Nostalgische sfeermaker 4l Q Lat Ui. Uröd EtUMMlOuA dinsdag 12 oktober 2010 Glas in lood wordt al eeuwen gemaakt, maar is weer een trend geworden onder mensen die hun huis origineel en sfeervol willen decoreren. Ook in Zeeland is het nostalgische glas aan een revival bezig Glas in lood geeft een huis sfeer. Het binnenvallende licht wordt subtiel gebro ken en gekleurd, waar door een speciale gloed ontstaat. Afhankelijk van de stand van de zon kan dit effect elk moment van de dag anders zijn. „Overdag, als de zon in huis valt, zijn ze van binnen het mooist", zegt Hans van Koppen over zijn bovenlichten, de raampjes boven het vensterglas waarin glas in lood is geplaatst in de meest uiteenlopende kleuren, van rood, oranje en geel tot lila en blauw, ,,'s Avonds is het andersom, dan schijnt het licht naar buiten en zijn ze daar op hun fraaist." Hans (42) en zijn vrouw Karin (41) wonen in het buitengebied tussen Noordgouwe en Kerk- werve. Ze komen oorspronkelijk uit Nootdorp (hij) en Spijkenisse (zij), maar verhuisden ooit naar Zeeland voor de rust en om paarden te kunnen houden. De woning die ze betrok ken bleek, gebouwd in de jaren dertig van de vorige eeuw, perfect geschikt te zijn voor een nostalgische decoratie als glas in lood. Hans was al jaren fan van de stijl en toen zijn vrouw markiezen (ouderwetse zonnescher men) wilde, zag hij zijn kans schoon. „Jij je markiezen, ik mijn glas in lood." In Vlaardingen wist hij een huis met prachtig glas in lood in de mooiste kleuren. Hij belde aan, mocht binnenkomen om foto's te maken en gaf die aan Riehard, de neef van Karin die bij Zierikzee Glasatelier is gespecialiseerd in het maken en restaureren van glas in lood. „Maak er zo maar vier", zei Hans; drie voor de voorzijde van het huis en één voor de zijkant, waar de keuken is. Met het eindresultaat was Hans meer dan tevreden. „Riehard heeft het lood authentiek oud en zwart gemaakt. Ik zie wel eens glas in lood waarvan het lood grijs of zilverkleurig is. In een nieuw huis zou dat misschien nog wel staan, maar bij ons niet." Het enige moderne aan Hans' glas in lood was de verwerking in dubbel glas; het glas in lood bevindt zich tussen twee glasplaten in. „Daar door wordt het glas in lood beschermd en zijn de bovenlichten veel eenvoudiger te onder houden. Glas in lood is anders nauwelijks te wassen of te zemen." Keerzijde is dat het iets minder authentiek lijkt. „Er zit een heel kleine schittering in." Alleen een perfectionist ziet die. Veel reacties krijgt Hans naar eigen zeggen niet op zijn bijzondere ramen. Zelf kijkt hij daarentegen voortdurend om zich heen op zoek naar glas in lood. „Ik kom uit de bouw, dan heb je oog voor detail en let je op ramen. Ja, in kerken kijk ik natuurlijk mijn ogen uit. Die metershoge ramen vol glas in lood, supermooi." Zelf houdt hij het bij de vier bovenlichten. „We vinden het goed zo, hier zijn we al heel blij mee." En hoewel niet iedereen het ziet en het glas in lood slechts een heel klein deel van hun woning vormt, is het toch een detail met grote invloed op de rest van het huis. „Glas in lood heeft iets toegevoegd aan ons huis", aldus Hans. „Het heeft er een gezellig karakter door gekregen." Sven Remijnsen Glas in lood, de naam zegt het al, is de benaming voor stukken glas die in loodlijsten zijn geplaatst. Gekleurd of gebrandschilderd glas wordt in de gewenste vorm gesneden en in lijsten van lood gevat Waar deze elkaar kruisen, worden ze aan elkaar gesol deerd. De techniek is al eeuwenoud en ooit ontstaan omdat een raam uit één stuk niet gemaakt kon worden. Glas in lood komt het best tot zijn recht in kerken, waar het invallende licht een extra dimensie geeft aan de kleurrijke voorstellingen die in de metershoge ramen worden verbeeld. Tegenwoordig worden steeds meer woonhuizen gedecoreerd met zelf ontworpen glas in lood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76