Redactie Op Bresjes 'bladert' i8l Terneuzen wil af van remise Tekenmiddag in bieb Hengelvereniging verliest ruim 100 leden door 'vrijgeven' Kanaalwater i Kwiek Geen droge geschiedenis, maar veel anekdotes over humoris tische, eigenaardige Bressiaanders en de pufFabriek, waar het afval van de hornaet (garnalen) tot vismeel werd vermalen. Presentatie jubileumboek Op Bresjes almanak dinsdag 12 oktober 2010 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Ook de gemeente Ter- neuzen wil een graantje meepik ken van de invulling van het ge bied aan de Kennedylaan in Ter- neuzen. De gemeente probeert de remise van gemeentewerken te slij ten aan De Hoop. Dat is één van de bedrijven die samenwerken in de ontwikkelingscombinatie die al geruime tijd bij de gemeente op de stoep staat met plannen. Op dit moment verrijst in de Koe- gorspolder een nieuw onderko men voor de Terneuzense brand weer en de dienst gemeentewer ken. Dat betekent dat er straks ver schillende gebouwen zoals de remi se vrij komen en de gemeente wil die het liefst verkopen. „Wij willen dat bekeken wordt of de vrijkomende locatie in de plan vorming kan worden meegeno men", zegt wethouder Frank van Hulle. Volgens hem zijn de resulta ten van het overleg over de invul ling van de Kennedylaan mede af hankelijk van de gesprekken met de Hoop over de verkoop van de gemeentelijke remise. De wethou der verwacht dat het nog wel even zal duren voor de invulling van het gebied rond is. JUBILEUMBOEK 500 JAAR BRESKENS door Remé Hoonhorst Vijfhonderd jaar is voor een beetje dorp een leeftijd waarop de his torie wel eens mag worden vastgelegd. Maar als het om Breskens gaat, dan toch liever niet in een droog geschiedenisboek. Vrolijke, droevige, plechtige en ge denkwaardige gebeurtenissen zeg gen Bressiaanders (net als de mees te andere mensen) meer dan star re jaartallen en kille cijfers. En fo to's, prentbriefkaarten en tekenin gen roepen meer herinneringen op dan bladzijden gewauwel, wist de redactie van Op Bresjes, het veel gelezen en bijna evenveel ge prezen dorpsperiodiek van Bres kens. Reggie Corijn, Frans Meijaard en Wilma Valk werkten zo'n twee jaar aan het boek over een half mil lennium Breskens. Het is een boek over een plaatsje dat evolueerde van een op de zee veroverd stuk landbouwgrond tot vissersdorp. De haven, de vismijn en een paar kotters geven Breskens nog steeds de status van een trots vissers dorp. Maar daarnaast is het ook een toeristendorp, stranddorp, veerhavendorp en centrumdorp voor omliggende kernen. Het trio auteurs deed 'een greep uit historie en heden van een brui send dorp', zoals de ondertitel van het boek luidt. De titel van het boek wordt vrijdag pas tijdens de officiële presentatie onthuld. De historie is vooral terug te vinden in een zeer uitgebreide 'tijdtafel' achterin het boek. De schrijvers verklaren waarom Breskens zijn 500ste verjaardag nu viert. Philips van Kleef kreeg weliswaar al in 1487 toestemming van de toenma lige heerser Maximiliaan van Oos tenrijk om de huidige Oud- en Jong Breskenspolder droog te leg gen. Maar hij kwam pas 23 jaar la ter toe aan de daadwerkelijke ont- poldering, zodat de Heerlijkheid Breskens pas in 1510 gestalte kreeg. De naam Breskens had wat te ma ken met Breskenszand en Breskin, maar een betekenis van die namen hebben de auteurs niet kunnen achterhalen. Niet erg, 'want we hebben niet de pretentie noch de illusie volledig te zijn', verwoordt Valk de bescheidenheid van de schrijvers. Natuurlijk besteden ze aandacht aan de Tweede Wereldoorlog, de watersnoodramp en de Visserij feesten. Maar een stuk minder dan ze gedaan zouden hebben als er al geen publikaties over die onder werpen waren verschenen het laat ste decennium. Het trio Bressiaan- De redactie van Op Bresjes presen teert het jubileumboek voor de 500ste verjaardag van Breskens komende vrijdag. De doop van het boek, waarvan de titel dan ook wordt bekend ge maakt, vindt plaats in Hooge Pla ten, even na 19 uur. De genodigden kunnen het boek direct kopen voor 25 euro. Andere belangstellenden kunnen zondag tijdens de feestelijke markt op het Spuiplein het boek ook voor die 'vriendenprijs' kopen. Vanaf maandag is het boek bij Bru- na (Breskens), Basting (Oostburg) en drukkerij Durenkamp (Aarden burg) te koop voor 29,90 euro. ders wilde