Sint-Jansteen in de ban van branden 'Bij 'dorpje om' eland 20 Camping Anna-Friso wil luxere standplaatsen 'Verwijzing bij sluizen moet beter' ONRUST Dorpsbewoners doen uit voorzorg poorten en hekken op slot Tijdelijk AZC steeds meer een wijkje DORPELINGEN Dorpen en buurtschappen hebben hun eigen sfeer. In deze serie vertellen men sen hoe zij het vinden om er te wonen. Emile Roemer bezoekt Tholen léuwse Een jubileum of activiteit Mail: schouwen-duiveland@pzc.nl dinsdag 12 oktober 2010 door Eugène Verstraeten SINT-JANSTEEN - Bij veel inwoners van Sint-Jansteen zit de schrik er na de schiiurbrand van afgelopen zaterdag goed in. Het was al de zo veelste brand binnen betrekkelijk korte tijd. Veel mensen in het dorp gaan er van uit dat er in zowat alle gevallen sprake is van brandstich ting. In het dorp gaan de tuinpoorten nu 's avonds op tijd op slot en veel mensen controleren nog eens extra of hun schuur of tuinhuisje wel op slot zit. Want die zijn vooral het doelwit van de brandstichters). De politie onderzoekt of er een mo gelijk verband is tussen de verschil lende branden, maar wil daar han gende het onderzoek geen verdere mededelingen over doen. Sinds au gustus, toen voor het eerst een schuur in de Brouwerijstraat vlam vatte, zijn er volgens de politie ze ker nog tien incidenten verspreid in de gemeente Hulst geweest. Maar ook voor die datum was er al een verdachte brand in een woon huis aan de Jos Everaardstraat in Sint-Jansteen. De bewoners waren toen op vakantie. Later werd in die zelfde straat nog geprobeerd, twee tuinschuurtjes in brand te steken. De bewoners konden het vuur met emmers water blussen. In de Oude Drydijck in Sint-Jansteen vloog op 25 september een schuur in brand. Verder was er nog een brandje in de Wilhelminastraat en gingen in het nabijgelegen Kapellebrug hooi balen in vlammen op. Mogelijk zijn er nog pogingen tot brandstich ting geweest die niet bij de politie zijn gemeld. Afgelopen zaterdag vloog opnieuw een schuur in brand in de Brouwe rijstraat. De brandweer kon voorko men dat ook de schuur van de bu ren vlam vatte. „Dit is de vijfde brand op korte tijd en allemaal in schuurtjes", zegt buurvrouw Maria Cammaert. „We zijn wel een beetje bang geworden." „We letten wel op dat we 's avonds ons hek dicht doen", zegt een andere buurtbe woonster. „Want we hebben zelf ook een tuinhuisje." Diezelfde nacht werd overigens ook in de Brouwerijstraat een pas geplaatste snelheidsmeter besmeurd. De politie onderzoekt of twee jon gens die zaterdag in Vogelwaarde een schuur in brand wilden steken iets te maken hebben met de ande re branden. Men wil niets zeggen over de verklaringen die de twee hebben afgelegd. kamperland - De oudste camping van Noord-Beveland, camping An- na-Friso in Kamperland, wil ver nieuwen. Niet vergroten, de cam ping wil binnen de bestaande vijf hectaren blijven. Op die grond mag de familie Van Maurik-Mol 320 tenten en caravans toelaten, maar dat aantal halen de exploitan ten niet. Ze hebben nu 255 redelijk kleine standplaatsen in gebruik. De camping heeft veel vaste gas ten en een aantal stacaravans, daar wil de familie sterker op inzetten met meer luxe chalet-stacaravans: volledig ingerichte stacaravans met alle voorzieningen. Zo kan de cam ping ook in het winterseizoen aan trekkelijker worden voor verblijf. Daarvoor moeten de standplaat sen worden vergroot. Het bestem mingsplan dat nu regelt wat de camping kan ondernemen op het eigen terrein, dateert van 1970 en bepaalt veel tot in detail - dat is niet meer van deze tijd, vinden on dernemer en dagelijks gemeentebe stuur. De exploitanten vragen in het plan ook om toestemming voor een tweede bedrijfswoning, om het toezicht met een bedrijfs leider te delen. De gemeenteraad van Noord-Beveland besluit don derdag over het plan. De vergade ring begint om 19.30 uur in het ge meentehuis in Wissenkerke. TERNEUZEN - Er moet