Toes panters 'Hoogste jackpot ooit 'Eigen lijf en goed beschermen' Kabinet na CDA-beraad afgerond Nu de dagen korter worden, rinkelen bij winkeliers de alarm bellen. Overvallers zien in de duisternis een bondgenoot. De roep om het zelfbeschermingsrecht klinkt steeds luider. dinsdag 12 oktober 2010 door Gerard den Elt Veel Nederlanders zullen de komende dagen weer vallen voor een marke- tingtruc van jewelste: een kans kopen op de Lottojack pot van 36 miljoen euro. Komende zaterdag wordt op het hoofdkantoor van de Lotto in Rijs wijk iemand gelukkig gemaakt met de historisch hoge jackpot. Hij moet er namelijk volgens de Lottoreglementen na een jaar uit. „Dit is dé trekpleister in de al jaren durende wedloop tussen de Neder landse loterijen", zegt kansspelon derzoeker Sytze Kingma. „Het publiek wordt opgewarmd door de media, het balletje gaat als vanzelf weer rollen. Niemand wil de kans laten lopen uitzicht te heb ben op een hoofdprijs van een der gelijke omvang." De wetenschapper, verbonden aan de faculteit sociale wetenschappen van de Vrije Universiteit in Am sterdam en bekend om zijn onder zoek naar kansspelen, verbaast zich telkens weer over de ophef die ontstaat wanneer nieuwe mijl palen worden bereikt. De 'straatprijs' van 33 miljoen van de Postcodeloterij, de jackpot van de Staatsloterij van 27,5 miljoen netto, de recordjackpot van de Lot to - steeds worden nieuwe prik kels afgegeven. Kansspelonderzoeker Sytze King ma: „Niemand die zich interes seert voor de winkans. Iedereen weet dat hij de jackpot niet wint, die kans is minimaal tenzij je héél veel loten koopt." En de wetenschapper vervolgt: „Nee, je koopt een droom, een prikkel voor de fantasie. Misschien win je de prijs namelijk wél en kun je eerder met pensioen of je baan opzeggen. Kun je cruises en verre reizen maken. Die droom duurt tot zaterdag. En daarna koop je weer een lot en leef je verder in een andere droom." DEN HAAG - De invulling van de laatste posten in het kabinet-Rutte laat op zich wachten. Het CDA moet nog twee kandidaat-staatsse cretarissen voordragen, maar lijkt vandaag eerst een fractievoorzitter te willen kiezen. Voor die functie zijn nog twee Kamerleden in de ra ce, aldus CDA-bronnen. Volgens een CDA-woordvoerder kan het zelfs nog tot woensdag du ren voordat alle namen van de be windspersonen bekend zijn. Gisteren werd bekend dat de laat ste ministerspost naar CDA'er Mar- ja van Bijsterveldt gaat. Zij krijgt het ministerie van Onderwijs on der haar hoede. Beoogd premier Mark Rutte wil donderdag met zijn ploeg op het bordes staan. Voordat het kabinet door de koningin kan worden beë digd moeten alle kandidaten door de AIVD zijn gescreend. De CDA-Kamerleden Sybrand van Haersma Buma en Henk Jan Or- mel lijken de enig overgebleven kandidaten om fractieleider Maxi me Verhagen op te volgen. Een derde kandidaat, demissionair mi nister Gerda Verburg, haakte afge lopen weekeinde af. Van Haersma Buma wordt ook genoemd als mo gelijke staatssecretaris. De naam van de nieuwe fractieleider wordt waarschijnlijk in de loop van de middag bekend. Formateur Rutte ontving gisteren zeven kandidaat-bewindslieden, onder wie drie kandidaat-minis ters. Gerd Leers, beoogd minister voor Immigratie en Asiel, maakte na afloop van zijn gesprek bekend dat hij zijn voorzitterschap van de OV-chipkaartcommissie laat val len. Leers was pas vorige week door demissionair minister Ca-, miel Eurlings (Verkeer, CDA) in die functie benoemd. Leers zei dat hij als minister men sen wil betrekken bij zijn dossier. „Ik beschouw het als missie om in de samenleving draagvlak te creë ren om bruggen te bouwen." Vol gens de oud-burgemeester van Maastricht is hij niet zozeer voor de post gevraagd om PW-leider Geert Wilders te behagen. „Ook Wilders wil resultaat halen op dit vlak", aldus Leers. Mark Rutte