkingsreiziger aan zijlijn Otis Gibbs: folkpunker met groot en warm hart ir 25 PETER BROOERICK Jonge Amerikaanse singer-songwriter treedt op in Middelburg Benefietconcert voor kinderen in Congo Ted van Lieshout verzorgt lezing agenda Weblog over kunst en cultuur in Zeeland Cultura Zeelandica op www.pzc.nl/blogs woensdag 13 oktober 2010 mmmmffi, mm door René de Dreu Peter Broderick is jong (23), oogt ook jong - jongens achtig bijna - en in al zijn gedachten over muziek, mensen, de wereld ligt een naïvi teit verborgen die verbazing en ver wondering uitstraalt. „Hoe be roerd de wereld er ook voorstaat, er zijn zoveel mogelijkheden om er zelf iets van te maken." Na een septembertoer met de freakfolkband Efterklang in de VS stond hij begin oktober solo op het Roepaenfestival in Ottersum en volgen deze maand optredens in Nederland (waaronder vrijdag in Middelburg), Duitsland, Enge land en Frankrijk. Sinds hij zijn ouderlijk huis in Portland, Oregon (VS), verliet, reist Peter Broderick als een dakloze muzikant de we reld over. Componeert, ontmoet, neemt op en lijkt geen enkele uit nodiging om van zich te laten ho ren af te slaan. Broderick verstaat de kunst om het publiek in zijn eigen verbazing en verwondering op sleeptouw te nemen. Met een heel arsenaal akoestische instrumenten en zijn vaardigheid die tijdens het musice ren te mixen bouwt hij in elk num mer als een muzikale alleskunner en ambachtsman laag voor laag sfeer en spanning op. Soms als de folky singer-songwriter, dan weer als de componist van minimal mu sic of de poëet die zijn woorden muzikaal inkleurt. Kort na zijn optreden in Ottersum vertelt hij zijn muzikale verhaal als iets wat hem overkomt. Niet als ie mand die zichzelf op de borst klopt, maar eerder als een jonge ontdekkingsreiziger aan de zijlijn, die zich lijkt te excuseren voor zijn manier van musiceren, die voor hem weer gelijk staat met een ma nier van leven. „Het voelt voor mij zo natuurlijk en logisch om vra gen, gedachten en woorden te ver talen naar klanken en muziek. Thuis was het niet anders. Met ouders die ook beroepsmatig met vooral klassieke muziek bezig zijn. Ik was de jongste in het gezin en heb me nooit afgevraagd of mu ziek iets voor mij kon zijn. Het was er gewoon." Broderick en zijn zus Heather toe ren als gastmuzikanten regelmatig Peter Broderick: „Het gaat erom een balans te vinden door het ook simpel te houden.' met Efterklang. „Zo ontmoet je weer andere muzikanten. Uit veel van die contacten ontstaat nieuwe mu ziek of toch tenminste muzika le ideeën." Behalve bij Efterklang ging Peter Broderick de studio in met onder andere Horse Feathers, M. Ward, Laura Gibson, Nils Frahm en vaak stond hij ook met ze op het podium. „Die samenwer king zorgt er voor dat ik mijn ei gen muziek steeds weer aan het heruitvinden ben. Het gaat erom een balans te vinden door het ook simpel te houden." Voor Broderick een continu pro ces. „De plek waar je speelt, de fy sieke ruimte, het type piano, het tijdstip, maar ook de gedachten waarmee je op het podium staat... er is zoveel dat bepaalt wat en hoe je muziek maakt." De muziek, het impressionisme en expressionisme daarin, vindt hij terug bij Claude Debussy, Philip Glass of Arvo Part. Grote voorbeelden. Maar als een soort verontschuldiging zegt hij dat er meer is dat om een verta ling vraagt en dat als inspiratie ver kend moet worden. Poëzie bijvoor beeld, fotografie, de kleine dingen en de vele vragen. De eerste a capella gezongen woor den op het nummer 'Sideline' van MIDDELBURG De Zeeuwse afdeling van Interna tionale Kinderhulp Nederland houdt zaterdag vanaf 20.15 uur een benefietconcert in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. De op brengst is voor verlaten kinderen van het kinderdorp Patmos op het eiland Idjwi in Congo. Het koor Art of Voices en zangeres Horten- zia Forray treden belangeloos op. - MIDDELBURG In het kader van de expositie Voor beeldig verbeeld bij CBK Zeeland in Middelburg verzorgt schrijver, dich ter, illustrator en vormgever Ted van Lieshout dinsdag 19 oktober een lezing. Deze is om 19.30 uur in het auditorium van het provincie huis. Aanmelden is noodzakelijk: 0118-611443 of