Arrestatie wegens ramp met giftig slib Allerlaagste prijsgarantie stipreizen.nl Duitsers t 8l Colombia biedt Tanja Nijmeijer vrijgeleide Netanyahu: erkenning in ruil voor bouwstop L Drietal ontvangt Nobelprijs economie De straat op voor wol dinsdag 12 oktober 2010 AMSTERDAM - Colombia zal Tanja Nijmeijer niet vervolgen als ze zich terugtrekt uit de rebellenbe weging Fare. Dat heeft de Colombi aanse vicepresident Angelino Gar- zon gisteren gezegd tegen de NOS. Garzon adviseerde Nijmeijer terug te keren naar haar familie. „Dan kan ze rekenen op de steun en het mededogen van het volk en de re gering van Colombia." De 32-jarige Nijmeijer sloot zich in 2002 aan bij de rebellenbeweging. „We betreuren het dat een Neder landse het absurde besluit heeft ge nomen om zich aan te sluiten bij een guerrillagroepering die steeds vaker met drugshandelaren en mis dadigers werkt", zei Garzon, die de strijd van de Fare zinloos noemde. Vorige week donderdag werd be kend dat een dode vrouw die na een aanval op een kamp van de Fare werd gevonden niet Tanja Nij meijer is. Bij de aanval op het kamp kwam de prominente Farc-leider Mono Jojoy om het le ven. Nijmeijer stond lange tijd on der zijn bevel, maar was voor de aanval al overgeplaatst naar een an dere eenheid. Het kantoor van de Colombiaanse president Santos publiceerde afge lopen weekeinde op diens website drie foto's van Tanja Nijmeijer. Die kwamen van een- laptop die Colombiaanse militairen na de aanval in het kamp hadden aange troffen. Uit een op de laptop aan getroffen e-mail bleek dat Nijme- ijers 'nom de guerre' bij de Fare Alexandra luidt. De extreem-link se Fare vocht in het verleden om in Colombia een socialistische staat te stichten, maar houdt zich tegenwoordig bezig met drugshan del en ontvoeringen om losgeld. wmmm sesm ssb tSSSBSBMUSBSBSSBSSSSBBBKNtt Nationalisatie aluminiumfabriek BOEDAPEST - De politie in Honga rije heeft gisteren voor het eerst een arrestatie verricht in verband met de milieuramp die vorige week ontstond nadat een dam van eert reservoir met giftig slib was doorgebroken. Het gaat om Zoltan Bakonyi, de algemeen directeur van de aluminiumfabriek die eige naar is van het depot. Het Hongaarse Openbaar Ministe rie liet in een verklaring weten dat de 38-jarige manager en multimil jonair is opgepakt. De verdenking luidt dat zijn bedrijf de volksge zondheid in gevaar heeft gebracht en het milieu schade heeft toege bracht. De giftige modder is een bijproduct van de aluminiumpro- ductie. Bakonyi zal worden ver hoord over zijn rol in het drama, dat leidde tot de dood van acht mensen. Gisteren werd het stoffe lijk overschot van de laatste ver miste persoon gevonden in de om geving van het dorp Devescer. Devescer en het nabijgelegen dorp Kolontar werden het zwaarst ge troffen door de giftige massa van modder en water. Honderden hui zen werden vorige week maandag bedolven onder de roodkleurige smurrie. Onder de doden zijn een drie jaar oud meisje en haar jonge re zusje. Naast de acht doden vielen er ze ker 120 gewonden door de dam- doorbraak. De Donau, de belang rijkste rivier van Hongarije, raakte ook vervuild. Het rampgebied ligt circa 160 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Boedapest. De Hongaarse premier Viktor Orban maakte het nieuws over de arresta tie van Bakonyi gisteren bekend in het parlement. Het bedrijf MAL, de eigenaar van het inmiddels zeer omstreden fabriekscomplex, wordt volgens Orban tijdelijk gena tionaliseerd. De staat moet er on der meer voor zorgen dat de getrof fenen een schadevergoeding krij gen. Volgens de milieuorganisatie Greenpeace bleek uit onderzoek dat het gifslib gevaarlijk