Meer ouderen eiland doen iets aan sport 'Ik kan over die ziekte 18 Christelijk gemengd koor VZOS viert eeuwfeest met Schepping I !66l« GEZONDHEID Galmproject afgerond Gemeente Tholen wint 15.000 bloembollen met prijsvraag Fleuroja krijgt schommel dankzij sponsors dinsdag 12-oktober 2010 door Too van demi Mouwelamid ZIERIKZEE - Het kost wat - 72.500 euro - maar dan heb je ook wat. Er zijn vijftien nieuwe beweeggroe- pen voor 55-plussers en 741 oude ren hebben een fitheidstest ge daan. Daarmee is het Galm-pro- ject op Schouwen-Duiveland afge rond. Het Galm-project (Gezond en Ac tief Leven Model) is in 2004 in sa menwerking met Sport Zeeland opgezet. Doel was ouderen aan te zetten tot meer bewegen. Er was veel belangstelling voor, meldt Denny de Vos, die namens de gemeente het project heeft ge coördineerd. De vijftien nieuwe be- weeggroepen, voor mensen met en zonder beperking, zijn onderge bracht bij de sportverenigingen DFS, d'Antilopen en Sport Over dag. „Om de groepen uit het oos ten van het eiland onder te breng en zijn we nog in onderhandeling met voetbalvereniging Bruse Boys en volleybalvereniging Forza", zegt De Vos. de ambtenaar ver wacht op korte termijn tot over eenstemming te komen met een van deze twee clubs. De Schouwen-Duivelandse ge- SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen heeft met een wedstrijd 15.000 bloembollen gewonnen. Die worden deze week geplant in de Bloemenlaan in Sint-Maartens dijk. De wedstrijd was uitgeschre ven door de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembol lencultuur (KAVB). Gemeenten mochten originele ideeën indienen om een woonge bied op te fleuren. De beste plan nen zouden worden beloond. Tho- door Ali Parokow Zij had absoluut niet de bedoeling een boek te schrijven over de pe riode waarin haar man Dick demente rend was, vanaf zijn 65ste tot aan zijn dood circa 7 jaar later. Toch is het boek 'Dan wappert mijn hart naar je toe' van Jannelce Harm- sen-de Boer (72) uit Deventer er gekomen. Zij komt er woensdaga vond over vertellen in Zierikzee bij het Alzheimercafé in biblio theek De Stolpe. „Over die ziekte zelf kan ik helemaal niets moois vertellen. Ik had ook duizend keer liever gehad dat dit ons niet was overkomen, maar ik hoop met mijn boek wel duidelijk te maken dat je tijdens het proces van die af grijselijke ziekte nog wel mooie momenten kunt meemaken", zegt Harmsen. Haar man was docent. Toen bij hem de diagnose van Al zheimer was vastgesteld, besloten zij zo lang mogelijk samen thuis te blijven wonen. Harmsen hield een dagboek bij. „Zomaar, omdat ik zelf af en toe behoefte had wat dingen van me af te schrijven. Het waren meer los se fragmenten en ik schreef er ook niet elke dag in. Pas anderhalf jaar na de dood van Dick voelde ik de meenteraad heeft vijf keer 12.5000 euro uitgetrokken voor dit gezond heidsproject. Alle inwoners van Schouwen-Duiveland van 55 tot en met 65 jaar hebben de afgelo pen zes jaar het aanbod gehad om mee te doen aan het project. Galm begint met een fitheidstest, waar van er in Burgh-Haamstede, Scha- rendijke, Bruinisse en Zierikzee een aantal zijn georganiseerd. Bij deze test wordt de motorische fitheid gemeten. Kracht, uithou dingsvermogen, lenigheid, en reac tiesnelheid komen onder andere aan bod. Na afloop van de test worden de scores doorgenomen met een beweegadviseur. Mochten de deelnemers interesse hebben om wat meer te gaan be wegen, dan kunnen zij zich in schrijven voor een beweeggroep