'Acceptatie homo's flinterdun' 7 Psychiaters geven geen hulp bij zelfdoding Forse stijging migratie uit niet-Westerse landen HOMOFOOB GEWELD Nationale Coming Out Dag-actie van COC Veel files verwacht door herfstvakantie Tbs voor oma die kleinzoon misbruikte dinsdag 12 oktober 2010 AMSTERDAM - Ondanks het toege nomen aantal verzoeken is slechts een heel klein deel van de psychia ters in Nederland bereid patiënten te helpen bij zelfdoding. In 2008 vroegen 520 mensen hulp aan, te genover 320 in 1996. Het aantal psychiaters dat daadwerkelijk hulp biedt, was in beide jaren minder dan 2 procent. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerd onderzoek van Joep van Helden, student psychologie aan de Rad boud Universiteit Nijmegen, in-Op dracht van de NWE, Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Le venseinde. In 2002 werd de Neder landse euthanasiewet van kracht die ruimte biedt aan hulp bij zelf doding als er sprake is van on draaglijk en uitzichtloos lijden, zo wel lichamelijk als geestelijk. Psy chiaters kunnen hun patiënten in het uiterste geval een dodelijk mid del geven dat ze moeten opdrin ken. DEN HAAG - Vakantiegangers kun nen vrijdag het best de avondspits mijden. Vooral in het midden en het oosten van het land kunnen al in de middag files ontstaan, voor spelt de ANWB. Vrijdag begint de herfstvakantie. Vorig jaar stond er aan het begin van de herfstvakan tie op vrijdagmiddag ongeveer 400 kilometer file De ANWB ver wacht dat het in de tweede week van de herfstvakantie flink druk ker wordt dan in de komende week. Gedurende beide weken gaan ongeveer 1,3 miljoen Neder landers op vakantie. De helft gaat naar het buitenland. Migratiemotief Hl arbeid' f§| asiel 60 I gezinsmigratie studie overig* x 1.000 42.200 '95 '96 '97 '98 '99 '00 '01 '02 '03 onder andere au pair, stage en medische behandeling 06 '07 '08 '09 infographic; AA bron: CBS DEN HAAG - Het aantal immigran ten uit niet-Westerse landen is in de afgelopen vijf jaar met 50 pro cent toegenomen tot 42.000. Steeds vaker is de reden asielaan vraag, studie of werk. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft gepubliceerd. Het herenigen of vormen van een gezin blijft de belangrijkste reden voor migratie uit niet-Westerse lan den. Na een forse daling in 2000-2004 is het aantal asielaanvra gen de afgelopen vijf jaar meer dan verdubbeld. De vluchtelingen zijn met name afkomstig uit Soma lië en Irak. Kwamen in het 'topjaar' 2000 2.800 'gastarbeiders' uit niet-Wes terse landen naar Nederland, in het economisch slechte 2009 wa ren dat er 5.000. Belangrijkste groe pen zijn kennismigranten mit In dia (1.500) en China (1.000). „On danks dat het vorig jaar niet zo goed ging, is de vraag naar arbeid toegenomen in sommige secto ren", zegt Jan Latten, demograaf van het CBS. Een andere belangrijke stijger zijn studenten uit die gebieden. China is met een derde (2.200) de groot ste aanbieder, gevolgd door India en Turkije. „Universiteiten zetten steeds meer in op internationalise ring, met Engelstalig onderwijs. Voor opkomende landen is dat in teressant", zegt Latten. Overigens vertrekken veel mensen weer. Van alle niet-Westerse immi granten die in 2005 naar Neder land kwamen, woont inmiddels een derde in een ander land. Daarvoor zijn verschillende rede nen, zoals het niet krijgen van een verblijfsvergunning. „Het gaat soms ook om heel menselijke rede nen, zoals heimwee. Die gelden niet alleen voor niet-Westerlin- gen", weet Latten. „De helft van de Nederlanders die in 1995 emi greerde, was na acht jaar weer te ruggekeerd." DEN BOSCH - Een 57-jarige oma die meewerkte aan seksueel misbruik van haar vijf weken oude klein zoon en het op beeld vastleggen van die ontucht, krijgt tbs met voorwaarden. De vrouw zal in het kader van de tbs-maatregel wor den behandeld op de gesloten afde ling van een zorginstelling. De rechtbank veroordeelde de oma uit Vught gisteren bovendien tot een celstraf