201 Redactie Op Bresjes 'bladert' vrolijk door dorpshistorie Vlucht de stad in 5000 adÊÊ. Scholieren voeren actie op reumadag Geen droge geschiedenis, maar veel anekdotes over humoristische, eigenaardige Bressiaanders en de pufFabriek, waar het afval van de hornaet (garnalen) tot vismeel werd vermalen. woensdag 13 oktober 2010 door Aminemariie Zevenbergen VLISSINGEN - Scholieren van de Vlissingse scholengemeenschap Scheldemond zijn gisteren de straat opgegaan voor het reuma fonds. Vmbo-scholieren van de af deling Sport, Dienstverlening en Veiligheid deden mee aan de actie 'Open je blik' in het kader van We- reldReumaDag. De vierdejaars leerlingen hadden zelf spandoeken gemaakt om de aandacht van het winkelende pu bliek, onder meer in de Vlissingse Walstraat, te krijgen. Scheldemonddocent Wisnu Santo- so vertelde dat de reacties van voorbijgangers 'erg positief waren'. „Met name oudere mensen von den het leuk dat nu juist jongeren aandacht vroegen voor reuma. De scholieren vonden het alleen wel jammer dat er veel Duitse toeris ten waren. Dat maakte het voeren van een gesprek voor hen lastiger." De Vlissingse scholieren gaven in formatie over de aandoening en deelden verder promotieartikelen uit, zoals handwarmers, ballons en folders. In een aantal andere ste den in Nederland waren er gelijk soortige acties. JUBILEUMBOEK 500 JAAR BRESKENS door Reimé Hoonhorst Vijfhonderd jaar is voor een beetje dorp een leeftijd waarop de his torie wel eens mag worden vastgelegd. Maar als het om Breskens gaat, dan toch liever niet in een droog geschiedenisboek. Vrolijke, droevige, plechtige en ge denkwaardige gebeurtenissen zeg gen meer dan starre jaartallen en kille cijfers. En foto's, prentbrief kaarten en tekeningen roepen meer herinneringen op dan 'blad zijden gewauwel, wist de redactie van Op Bresjes, het veel gelezen en bijna evenveel geprezen dorps periodiek van Breskens. Reggie Corijn, Frans Meijaard en Wilma Valk werkten zo'n twee jaar aan het boek over een half mil lennium Breskens. Het is een boek over een plaatsje dat evolueerde van een op de zee veroverd stuk landbouwgrond tot vissersdorp. De haven, de vismijn en een paar kotters geven Breskens nog steeds de status van een trots vissers dorp. Maar daarnaast is het ook een toeristendorp, stranddorp, veerhavendorp en centrumdorp voor omliggende kernen. Het trio auteurs deed 'een greep uit historie en heden van een brui send dorp', zoals de ondertitel van het boek luidt. De titel van het boek wordt vrijdag pas tijdens de officiële presentatie onthuld. De historie is vooral terug te vinden in een zeer uitgebreide 'tijdtafel' achterin het boek. De schrijvers verklaren waarom Breskens zijn 500ste verjaardag nu viert. Philips van Kleef kreeg weliswaar al in 1487 toestemming van de toenma lige heerser Maximiliaan van Oos tenrijk om de huidige Oud- en Jong Breskenspolder droog te leg gen. Maar hij kwam pas 23 jaar la ter toe aan de daadwerkelijke ont- poldering, zodat de Heerlijkheid Breskens pas in 1510 gestalte kreeg. De naam Breskens had wat te ma ken met Breskenszand en Breskin, maar een betekenis van die namen hebben de auteurs niet kunnen achterhalen. Niet erg, 'want we hebben niet de pretentie noch de illusie volledig te zijn', verwoordt Valk de bescheidenheid van de schrijvers. Natuurlijk besteden ze aandacht aan de Tweede Wereldoorlog, de watersnoodramp en de Visserij feesten. Maar een stuk minder dan ze gedaan zouden hebben als er al geen publikaties over die onder werpen waren verschenen het laat ste decennium. Het trio Bressiaan ders wilde de lezer vooral inzicht geven in de zaken die het dorp la ten bruisen. En dat hartstochtelijk klaterende leven dankt het dorp niet aan de geografische ligging aan de monding van de Wester- schelde en de Noordzee; het brui sende zit hem in de bezoekers en vooral de inwoners van Breskens. Mensen spelen dus de hoofdrol in het boek. Mensen die een vereni ging of kerk oprichtten, dorpelin gen die een al dan niet bijzondere hobby