de lezer vooral inzicht geven in de zaken die het dorp la ten bruisen. En dat hartstochtelijk klaterende leven dankt het dorp niet aan de geografische ligging aan de monding van de Wester- schelde en de Noordzee; het brui sende zit hem in de bezoekers en vooral de inwoners van Breskens. Mensen spelen dus de hoofdrol in het boek. Mensen die een vereni ging of een kerk oprichtten, dorpe lingen die een al dan niet bijzonde re hobby uitoefenden, artistiek aan de weg timmerden of bekend stonden als bijzondere Bressiaan ders. Want die gaven Breskens kleur. Van The Rhythm Kings en the Mysteries tot regisseur Bram Heij- boer in het tot ver buiten de dorps- grenzen fameuze toneelstuk Café Centraal; van de Muzen (de zus sen Moggré) tot de net tot Bressi- aander van het jaar gekozen beeld houwende pastoor Omèr Gielliet. Of Zeeuwen 'zuunig' zijn, onthult het boek niet. Maar Bressiaanders behoren niet tot dat slag bewees de visboer die een agent een geel tje gaf als fooi bij een bekeuring: „Kan je om een nieuwe pet." MEEST GELEZEN 1. 'Alleen afbreekbare kauwgom' 2. Bezwaar tegen invulling skihal 3. Onrust over uitstel bouw school BLOGS Kijk voor weblogs van verschillende PZC-red acte uren over allerlei zaken op onze website: www.pzc.nl/blogs STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Hotel Stoombootsveer uit de tijd dat de veerhaven nog op de plek van de huidige handelshaven lag. reproducties Peter Nicolai De Breskense versie van Van Goghs De Aardappeleters, garnalenpellers die de vers gevangen 'hornaot' direct voor consumptie geschikt maakten. oostburg - De bibliotheek in Oostburg houdt morgenmiddag een tekenmiddag voor kinderen van groep 6. Thema is 'geluk'. De tekenmiddag duurt van 14 tot 16 uur. Aanmelden is niet nodig. Tip? redactie@pzc.nl Zijn zware knie-operatie ligt vele maanden achter hem, maar soms ontvangt de Vlissinger nog blijken van medeleven. Een collega op het Middelburgse kantoor, net terug van vier weken vakantie, zag hem over de burelen wandelen en riep hem be langstellend toe: „Hoe gaat-ie Kees? Loop je alweer als een kievit?" Kees lachte optimistisch, maar reageerde toch zuinig. „Nou, het gaat weer een stuk beter, maar als een kievit, da's toch echt te veel gezegd hoor." Een andere collega hoorde de onder toon in het antwoord en wendde zich tot Kees. „Trek het je niet aan, op onze leeftijd gaat dat lopen toch nooit meer als een kievit. Nee, in ons geval kunnen we hooguit nog spre ken over waggelen als een pinguïn." door Harmen van der Werf terneuzen - Hengelsportvereni ging ONI uit Terneuzen heeft dit jaar ruim honderd leden verloren. Oorzaak is de plaatsing van het Ka naal Gent-Terneuzen op de lande lijke lijst van viswateren. Dat is 1 ja nuari gebeurd. Wie op het kanaal wil vissen, hoeft niet meer per se lid te worden van ONI, maar heeft genoeg aan de nationale vispas die 10,50 euro kost. ONI-leden betalen jaarlijks 42 euro contributie. Het bestuur van ONI had het le denverlies verwacht. „We hebben normaal zo'n 880 leden", vertelt secretaris Jan van de Wege, „en we zitten nu rond de 760." De landelij ke organisatie Sportvisserij Neder land waarbij ook ONI is aangeslo ten, wilde graag dat het kanaal op de nationale lijst zou komen. Van de Wege: „We gaan eind dit jaar de gevolgen voor ons op een rijtje zetten en met Sportvisserij Neder land over een mogelijke compensa tie praten." ONI draagt van de con tributie 19,50 euro af aan Sportvis serij Nederland voor belangenbe hartiging. „We hebben ook veel aan hun adviezen", benadrukt Van de Wege het belang van de or ganisatie. Het kanaal is 'vrijgegeven' voor na tionale vispashouders, maar ze mo gen maar met één hengel vissen en moeten kiezen uit een beperkt aantal aassoorten. ONI-leden mo gen twee hengels hebben en alle, vaak betere, aassoorten gebruiken. „De echte sportvissers blijven lid", durft Van de Wege te stellen. Het 'vrijgeven' van het kanaal beves tigt de grote betekenis als viswater. „We mopperen wel eens op mi lieuregels", zegt Van de Wege, „maar hier pakten ze goed uit. Sinds de jaren negentig zit er steeds meer vis. Het kanaal is nu één van de beste viswateren van Zeeland, met onder meer brasem, baars, paling en - bij de sluizen - tongetjes." it. er 1U tn lUIMMllaiumoti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 50