land 19 Beide 'Kims' samen in beeld New York gruwt van martelen homo's Veerboot in lichterlaaie na explosie op Oostzee PARADE Noord-Koreanen krijgen hun toekomstige leider voor het eerst te zien maandag 11 oktober 2010 Eerste openbare optredens van Kim Jong-un. Een van de grootste parades ooit in Noord-Korea. Uitzonderlijke uitnodiging aan buitenlandse journalisten. Japanse zender ziet nooit eer der vertoonde raketten. SEOUL - De Noord-Koreaanse lei der Kim Jong-il heeft gisteren sa men met zijn zoon en opvolger Kim Jong-un een enorme militaire parade bijgewoond. De parade was gewijd aan de oprichting van de Arbeiderspartij, 65 jaar geleden. Het was het tweede openbare op treden van vader en zoon Kim sa men. Zaterdag traden zij voor het eerst gezamenlijk naar buiten voor een groep uitgenodigde buiten landse journalisten. Analisten den ken dat hij wordt klaargestoomd als opvolger van zijn zieke 68-jari- ge vader. Gekleed in een donkerblauw pak zat Kim Jong-un naast zijn vader op een podium op het Kim Il-sung Plein. Voor hen marcheer den militairen voorbij en reden tanks en gepantserde vrachtwa gens met raketten in colonne. Het was voor het eerst dat Kim Jong-un op deze wijze in het open baar verscheen, slechts twee we ken nadat zijn vader hem tot vier- sterrengeneraal bevorderde. De mi litaire parade werd rechtstreeks op de televisie uitgezonden en bood de Noord-Koreaanse bevolking de mogelijkheid hun aanstaande lei der voor het eerst goed te zien. Tot vorige maand was nauwelijks iets bekend over Kim Jong-un. Bij het zien van beide Kims ging er een golf van vreugdekreten door de massa. „Kim Jong-il! Be scherm hem tot in de dood!" „Kim Jong-il, kom tot elkaar om hem te steunen!" riepen aanhan gers terwijl de heerser over het po dium heen en weer liep. Op grote schermen waren histori sche beelden van Kim Il-sung te zien, de stichter van Noord-Korea en vader van Kim Jong-il. De parade van de Arbeiderspartij zou een van de grootste ooit zijn in het stalinistische land. Het was een indrukwekkend vertoon van eenheid en militaire macht. Ook de anti-Amerikaanse retoriek was niet van de lucht. „Als de Amerikaanse imperialisten en hurt volgelingen inbreuk blijven maken op onze soevereiniteit en onze waardigheid, blazen wij het fort van hun agressie op", zei legerlei der Ri Yong Ho aan het begin van de parade. De Japanse zender NHK meldde dat op de parade drie niet eerder vertoonde raketten waren te zien. Daaronder was ook een middellan- geafstandsraket met een bereik van drie- tot vijfduizend kilome ter. KIEL - Op de Oostzee is eergisteren op de veerboot Lisco Gloria na een explosie een felle brand uitge broken. Pas nadat het vuur dertig uur had gewoed, leek de brand ge blust. Dat liet de Deense maritie me reddingsdienst SOK weten. De zegsman van de reddingsdienst stelde gisternamiddag dat de situa tie onder controle was en dat er geen vlammen meer te zien wa ren. Hij zei dat het vuur vanzelf is uitgegaan. De brandweer beperkte zich tot het nat houden van de bui tenhuid van het schip. De brand weer vreesde dat de Lisco Gloria, die al slagzij maakte, zou kapsei zen als er nog meer bluswater inge pompt zou worden. Alle 249 opvarenden van de veer boot zijn gered. 28 van hen moes ten in het Duitse Kiel worden be handeld omdat ze te veel rook had den ingeademd. De autoriteiten vermoeden dat een technisch defect bij een vracht wagen aan boord van het schip de explosie heeft veroorzaakt. Een aanslag wordt vrijwel uitgesloten, aldus een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Za ken van Sleeswijk-Holstein. De ontploffing was rond midder nacht op het opperdek van het on geveer 200 meter fonge schip, dat een uur eerder was vertrokken uit Kiel. Het was op weg naar Klaipe da in Litouwen. De vlammen verspreidden zich over het hele schip. De passagiers (Russen, Letten, Denen, Argentij nen, Duitsers en Litouwers) en 32 bemanningsleden wisten in red dingsboten te ontkomen. Ze zijn door andere schepen opgepikt. Volgens de Duitse waterpolitie wa ren de opvarenden uitgeput. „Ze hadden een aantal zeer zware uren achter de rug." Aan boord van de veerboot be vindt zich nog 200 ton dieselolie. De Lisco Gloria is van de Deense rederij DFDS Seaways. Kim Jong-il (links) en zijn jongste zoon Kim Jong-un op het balkon vanwaar zij de parade afnamen. foto AP door onze correspondent Hanneke Keeltjes NEW YORK - New York is geschokt door wat de stad 'de ergste anti-ho- mo-mishandelingen ooit' noemt. De mishandeling en verkrachting van van 'La Reina' geldt als een gruwelijk voorbeeld van de groeiende intolerantie jegens ho mo's in de Verenigde Staten. 