afkeer over islamflat buitenland 19 Europese Commissie wil rookvrij Europa Geluidsoverlast geeft grotere kans hartaanval Ontvoerders eisen einde boerkaverbod Tien jaar voor Duitse George Michael serieverkrachter weer op vrije voeten Speleoloog dood in grot aangetroffen Operazangeres Joan Sutherland overleden dinsdag 12 oktober 2010 BERLIJN - De Europese Commissie komt volgend jaar met nieuwe richtlijnen om het roken sterker aan banden te leggen. Europees commissaris voor gezondheid en consumentenbescherming John Dalli wil onder meer een 'com pleet rookverbod' voor alle open bare ruimtes, vervoermiddelen en werkplekken. „Een uitzondering voor kleine cafeetjes, buurtkroe gen of biertenten vind ik niet zin vol, want het gaat niet alleen om de gezondheid van de bezoekers, maar ook van het personeel." Tot de plannen van het kabinet Rutte, dat deze week in Nederland aantreedt, behoort juist het versoe pelen van het rookverbod in klei ne café's. „Het ideaal is een rook vrij Europa", zei de uit Malta af komstige Dalli gisteren in de Duit se krant Die Welt. Dalli meent dat bijvoorbeeld bepaalde bestandde len van tabak, zoals nicotine, ver minderd kunnen worden. Elk jaar sterven 650.000 Europea nen aan de gevolgen van roken, zei de eurocommissaris. „Door gro ter ziekteverzuim leidt roken ook tot productiviteitsverlies. Daar naast kost roken de gezondheids zorg jaarlijks miljarden." DUBAI Al Qaeda in Noord-Afrika eist dat Frankrijk het boerkaverbod in trekt, militanten vrijlaat en circa 7 miljoen euro betaalt. In ruil daar voor is Al Qaeda bereid tot vrijla ting van zeven gijzelaars onder wie vijf Fransen. Dat meldde Al Arabiya TV in Dubai gisteren. De gijzelaars zijn zes mannen en een vrouw. Ze werken voor de Franse bedrijven Areva and Vinei en wer den halverwege september in Ni ger ontvoerd en vervolgens naar Mali gebracht. DUSSELDORF LONDEN Een rechtbank in Düsseldorf heeft een Duitse serieverkrachter giste ren veroordeeld tot tien jaar opslui ting in een gesloten psychiatrische instelling. De 46-jarige man heeft de afgelopen negentien jaar hon derden vrouwen lastiggevallen, aangerand of verkracht. Om de rechtszaak te bekorten stond hij te recht wegens verkrachting en po ging tot verkrachting in negen ge vallen. Hij was behalve in Duits land ook actief in België en Neder land. George Michael is weer een vrij man. De 47-jarige zanger heeft een kleine maand achter de tralies geze ten wegens rijden onder invloed van drugs, maar mocht de Londen- se gevangenis gisteren verlaten. Hij werd op 14 september veroordeeld tot een celstraf van acht weken, omdat hij in juli onder invloed van cannabis met zijn auto de voorzij de van een Londens winkelpand had geramd. Hij moet zich de reste rende tijd van zijn straf onder toe zicht van de reclassering stellen. PARIJS Een reddingsteam heeft gistera vond het lichaam gevonden van een Franse speleoloog die acht da gen geleden in een grot in het zuid oosten van Frankrijk verdween. Een woordvoerder van het red dingsteam in de regio Ardeche zei dat twee Britse duikers het lichaam van Eric Establie hebben geborgen. Reddingswerkers had den aanvankelijk de hoop dat ze de 45-jarige speleoloog levend zouden vinden toen zij ondergronds gelui den hoorden die leken op geklop. GENEVE De in Australië geboren operazan geres Joan Sutherland is zondag in haar huis nabij Genève overleden. Ze werd 83 jaar. Dat heeft haar familie bekendge maakt. De zangeres werd geprezen van Au stralië tot aan Europa en Noord-Amerika. Tijdens haar car rière, die vier decennia omspande, nam zij vele verschillende rollen op zich. Bij haar Italiaanse fans stond Sutherland bekend onder de bijnaam 'La Stupenda'. clausule uit het huurcontract gepu bliceerd, waarin onder meer ver koop en productie van alcohol en varkensvlees wordt verboden. Ook financiële dienstverlening waar mee rente wordt