zeeland 119 voor Middelburg 15% Archeologen tegen korting op museum KORTING! Groen LAMELPARKiT Nu met Meer onderzoek nodig naar dood Vlissingse man viola comuta woensdag 13 oktober 2010 W „Ik maak m'n jaar vrolijk af, want ik vind het veel te De stadsdichter van leuk" Middelburg krijgt 1500 euro per jaar van de gemeente. joop Buma, stadsdichter 2009-2010 door Carla van de Merbel MIDDELBURG - De werkgroep poë zie van de Kunst- en Cultuurroute Middelburg zoekt een opvolger voor Joop Buma. De huidige stads dichter is nu bijna twee jaar in functie. Tijd voor nieuw bloed, vindt de werkgroep. Buma denkt daar anders over. „Ik zou nog wel een jaar door willen gaan." Middelburg heeft sinds 2003, op aandringen van de poëziewerk- groep, een stadsdichter. In princi pe wordt deze steeds voor een jaar aangesteld, maar in de praktijk wordt het steeds twee jaar. Middel burg maakt zich op voor de vijfde stadsdichter op rij, voor het jaar 2011, 'met mogelijke uitloop tot en met 2012'. De nieuwe stadsdichter moet, net als zijn voorgangers, 'poëzie hebben gepubliceerd en een duurzame band hebben met de stad Middelburg'. Hij of zij moet samenwerken met de werk groep poëzie en als stadsdichter minimaal vier gedichten per jaar leveren. De gemeente Middelburg betaalt daarvoor 1500 euro per jaar. Middelburg heeft sinds Joop Bu- mas benoeming, in januari 2009, een heel enthousiaste en produc tieve stadsdichter. Vele tientallen gedichten schreef hij, over evenzo veel Middelburgse onderwerpen. „Ik vind het fantastisch om stads dichter te zijn. Ik krijg veel verzoe ken. En ik ben er niet alleen voor de binnenstad, maar ook voor de andere wijken en dorpen." Buma heeft bij de werkgroep poë zie aangegeven nog wel een jaar door te willen gaan als stadsdich ter. Maar de werkgroep wil daar niet van weten. Die vindt het tijd voor een nieuwe dichter met een andere benadering en mogelijk een ander type poëzie. Dat is ook de gedachte achter de wisselende termijnen, zegt de werkgroep. Joop Buma vindt dat jammer. „Ze hanteren liever die regel dan mij nog een jaar te gunnen. Maar goed, ik maak m'n jaar vrolijk af want ik vind het veel te leuk." Wie wil solliciteren naar de func tie van stadsdichter kan tot 27 ok tober via e-mail een korte biogra fie, een nieuw gedicht over Middel burg en twee vrije gedichten instu ren naar poeziewerkgroepmiddel- burg@gmail.com, onder vermel ding van 'nieuwe stadsdichter'. Aan het eind van het jaar hoopt de werkgroep een nieuwe stads dichter te kunnen benoemen. door Frank Balkenende GOES - De afdeling Zeeland van de Archeologische Werkgemeen schap voor Nederland (AWN) steunt het protest tegen de dreigen de forse bezuiniging op het Histo risch Museum De Beveland en in Goes. Het museum is hét podium voor vondsten uit en verhalen over verdronken dorpen in Zee land. De vier financiers, de gemeenten Borsele, Goes, Kapelle en Noord-Beveland, kunnen een brandbrief verwachten. De vier hebben het museumbestuur (dat bestaat uit vertegenwoordigers van die gemeenten) opdracht gegeven de begroting drastisch terug te brengen. Nu bedraagt die bijna vijf ton. Daar moet zo'n anderhalve ton vanaf. Overigens geldt die op dracht voor beide musea in de ge meenschappelijke regeling: het streekmuseum in Goes en het Fruitteeltmuseum in Kapelle. Bo vendien besluit Borsele in decem ber mogelijk tot uittreding uit het samenwerkingsverband. De