info@cbkzeeland.nl. de cd How They Are (2010) gaan over universele angsten en droefe nis met daarin de regel 'so if there's notes on the piano, that's the sound of me, trying to push it off of my head'. De zanger staat aan de zij lijn en neemt alleen maar waar. Vervolgens neemt die piano je mee en lijken de vragen zich op te lossen. En niemand die zich zal af vragen of het folk, pop, klassiek of experimentele muziek is. Het is muziek die er dan even moet zijn. Peter Broderick, vrijdag bij Avonduren, Revolution 100.000 etc Gallery, Lange Noordstraat 41, Middelburg, 20.00 uur. Meer agendanieuws en de volledige filmagenda staan op de website van deze krant. OP PAD Bruinisse Poppenkastvoorstelling Moffel en Piertje Bibliotheek, 14.00 uur. Oost-Souburg Speel- en knutselmiddag 't Guusuus, 14.00 uur. Vlissingeim Lezing door dhr Van Dijk over Vlissings verzet tijdens Tweeede Wereldoorlog Atrium Ter Reede, 14.30 uur. Zierikzee Lezing Janneke Harmsen over dementie, Bibliotheek De StoIpe, 19.30 uur. PODIUM Goes The WestEnders De Mythe, 20.00 uur. ^Cabaretiers Rob Urgert en Kees van Am- stel met: Spoedcursus gelukkig worden. 't Beest, 20.30 uur. Oostburg Jed Thomas Band The Lane, 20.00 uur Terneuzen Voorstelling Zeeuwse Vrouwen Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen Voorstelling 'Veronica besluit te sterven', Arsenaaltheater, 20.15 uur *Optreden van De Zeeuwse Muzikanten. De Schutterij, Schutterijstraat 14.00 uur. door René de Dreu Americana is al twee decen nia niet meer weg te den ken in het populaire muzi kale spectrum. Wat begon als het wat alternatieve broertje van coun try western is uitgegroeid tot een fenomeen met eigen hitlijsten, radioprogramma's en ook me- ga-idolen. Otis Gibbs, die deze week in Zeeland optreedt, lijkt vooral met zijn laatste album ]oe Hill's Ashes (2010) voor die status in aanmerking te komen. Hij keert zich graag tegen de geves tigde macht en conventies en treedt daarmee ook nog eens in de voetsporen van voorgangers als Joe Hill, Woody Guthrie en Billy g. De laatste twee jaar - het be gon al met Grandpa Walked A Picketline (2008) - heeft Gibbs de wind mee. Een vreemde gewaar wording voor iemand die zichzelf beschouwt als een 'drop-out'. Otis Gibbs is het type mens dat van de ene op de andere dag be sluit om het roer om te gooien en maar 'te zien wat ervan komt'. Zo'n besluit vergt wel een aanlei ding. Bij Gibbs was dat ongeveer vijftien jaar geleden een kapotte wekker. „Ik kon een nieuwe kopen of verder leven zonder wekker. Ik koos voor dat laatste. Eigenlijk voor een leven dat me meer aan sprak. Muziek maken beschouwde ik als vanzelfsprekend, maar niet als een job. Sinds ik dat wel doe Otis Gibbs voel ik me vrij en heb ik het idee dat ik echt leef Nu steeds meer mensen mijn muziek kennen, geeft dat wel meer zekerheid en een bevestiging dat die keuze te recht is geweest. Het feit dat ie mand als Billy Bragg me vroeg om mee op toer te gaan voelt bijvoor beeld als een erkenning." Gibbs groeide op in het kleine plat telandsdorp Wanamaker en vond daar als jongen overal en altijd mu ziek. Een oom nam hem mee naar honkytonkbars en ontdekte dat de kleine Otis al liedjes van Hank Wil liams en Jimmy Rogers kon spe len. „Ik zong en speelde gitaar en mijn oom kreeg er gratis drank voor. Later ontdekte ik dat de mu ziekindustrie dat principe ook han teert." Otis Gibbs trekt met zijn gitaar en songs van plek naar plek. Dat zorgt voor veel mooie teksten en ontmoetingen met collega's en pu bliek. Het komt de muziek die hij maakt ten goede, vooral omdat Gibbs zijn ervaringen en kritische kijk op wat als rechtvaardigheid te boek staat, op een heel persoonlij ke manier kan vertalen. De typi sche Americana-poëzie, waarin melancholie een gevecht voert met een harde werkelijkheid, krijgt bij hem een authentieke la ding door zijn expressieve stem. Het laagje schuurpapier daarin kan zowel harten breken als woe de oproepen of de 'fake world' la ten exploderen. Een folkpunker met een groot en warm hart, strijd lustig en kwetsbaar. Otis Gibbs treedt morgen op in Thea ter De Wegwijzer, Nieuw en St Joos- land. Aanvang: 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27