'La Reina' moet doodsangsten heb ben uitgestaan, daar achter die on schuldig uitziende witte roldeur van een pand in het New Yorkse stadsdeel The Bronx. De dertigjari ge immigrant uit Ecuador was ge liefd in zijn buurt, die hem La Rei na doopte, The Queen - of, in de Nederlandse vertaling, de nicht. Dat hij homo is, was geen pro bleem. „Het is een goed mens", zegt de verkoper in de winkel waar hij zijn dagelijkse broodje ging halen. In het weekeinde van 3 en 4 okto ber bleek zijn geaardheid wél een probleem. De man, wiens echte naam niet door de autoriteiten be kend is gemaakt, werd naar het bakstenen appartement in The Bronx gelokt. Hij werd uitgeno digd voor een feestje. In plaats daarvan werd La Reina met een honkbalknuppel verkracht door negen bendeleden; latino's in de leeftijd van 16 tot 23 jaar. Het is onbekend wat de bende, de 'Latin King Goonies', tot hun mis handelingen heeft bewogen. In de tolerante buurt hoeven homo's en lesbiennes hun geaardheid niet te verbergen. De mishandelingen begonnen toen de bende er achter kwam dat één van hun aspirant-leden homo is. Deze 17-jarige werd gedwongen zich uit te kleden, tegen de muur gegooid, urenlang geschopt en ge slagen, gesneden met een mes en uiteindelijk met de achterkant van een afvoerontstopper verkracht. Hij werd vrijgelaten onder voor waarde dat hij niets zou zeggen over de mishandelingen. Een twee de 17-jarige wachtte later hetzelfde lot. Pas daarna was La Reina aan de beurt. Hij werd er door de bendele den van verdacht het bed te heb- 'Ziek door de gruwelen en verdrietig door het anti-homo-motief ben gedeeld met de twee 17-jari- gen. De bendeleden dwongen on der meer de tweede 17-jarige om met sigarettenpeuken de genitali ën van La Reina te verbranden. Ten slotte gingen de negen naar het appartement van La Reina. Ze bonden diens 40-jarige broer vast, sloegen hem en beroofden hem. Ze maakten duizend dollar, een bankpas en een televisie buit. Ver volgens deden de bendeleden hun best de sporen van de gruwelijkhe den uit te wissen. Ze verwijderden het bebloede linoleum en het ta pijt uit het appartement en verf den de muren. Het kostte de politie een week om de daders op te sporen. Op één na zitten ze nu allemaal vast. De ne gen wordt verkrachting, beroving, mishandeling en 'hate crime' ten laste gelegd.. De mishandelingen zijn het zoveel ste voorbeeld van groeiende intole rantie tegen homo's. In het mid denwesten van de Verenigde Sta ten beroofde de afgelopen weken de ene na de andere jonge homo zich van het leven omdat zij de constante pesterijen over hun sek suele voorkeur niet meer aankon den. Het recente voorbeeld van de zelf moordgolf is de 18-jarige Tyler Cle- menti. De eerstejaarsstudent aan de Rutgers University in New Jer sey wierp zich van een brug nadat zijn kamergenoot een filmpje waarop hij met een andere man aan het vrijen was, op internet zet te. De autoriteiten in New York heb ben in niet mis te verstane termen afstand genomen van de mishan delingen. Burgemeester Michael Bloomburg zei 'ziek' te zijn door de gruwelijkheden en 'verdrietig' door het anti-homo-motief Christine Quinn, de openlijk ho moseksuele voorzitter van de New Yorkse gemeenteraad, roemde de moed van de slachtoffers. Alle drie hebben ze aangifte gedaan. Meerdere verdachten hebben in middels verklaringen afgelegd waarin ze toegeven bij de mishan delingen betrokken te zijn. Be rouw zouden ze volgens politie commissaris Raymond Kelly ech ter niet hebben getoond. De massale parade op het Kim ll-sungplein in de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9