Vrienden van Historisch Mu seum de Bevelanden zijn verbijs terd over een naderende bezuini ging (vanaf 2013) van bijna dertig procent. Zij vrezen dat dat het ein de betekent van het nu levendige en steeds meer bezoekers trekken de museum. Personeel zal groten deels moeten worden ontslagen. Eind september pleitte de Stich ting Behoud de Zak van Zuid-Be veland ervoor niet de botte bezui nigingsbijl te hanteren, maar kos ten te besparen door de musea op de Bevelanden in één stichting on der te brengen. Net als de BZZB zijn ook de amateurarcheologen bang dat de woelige geschiedenis van Zuid- en Noord-Beveland en dan met name de archeologische vondsten in verdronken dorpen in het gedrang komen. Chawwa Wijnberg was in de jaren 2003-2004 de allereerste stadsdich ter van Middelburg. Ze schreef als stadsdichter tientallen gedichten, waaronder kritische over de bouw put en het nieuwe stadhuis. „Ik vond het heel leuk om stadsdichter te zijn. Maar ik kreeg daarna wel problemen met mijn opvolging." Wijnberg vond dat de stadsdichter beroepsdichter moest zijn, met pu blicaties bij uitgeverijen. Zijzelf en de latere stadsdichter Marcel Koop man waren dat wel, de andere twee stadsdichters Kuipers en Buma niet. archieffoto Lex de Meester Jan Kuipers volgde Wijnberg op en was in 2005 en 2006 stadsdichter. Kuipers zit met onder anderen Mar cel Koopman in de werkgroep poë zie en houdt zich zodoende bezig met de benoeming van de nieuwe stadsdichter. Kuipers schreef als stadsdichter tientallen gedichten met betrekking tot Middelburg, vaak over historische onderwerpen. Volgens Kuipers is het stadsdichter schap 'een aantrekkelijk ambt'. „Het is mij prima bevallen. Het opent an dere deuren en je doet dingen die je anders niet zou doen." archieffoto Lex de Meester Marcel Koopman schreef in 2007 en 2008 als stadsdichter van Middel burg ongeveer 25 gedichten, onder meer bij gelegenheden als de Kin derboekenweek en Monumenten dag. „Ik vond het heel leuk om te doen; ik heb het met veel plezier ge daan. Je bent vrij in wat je doet. Als je maar minimaal vier gedichten per jaar levert." Volgens Koopman heeft het stadsdichterschap veel aantrek kelijke kanten, zoals de jaarlijkse bij eenkomst in Lelystad van alle onge veer veertig stadsdichters in Neder land. „En het staat leuk op je cv." archieffoto,Lex de Meester in de drie beste kleuren: geborsteld naturel geolied - gerookt wit geolied - gerookt grijs geolied Ook goed geschikt voor op vloerverwarming! ULTI LOER Goes Marconistraat 13 (0113) 22 41 03 www.tmcwoonwinkels.nl VLISSINCEN - Het Nederlands Fo rensisch Instituut doet vandaag on derzoek naar de oorzaak van het overlijden van een man in Vlissin- gen. Volgens de politie is sectie op het lichaam nodig omdat gisteren nog niet duidelijk werd waaraan de man maandagavond is overle den. De man werd tegen half tien gevonden in een huis aan de Dort- mansstraat. De politie en de brand weer waren daar naartoe gekomen omdat er een gaslucht werd gero ken in het pand. Toen ze binnen onderzoek deden, troffen ze de man aan in een kamer. De politie kon nog niet zeggen of het om een ongeluk of een misdrijf gaat. Potmaat 9 cm. Diverse kleuren. Ma. t/m vrij. 10:00 - 21:00 uur Za. 09:00 - 17:00 uur Zo, 12:00 - 17:00 uur CroenRijk Middelburg Mortiereboulevard 2 Middelburg 011-8-470400 www.groenrijk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 21