nu eindelijk werk gemaakt worden van een goede bewegwijzering bij het slui- zencomplex in Terneuzen. Daar voor houdt raadslid Gijs van den Berg (PvdA) nogmaals een plei dooi. Nogmaals, omdat hem drie jaar geleden is toegezegd dat de be wegwijzering zou worden verbe terd. Inmiddels is er nog steeds niets gebeurd, constateert het raadslid. Van den Berg wijst er in schriftelijke vragen aan burgemees ter en wethouders op dat er vrij wel dagelijks zowel personenauto's als vrachtwagens te wachten staan voor een open brug. En dat terwijl er even verderop een mogelijkheid is om de sluis te passeren. Een voorbeeld van goede beweg wijzering is volgens Van den Berg te vinden op de Zandkreekdam. „Dus waarom ook niet aan de slui zen van Terneuzen?" mmmm mmsm mmwmmmmtBmmmmsi scherpenisse - SP-leider Emile Roemer brengt woensdag 20 okto ber een bezoek aan de Thoolse af deling van zijn partij. Bij Sint-Maartensdijk onthult hij rond 15.30 uur de caravan die de lokale afdeling onlangs heeft aangeschaft om te gebruiken bij de acties in de dorpen. Daarna hoopt Roemer te kunnen praten met inwoners. Om half acht 's avonds begint in het Holland Huis in Scherpenisse een openbare debatavond. ZEEUWSE ZETEL Lees de weblog van Haags verslagge ver Jeffrey Kutterink. www.pzc.nl/zeeuwsezetel CULTUUR DICHTBIJ Bekijk de video van Marjan van den Berg. Zij sprak onlangs in Brouwersha ven bij de Vrouwen van Nu Leuke foto? stuur naar www.pzc.nl/foto GOES - Het lijkt wel een wijkje, het tijdelijke asielzoekerscentrum (AZC) naast het terrein van de Stoomtrein Coes-Borsele in Goes. De zes se- mi-woonblokken zijn in december gereed. De eerste asielzoekers arriveren begin 2011. Het centrum kan 250 mensen herbergen en mag er maximaal vijfjaar blijven staan. foto Izaak Verkeste door Marijke Vael Regelmatig loopt hij van uit Zonnemaire op en neer naar Zierikzee om 'even koffie te drinken'. Zij zwemt wekelijks een paar keer in de Grevelingen en wandelt graag een 'dorpje om'; een tocht vanaf hun woning aan de Rietdijk door de polders ten noorden van het dorp. „Als ik door die prachti ge natuur loop voel ik dat ik van Zonnemaire houd en ben ik heel dankbaar dat ik hier mag wonen." Nee, Loes van Langen (50) en Frans de Valk (73) hebben geen heimwee naar de 'grote stad', res pectievelijk Amsterdam waar zij woonde en Rotterdam waar hij werd geboren. Ze voelen zich thuis in Zonnemai re, waar ze sinds 2002 samen wo nen in een 170 jaar oude dijkwo ning. Frans, die indertijd werkte als docent sociaal cultureel werk aan een Rotterdamse Hogeschool, ontdekte Schouwen-Duiveland in 1970. Toen bezocht hij, met zijn in middels overleden vrouw Caro- lien, een vriend die een zomerhuis had in Ellemeet. „De uitgestrekt heid van het land, de stilte, de pol ders. Flet was een openbaring voor ons." Het stel kreeg oog voor de vele, te koop staande huizen, die gebruikt mochten worden als recreatiewo ning, en werd nog datzelfde jaar ei genaar van_het huis aan de Riet dijk 7 in Zonnemaire. „Dicht bij het dorp, waar toen nog een war me bakker en twee kruideniers za ten, en ver genoeg er vandaan om de weidsheid van de natuur direct te beleven." Tijdens hun verblijven in week ends en vakanties ontstonden con tacten met dorpsbewoners. „Voor al met mensen die hier ook op de dijk wonen, maar ook in de win kels. Iedereen in Zonnemaire is vriendelijk en behulpzaam. Bij voorbeeld met adviezen en hulp bij het klussen." Het stel werd lid van de Oranjevereniging en dona teur van de dorpsharmonie en zag hoe hun twee kleine kinderen in Zonnemaire leerden spelen 'met niets' „Ze hengelden in de sloot met een stok waaraan ze een touw en spijker knoopten of groeven een kuil in de grond om soldaatje te spelen." Het recreatieve verblijf in de dijkwoning kreeg in 1992 een permanent karakter omdat Caro- Frans de Valk en Loes van Langen:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 40