hoge con centraties arseen en kwik bevat, die schade kunnen veroorzaken aan het zenuwstelsel. In een ka naaltje bij Kolontar werd door het Hongaarse Balint-laboratorium een hoeveelheid arseen gemeten die 25 keer hoger is dan de voor drinkwater toegestane waarde. Voorzitter José Manuel Barroso van de Europese Commissie reist vandaag naar Boedapest voor over leg over de milieuramp. De Euro pese Unie heeft vijf experts naar Hongarije gestuurd om te helpen bij het bestrijden van de giftige modderstroom. De Hongaarse autoriteiten hopen vandaag de bouw van een nood- dam af te hebben die Kolontar moet beschermen tegen een even tuele nieuwe stroom van giftig slib. Het dorp werd zaterdag geëva cueerd toen de noordelijke wal van het nabijgelegen slibreservoir scheuren vertoonde en autoritei ten een nieuwe giftige modder stroom vreesden. JERUZALEM De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft aange boden het moratorium op de bouw in joodse nederzettingen op de Westelijke Jordaanover te ver lengen, maar alleen als de Pales tijnen ertoe overgaan Israël te er kennen als een joodse staat. Dat zei de premier gisteren tegen het Israëlische parlement. Netanyahu staat onder stevige in ternationale druk om de bouw stop in de nederzettingen te ver lengen. De Palestijnen dreigen al langer zich uit het vredesproces te rug te trekken als Israël de bouw stop niet vernieuwt. Met het voorstel hoopt Netanyahu de impasse waarin het vredesover leg zich bevindt, te doorbreken. Hij zei in zijn toespraak tot het par lement niet hoe lang de nieuwe bouwstop zou gaan duren. Het compromis werd onmiddellijk ver worpen door de Palestijnen. De Pa lestijnse onderhandelaar Saeb Ere kat betichtte de Israëlische leider van 'spelletjes'. „Ik zie het verband niet tussen zijn verplichtingen jegens interna tionale wetgeving en zijn pogin gen de aard van Israël te schetsen", zei hij. „Ik hoop dat hij stopt met het spe len van spelletjes en het vredespro ces laat beginnen door de nederzet tingen tegen te houden." De Palestijnen menen dat door de erkenning de rechten van Palestijn se Israëli's, die ongeveer twintig procent van de Israëlische bevol king vormen, in het geding ko men. Ook zou het recht van Pales tijnse vluchtelingen om terug te ke ren door de stap kunnen verdwij nen. urn? mm 'voorwaarden allerlaagste orllsearantie zie wvw.stinreizen.nl. Prijzen d.d. o.b.v. 2 oers, ner kamer excl. Calamiteitenfonds/re: boek online of bel 020 - 66 22 222 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. LONDEN - Herders drijven hun schapen den. De beroemde kleermakersstraat tot een stadsboerderij ter ere van de sta STOCKHOLM De Amerikanen Peter Diamond en Dale Mortensen en de Brits-Cyprio tische Christopher Pissarides heb ben de Nobelprijs voor Economie 2010 gewonnen. Dat is in de Zweed se hoofdstad Stockholm bekendge maakt. De drie krijgen de prijs voor hun onderzoek naar de ar beidsmarkt en een theorie voor de manier waarop vraag en aanbod el kaar vinden. De prijs is geen origi nele Nobelprijs. Niet Alfred Nobel, maar de Zweedse Rijksbank riep de onderscheiding in het leven. Een Arabische eigenaar stelt islameisen aan huurders van zijn Duitse kantoor pand. Dat is olie op het vuur in de discussie over in tegratie in Duitsland. door onze correspondent Oene van der Wal Een doodgewoon kantoor gebouw zorgt in Berlijn voor grote opwinding. Van buiten is aan het acht verdiepingen tellen de pand aan de Ernst-Reuter-Platz niets bijzonders te zien. Wie er echter kantoorruimte wil huren, moet islamitische regels accepte ren. Dagblad Bild heeft gisteren een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8