uitoefenden, artistiek aan de weg timmerden of bekend ston den als bijzondere Bressiaanders. Want die gaven Breskens kleur. Van The ïüiythm Kings en the Mysteries tot regisseur Bram Heij- boer in het tot ver buiten de dorps- grenzen fameuze toneelstuk Café Centraal; van de Muzen (de zus sen Moggré) tot de net tot Bressi- aander van het jaar gekozen beeld houwende pastoor Omèr Gielliet. Of Zeeuwen 'zuunig' zijn, onthult het boek niet. Maar Bressiaanders behoren niet tot dat slag bewees de visboer die een agent een geel tje gaf als fooi bij een bekeuring: „Kan je om een nieuwe pet." Vanaf maandag is het boek bij Bruna (Breskens), Basting (Oostburg) en druk kerij Durenkamp (Aardenburg) te koop voor 29,90 euro. door Henk Postma Er is is geen houden meer aan, noteert Jaap Kome- jan op 16 oktober 1944 in zijn dagboek. Nu een vierde gat in de zeewe ring is gegooid, deze keer bij Veere, komt de vloed dagelijks ho ger. De zee komt twee keer per dag tot diep in de buitenwijken. Steeds meer mensen vluchten naar hoger liggende delen van de steden en dorpen. „Men ziet onafgebroken rijen voer tuigen met huisraad de stad in ko men", schrijft verpleegkundige Janssens van het Middelburgs Gast huis in haar journaal. „De men- schen moeten vaak tot over hun middel in het water. Men ziet het aan de paarden, die tot hun borst nat zijn. AUes wat wielen heeft, wordt benut, tot zelfs wiegen toe." Uit Serooskerke sijpelt het nieuws door dat daar drie mensen zijn ver dronken. Middelburg raakt overbe volkt. Er bevinden zich zo'n 46.000 mensen, terwijl het water er al tot aan het gras bij de veste loopt. Duitsers varen in rubberbo ten over de Noordweg. Maar ook de stad is allerminst vei lig. Af en toe komt een bom neer. Regelmatig vliegt een Britse jager De vlucht voor het water. Rijen wagens met huisraad komen de stad in. foto Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank Zeeland 'als een bezetene' over de stad, en zaait daar 'dood en verderf. Ze noemen 'm Jack de Ripper of ook wel 'de moordenaar'. Enkele dagen terug nog maakte hij drie doden, en raakten drie mensen zwaarge wond. In de polikliniek werden 21 lichtgewonden binnen gebracht. En nu in één klap wéér zes men sen dood. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen wordt op Walcheren geschoten. Onder tussen steekt 'een hevige cycloon' op. .Massa's boomen worden met wortel en al uit de grond gerukt." Tijdens de bidstond puilen de ker ken uit. „Alles is troosteloos en lu guber." complete bril korting Bij aankoop van een bril v.a. 195,00. Niet geldig op zonnebrillen ofi.c.in. Sndcre aanbiedingen p B'WMb Lee O van Zadelhoff Trcndwatcber van. Het Huls miSESmÊÊ J-| HET HUIS 7. atüci'pXRpY: BeilBrnypark;,3a-'h 4381 CK Vlissingen T 0118 41 2040/ BIJ NADER In het artikel 'Vlissinger oneens met boete voor mishandeling' (in de krant 12 oktober) is sprake van mishandeling van de nieuwe vriend van de ex-vriendin. Dat klopt niet. Het gaat om de ex-man. Die zou een valse aangifte hebben gedaan. De ex-vriendin treft verder geen blaam. Een tweede onjuistheid betreft de gemelde straatnaam waar de mis handeling plaats zou hebben ge had. In de krant stond dat dat in een woning aan de Stoutendijk in Vlissingen was. Dit moet Touten- burg zijn. Ook in het artikel over het re-inte- gratiebedrijf Goes (12-10) staat een onjuistheid. In dat artikel wordt namelijk ge schreven dat Maaltijd@home in 2009 de stekker eruit trok. Dat is niet juist. Maaltijd@home ging als bedrijf door, in hetzelfde pand, maar droeg de warme maaltijdvoorzie ning in Goes over aan de gemeen te. Die voorziening wordt sinds dien uitgevoerd door het Nijver heidscentrum. Dat centrum func tioneert als het gemeentelijk re-in- tegratiebedrijf UITTIPS Uitgaan in de eigen regio?- Kijk voor de uitagenda op www.pzc.ni/uit STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl FONTEINEN VAM AAllDE Het oorlogsdagboek van Jaap Komejan zie www.p2c.nl/00rl0gsdagb0ek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 22