gelijk aan de tijd die ze in voorarrest heeft: doorgebracht (263 dagen). De vrouw stapte na het misbruik in september 2009 zelf naar de po litie. De oma pleegde de ontucht samen met haar toenmalige vriend (48). Hij was volgens haar op het idee gekomen en zij, ex treem beïnvloedbaar als ze is, ging niet tegen hem in. De 48-jarige man uit Rosmalen verschijnt op 6 december voor de rechtbank. Gewelddadige acties tegen een homomanifestatie in Belgrado. Mishandelingen van homo's in New York. Het zijn voorbeelden van groeiende intolerantie. door Harm Harkema Het COC, de belangenver eniging van homosek suele mannen en vrou wen is gisteren begon nen met een actie tegen homo foob geweld. Voorzitter Vera Berg kamp (39) vertelt. Nederland, en Amsterdam in het bij zonderstaat toch bekend om z'n to lerantie jegens homoseksuelen? Vera Bergkamp: „ja, Nederland liep wereldwijd voorop met homovriendelijke re gelgeving, zoals het homohuwe lijk. En Amsterdam heeft in de we reld het imago van de gay-capital, de hoofdstad van de homoseksue len. Maar het wordt minder. Ook hier verslechtert de situatie. We hebben wel gelijke rechten, maar de sociale acceptatie is ook hier nog steeds flinterdun." Waaruit blijkt die verslechtering? „Er is een toename van het ge weld. Kortgeleden was er nog een onderzoek waaruit bleek dat bijna de helft van de homoseksuele mannen en vrouwen in Amster dam terug de kast ingaat. Dat ze niet meer hand in hand op straat lopen of elkaar openlijk een kusje geven, uit angst voor klappen. Dat is zeer verontrustend." Hoe komt het dat de tolerantie lijkt af te brokkelen? „Het is lastig om er precies de vin ger op te leggen. Ik denk dat het te maken heeft met de economische crisis. De geschiedenis leert dat in tijden van economische neergang de tolerantie jegens minderheden afneemt. Er sluipt ook angst in mensen, ze worden bang om ze kerheden te verliezen." Speelt de islam ook een rol? Of speci fieker: Marokkaanse jongeren? „Voor Nederland als geheel geldt dat niet. In Amsterdam is het wel een probleem. Een op de drie ge vallen van geweld tegen homosek suelen in Amsterdam is gepleegd door Marokkaanse jongeren. Maar dat heeft niet met de islam te ma ken. Het is een uiting van een be paalde macho, agressieve straatcul tuur. En als je naar het landelijke beeld kijkt, zijn het toch vooral au tochtonen die zich schuldig ma ken aan scheldpartijen of geweld." Hoe is in Nederland de situatie bui ten Amsterdam? „Je ziet dat het ook in steden als Rotterdam, Groningen of Nijme gen minder goed gaat. Maar op het platteland, in de dorpen, zie je dat de situatie ongeveer hetzelfde blijft. Dat is overigens geen stereo tiep beeld. Het wisselt: soms gaat het goed, soms minder goed. Ik kom wel homoseksuelen in Am sterdam tegen die zeggen: ik ga weer in het dorp wonen. Daar kan ik tenminste veilig over straat." Hoe nu verder? „De voorlichting op scholen moet sterk worden verbeterd. Die is nu volstrekt onvoldoende, hoewel het daar toch begint. Ook op leraren opleidingen moet er structureel aandacht voor komen. En we zijn blij met het regeerakkoord, waarin er aandacht aan wordt besteed, zij het wat summier. Er wordt in het regeerakkoord ieder geval gezegd dat er concreet beleid voor de emancipatie van homo- en bisek- suelen en transgenders zal worden ontwikkeld. En meer concreet wordt aangekondigd dat geweldda dige misdrijven met een discrimi natoire achtergrond strenger zul len worden gestraft." zie onze website binnenland: filmpje over de National Coming Out Day Loco-burgemeester Lodewijk Asscher van Amsterdam hangt, samen met korpschef Bernhard Weiten (L), COC-voorzitter Vera Bergkamp en Dennis Boutkan (voorzitter COC Amsterdam) de eerste poster tegen homofoob ge weld aan de gevel van het Amsterdamse stadhuis. Het was de kick-off voor COC's nationale Coming Out Dag-actie tegen homofoob geweld. foto Marcel Antonisse/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7