be grijpt dat er kritiek is op het gerin ge aantal vrouwen in zijn kabinet, zo liet hij gisteren weten. OVERVAL De donkere dagen zijn voor overvallers het signaal om op rooftocht te gaan. Van het nieuwe kabinet mogen winkeliers zich straks feller verdedigen dan voorheen. door Arjen de Boer Wie een inbreker uit zijn huis slaat, ver dient begrip en geen straff zegt WD-leider Mark Rutte al jaren. „Je mag een inbreker als je hem in je huis betrapt met geen vinger aanraken. Doe je dat wel, dan word je zeifin de boeien geslagen en de inbreker krijgt nazorg. Je moet je eigen lijf en goed mogen beschermen. De WD wil opko men voor mensen die deugen", zei Rutte op een congres in 2008. En hij houdt zich aan zijn woord. Met het oog op de aanhoudende overvalgolf die al sinds 2007 aan houdt, wil het nieuwe kabinet het recht op zelfbescherming van on dernemers verruimen. Winkeliers of bewoners die met geweld hun bedrijf of huis verdedigen tegen overvallers mogen alleen worden opgepakt als er duidelijke aanwij zingen zijn dat iemand over de schreef is gegaan en eigen rechter heeft gespeeld. Het doet Nico Kwakman, straf rechtdeskundige aan de Rijksuni versiteit Groningen, denken aan de Verenigde Staten, waar burgers veel meer bevoegdheden hebben voor het gebruik van geweld tegen indringers van hun huis of bedrijf Toch is een ruimer recht op zelfbe scherming volgens Kwakman hier niet nodig. „Nederland kent het recht op noodweer; als het echt niet anders kan jezelf verdedigen." En wanneer iemand in paniek en buiten zinnen een overvaller zwaar verwondt of doodslaat, kan er sprake zijn van 'noodweer ex ces'. Maar de Nederlandse justitie gaan terughoudend om met dat recht op zelfverdediging. De detailhandel riep gisteren het winkelend publiek op verdachte personen meteen aan de politie door te geven. Want van oktober tot en met januari neemt het aan tal overvallen toe, weet Jos van der Stap, landelijk overvalcoördinator bij de politie. „Minstens een kwart meer dan in de zomer." De politie Rotterdam-Rijnmond zet komende winter meer helikop ters in om overvallers na hun daad direct in de kraag te pakken. Ook gaan buurtagenten in Rotterdam komende maanden actief letten op 'oude bekenden' van de politie. Winkeliers krijgen ondersteuning van de gemeente als ze preventie ve maatregelen nemen. „Het is een menselijke reactie om te verdedigen wat je hebt opge bouwd", zegt Dieder ik Mohr van MKB-Nederland. Hij begrijpt dat sommige ondernemers voelen voor het principe oog om oog, tand om tand. „Maar ook winke liers moeten zich aan de wet hou den. Hoe vervelend dat ook is." MKB-Nederland en Detailhandel Nederland maken zich grote zor gen over de wreedheid van over vallers, aldus overvalcoördinator Van der Stap. Er wordt relatief wei nig geschoten bij overvallen - vo rig jaar 73 keer op 2900 overvallen, in de eerste helft van dit jaar 38 keer op 1336 overvallen, volgens het Korps Landelijke Politie Dien sten - „maar er wordt veel met vuurwapens gedreigd", zegt Van der Stap. Hij begrijpt de wens van onderne mers om zichzelf te kunnen verde digen, maar raadt wapenbezit 'ten sterkste af. „Het kan juist leiden tot een geweldsexplosie." Gewa pende overvallers staan zelf stijf van de adrenaline en stress. Wan neer een ondernemer zich hevig gaat verweren kunnen er zelfs do den vallen, aldus Van der Stap. In bijna iedere winkel hangen ca mera's, anderen hebben alarm knoppen en ondernemers laten hun personeel overvaltrainingen volgen. Sommige winkels hebben een 'DNA-douche' geïnstalleerd die een overvaller besproeit met een vloeistof die hem identificeer baar maakt. Dit zijn de maatrege len waar de politieman het meest In de eerste helft van dit totaal van 1336 overvallen IK DACHT t>AT HET ZONN1© ZOU WORDEN VANDAA©...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4