in hun omgeving. Daar worden ze door een gediplomeerd sportdo- cent getraind in een gevarieerd aantal sporten. Vandaag wordt in sportcentrum Westenschouwen in Burgh-Haam- stede de afsluitende fitheidstest ge houden. Hiervoor hebben zich een kleine 150 ouderen aange meld. Omdat het de laatste keer is, komt wethouder Ad Verseput rond 16.30 uur een kijkje nemen. len stelde voor om van de Bloe menlaan in Smerdiek ook daad werkelijk een bloemenlaan te ma ken door er duizenden bloembol len te planten. Het idee is uitge werkt in samenwerking met stu denten van het Edudelta College (het voormalige Groen College) in Goes. Kennelijk sloeg het aan bij de KAVB, want Tholen is één van de vijftien winnaars. Woensdag worden de 15.000 bollen officieel overhandigd. 1.Slangenarend voor eerst in Zeeland 2.Twee kinderen uren zoek 3.Gemeente zoekt strenge weg Bekijk de video's over activiteiten in de eigen regio op het YouTube ka naal www.youtube.com/depzc TIPS? Schouwen-Duiveland@pzc.nl door Esme Soesman OOSTERLAND - Het christelijk ge mengd koor VZOS uit Oosterland viert zaterdag 16 oktober het hon derdjarig bestaan. Dat gebeurt met een uitvoering van het uit 25 delen bestaande oratorium Schepping in de Hervormde Jodocuskerk van Oosterland. Het 55 leden tellende koor werkt daarvoor samen met een gelegen heidsorkest, dat onder meer wordt gevormd door een viool, cello, fa got, trompetten, hobo, orgel en piano. Het koor staat sinds februa ri onder leiding van dirigent Cees Quist uit Waarde. Sinds zijn aan treden is hard gewerkt aan het in studeren van het circa 45 minuten durende werk van koorcomponist Johan Bredewout. De teksten zijn van Hans de Ruiter. Schepping be gint en eindigt met de bekende woorden uit het evangelie van Jo hannes: 'In den beginne was het woord...'. Daarna volgt het verhaal uit Genesis wat eindigt op de ze vende dag, de sabbat. Het werk is opgedeeld in 16 koordelen, 2 in strumentale en 7 (door een spre ker uitgevoerde) tekstdelen. „Het is prachtig. Echt een heel mooi stuk", typeert koorlid Margreet van der Wouden het oratorium. Het stuk wordt meer dan één keer opgevoerd. Zaterdag 30 oktober volgt nog een uitvoering in de Ge reformeerde kerk in Krabbendijke, als onderdeel van een breder pro gramma. Februari volgend jaar staat nog een optreden in Oud dorp gepland. Maar eerst Oosterland, waar het voorprogramma wordt verzorgd door gospelkoor Esperance uit Krabbendijke en fluitgezelschap Flautando Brioso. Over de geschie denis van het Oosterlandse koor is niet zo veel bekend, over het hier en nu wel: „Het is echt leuk. Ieder een is altijd heel enthousiast", al dus Van der Wouden. Het optre den begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - De stichting Fleuroja in Zierikzee krijgt een gehandicap tenschommel. Fleuroja beheert een woning in Zierikzee met vijf meervoudig gehandicapte bewo ners. Het geld voor de schommel is via verschillende sponsoracties bij elkaar gebracht. Een moeder van een bewoner en een mede werkster liepen de Nijmeegse vier daagse en haalden 620 euro op. Serviceclub Kiwanis Zoomvliet schonk 1000 euro en tijdens de opening van heVnieuwe gebouw van de huisartsen in Brouwersha ven is 1445 euro bijeen gebracht. Een golftoernooi in Bruinisse bracht ook 600 euro op. Daarmee was voldoende geld binnen. Janneke Harmsen: „Ik hoop met mijn boek duidelijk te maken dat je tijdens het proces van die afgrijselijke ziekte J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38