verdiend, is ta boe. Multiculturele waanzin, oordeelt Bild. Op inter netfora en in andere me ts dia buitelen mensen over elkaar heen om in vaak krachtige termen hun afkeer kenbaar te maken. Volgens Rüdiger Thrane, directeur r van vastgoedmakelaar Jones Lang LaSalle, is er echter niets bijzon ders aan de hand. Hij bevestigt het bestaan van de clausule, maar stelt dat 'bij Arabische investeerders een sharia-conform (op islamiti sche wetgeving gebaseerd) huur contract niets ongewoons is'. Jones Lang LaSalle verhuurt het pand namens de eigenaar, het in ternationaal opererende vastgoed fonds HDG Mansur. Thrane: „We weten alleen dat daar in Arabisch geld zit, maar niet uit welke landen." De islamclausule heeft het vinden van nieuwe huur ders tot nu toe niet gehinderd, zegt hij. „We hebben er geen negatieve er varingen mee. Maar er staat ook niets ongebruikelijks in. Niemand wil daar varkensvlees produceren." De regels, zijn mogelijk volgens het Duitse huurrecht voor bedrijfspan den, dat de mogelijkheid open laat om bijzondere eisen aan huurders te stellen. Arabische investeerders zijn vooral in Berlijn zeer actiefin de vastgoedmarkt. De ophef over het huurcon tract komt op een mo ment dat in Duitsland he vig gediscussieerd wordt over de immigratie van moslims. „Zonder dit debat had het huur contract niemand geïnteresseerd", meent directeur Thrane van Jones Lang LaSalle. Duitsland discussieert al geruime tijd over integratie en immigratie. Het Berlijnse stadsbestuur wil zelfs maatregelen nemen tegen zo genoemde 'Deutschenfeindlich- keit', vijandigheid ten opzichte van Duitsers. Zo worden blanke scholieren steeds vaker getreiterd door leerlin gen van Turkse en Arabische kom af Horst Seehofer, leider van rege ringspartij CSU, bepleit nu een stop op de komst van Turkse en Arabische immigranten. Bondskanselier Angela Merkel noemde zijn uitlatingen gisteren 'begrijpelijk'. Meer reacties op de islamflat BERN - Mensen die langdurig on der een luidruchtige vliegroute wo nen, lopen een aanzienlijk hoger risico om te sterven door een hart aanval. Volgens Zwitserse weten schappers neemt het risico in som mige gevallen wel met 50 procent toe. Dat schrijven de onderzoekers in het wetenschappelijke tijd schrift Epidemiology. De wetenschappers onderzochten 4,6 miljoen mensen ouder dan der tig jaar in Zwitserland. Van hen kwamen tussen 2000 en 2005 ruim 15.000 mensen om door een hartaanval. De onderzoekers ke ken hoe dicht zij bij een vliegroute woonden en hoeveel geluidshin der ze van de vliegtuigen hadden. Daaruit bleek dat mensen die dage lijks gemiddeld blootgesteld wor den aan geluidsoverlast van 60 de cibel, 30 procent meer kans heb ben om te sterven aan een hartaan val dan mensen die dagelijks min der dan 45 decibel te verwerken krijgen. Mensen die meer dan vijf tien jaar in de luide herrie zitten, kampen zelfs met een verhoogd ri sico van 50 procent. Eerder was al vastgesteld dat ge luidshinder slecht kan zijn voor de gezondheid. Het was onderzoe kers echter nog niet gelukt te be wijzen dat het geluid echt de boos doener is, en niet de bijbehorende luchtvervuiling. Volgens de onder zoekers is het verhoogde risico ook niet te verklaren door de socia le en economische situaties. „Het effect was vooral duidelijk bij men sen die blootgesteld worden aan hoge niveaus van geluid, en is af hankelijk van hoelang zij in het la waaierige gebied wonen", aldus on derzoeker Matthias Egger. >or Saville Row in Lon- wol'. Met deze door prins Charles gesteunde campagne van boe- vraag naar wol loopt in Groot-Brittannië steeds verder terug. De 5 gisteren omgetoverd ren en ondernemers in de textielindustrie wordt een week lang prijs is daardoor ook de laatste jaren flink gedaald. de 'Campagne voor de voordelen van dit product onder de aandacht gebracht. De foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9