fljy zeeland 13 Niet nóg meer praten en rapporteren Fundatie voor wrak in Crevelingen gestort Zwerfjongeren commentaar Eis: cel voor reeks inbraken dinsdag 12 oktober 2010 procent van de dakloze jongeren vindt het leven zinloos; 27 heeft het gevoel (gehad) liever dood te zijn. 'Of ik hulp kreeg? Wat je hulp noemt. Ik werd van het kastje naar de muur gestuurd, ik werd niet teruggebeld, ze waren niet bereikbaar.' Patricia, voormalig zwerfjongere Eén centraal punt, waar dak loze jongeren in Zeeland aangemeld kunnen wor den en waarvandaan ze ge volgd worden in hun 'maatschap pelijke carrière'. Het is een van punten die het CZW Bureau deze week bespreekt in het kader van het Zeeuws Kompas. In het Zeeuws Kompas werken gemeen ten en instellingen samen aan een nieuw beleid voor dak- en thuislo zen. Noodgedwongen slapen weggelo pen jongeren in Zeeland bij vrien den of familie, in de opvanghui zen voor volwassen daklozen, of toch maar op straat. Bijna eender de wordt slachtoffer van een mis drijf; bijna eenderde krijgt te ma ken met geweld, verkrachting of mishandeling. Onderzoekster Ju dith Wolf presenteerde tijdens de bijeenkomst van Zeeuws Kompas over zwerfjonge ren een aantal 'uit- dagingen voor Zee- èarntrsZp0reidOUover 'Ze9 WatJe doet e" d°e Zeeland opvang- ontwikkeld? Zo kunnen we over tien jaar wéér bij elkaar zitten." Toen Wolf in 2006 de situatie in Zeeland onder- zocht, signaleerde ze dezelfde din gen als nu. „En het waren dezelf- wat je zegt' de signalen als 35 plekken speciaal Jjaar geleden, toen voor deze jongeren A/lottO VOOr hulpverleners ik het huis uit moeten komen.vluchtte als 16-jari- De kans dat dit werkelijkheid wordt, lijkt voorals nog klein. Begin dit jaar hoopte Zeeland nog extra geld te krijgen voor deze problematiek. Maar er kwam juist minder geld. Aan het eind van de bijeenkomst liet Wolf een hartenkreet horen: „Waarom is er nog geen goed plan Het verhaal is bekend, wilde Wolf maar zeggen: signalen moeten snel opgepikt worden, er moet goed geluisterd worden en dat luis teren moet gevolgd worden door goede hulp. „Vraag door. Ze zijn niet gewend om meteen het hele verhaal te vertellen; zwerfjongeren wantrouwen ouderen en hulpver lening. Vraag door en biedt ze be scherming, maar zit ze ook achter de vodden." Waarbij ze de hulpver lener als motto 'Zeg watje doet en doe wat je zegt' meegaf Van verschillende kanten was te horen dat de hulpverlening vooral niet nog meer moet gaan vergade ren, rapporteren en institutionali seren. Beter is het actief samen te werken op alle terreinen die van belang zijn voor zwerfjongeren: wonen, werken, leren en veilig heid, gezondheidszorg en de Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Boven alles moet voorkómen wor den dat jongeren op straat belan den. Zo moet het onderwijs alert zijn en potentiële weglopers snel ler helpen. mmxssstmGmmm. BKHMMHamamBBMBBaN REKENDICTEE Word jij het nieuwe rekenwonder van 2010? Doe mee aan Bartjens Re- kendictee: www.pzc.nl/rekendictee BOEKENPRIJS Wat is voor u het Zeeuwse boek van het jaar? Breng uw stem uit op www.pzc.nl/boekenprijs STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Mooi he, de herfst? Stuur uw mooiste foto naar www.pzc.nl/foto SCHARENDIJKE - Rijkswaterstaat is gisteren de voorbereidingen begon nen voor het afzinken van een scheepswrak in de Grevelingen. Ter hoogte van duikcentrum De Rabbelaar in Scharendijke wordt van Vilvoordse steen een fundatie gestort op de zandbodem. Naar verwachting wordt het oude sleepschip volgende maand wegge haald van zijn plek in de Schelp- hoek, waar het sinds 1970 ligt. Het wrak komt zo'n 40 meter westelijk van het kunstmatig rif (de reef- balls) te liggen. Wanneer precies het daar wordt afgezonken, is nog onduidelijk, aldus projectleider Ge- rius van Woudenberg. „Ik hoop er gens begin volgend jaar." Het 58 meter lange gevaarte wordt eerst geprepareerd als duikobject. Ook worden er onderwatercamera's op geïnstalleerd, zodat eveneens via de computer onder water kan wor den gekeken. Aanvankelijk zou het wrak pal voor het duikcentrum komen te liggen. Die plek stuitte op bezwaar van het waterschap, uit angst voor beschadiging van een oude dijk- voet. Met de beroepsvissers is woensdag overeenstemming be reikt over de nieuwe plek, zegt Van Woudenberg. Het project kost ruim twee ton, afkomstig uit subsi dies en particuliere donaties. Hoe moeten we om gaan met Zeeuwse zwerfjongeren? Die vraag stond onlangs centraal tijdens een minisym posium. Het is pijnlijk om te le zen dat de aanbevelingen die worden gedaan exact overeen komen met de aanbevelingen die de afgelopen jaren al diver se keren zijn gedaan. De oplossing klinkt simpel: pik de signalen snel op, luister goed en lever vlot hulp. De praktijk blijkt weerbarstig. Een van de problemen is dat er geen geld vanuit Den Haag be schikbaar komt voor de aanpak van deze problemen. Dat kan geen reden zijn om de boel op zijn beloop te laten. Want een ding is zeker: zwerfjongeren zijn kwetsbaar en hun situatie is vaak complex. In veel geval len is sprake van psychische en/of lichamelijke problemen. Hoe langer hulp uitblijft, hoe moeilijker het wordt om de pro blemen te overwinnen. Boven dien krijgt de samenleving daar voor op termijn een hogere re kening gepresenteerd. MIDDELBURG - Het was een hele waslijst aan inbraken op binnen vaartschepen en bedrijven, waar van een 43-jarige Terneuzenaar werd verdacht. De officier achtte slechts vier inbraken en vier geval len van heling bewezen. Zij eiste een gevangenisstraf van dertig maanden waarvan twaalf voor waardelijk, plus nog eens twee maanden cel van een eerder von nis. De buit bestond voornamelijk uit elektronica. De Terneuzenaar kon worden opgepakt toen de poli tie een gestolen gsm tapte. In zijn woning werden ettelijke gestolen spullen aangetroffen. Het gros daarvan zou volgens hem daar zijn achtergelaten door junks. Amber in 2008 gefotografeerd voor het Zeeuws Kompas als bewoonster van het Vlissingse begeleid wonenproject Foyer de Jeunesse. foto Rem van den Bosch/Provincie Zeeland/CBK 'ifëggff §§fj - .i rf'L-.'j.'j] Ifcfjfgr rbjKP-r; 'vim ZggUWêgfeVisSR^êfgH VRIJDAG 15 OKTOBER-20:00 u Basiliek HULST 20,00 HET ZEEUWS ORKEST aangevuld met solisten en het grootste orkest uit de provincie ofwel 'de klankkleur van Zeeland', brengen Richard Strauss en Carl Nielsen. Kaarten via TEZ te reserveren op 0900 33 000 33. Kaarten ook verkrijgbaar op de concertlocaties tot 1 uur vooraf de T f/iïïil etate 1610 j www.fesiiviJ-ivj.-fil I 0}J§--§4§

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3