intieme piek Centree soms wat te klein Paddenstoelen vertellen 14 Dood collega zet domper op brandweertesten Open dag noodopvang Waterschap handhaaft verdeling kosten il'rji OPTREDENS Belangstelling zeer wisselend Becu spreekt tijdens ©pen archievendag maandag 11 oktober 2010 door Melita lanting ZIERIKZEE - De vijfde editie van. Centree rondom de Nieuwe Kerk in Zierikzee is geslaagd. De organi satie koos voor kleinschalige voor stellingen op intieme locaties. Een theatertje in gebouw De Driehoek, het souterrain onder het postkan toor maar vooral de enorme hoog te in de Dikke Toren gaven de voorstellingen iets extra's. De belangstelling voor de optre dens was wel wisselend. Het pu bliek liet het bijvoorbeeld wat af weten bij het improvisatietoneel en de Groningse groep Roos op vrijdagavond en het verteltheater 'de zoektocht naar Itte' op zater dag. Te veel belangstelling was er juist voor het meidentrio Yori, Djem Nina die zaterdagavond optraden in het voormalige post kantoor. „Ik mag van de brandweer echt niet meer dan 35 mensen binnenla ten", moest organisator Willem Huijbreghs een groepje mensen op de stoep teleurstellen. Hij loste het op door een gepland concert van Tangarine Friends in de Dikke Toren met een uur te ver vroegen. „Dan kunnen jullie nu di rect door naar de Dikke Toren en daarna hier weer terecht voor het volgende concert van Yori, Djem Nina." De broertjes Arnout en Sander Brinks (Tangarine Friends) moesten daarvoor nog wel snel uit de snackbar worden geplukt. Jammer was dat de groep het na dit vervroegde tweede op treden echt voor gezien hield; de bezoekers die zich rond elf uur nog in de Dikke Toren aandien den, werden teleurgesteld. De vijfde editie van Centree is mo gelijk de laatste, liet organisator Willem Huijbreghs onlangs we ten. Het college van B en W be schouwt het cultuurplein Centree als een particulier initiatief en wei gert structurele subsidie. Volgens de organisatie wordt het moeilijk om Centree voort te zetten als sub sidie uitblijft. De organisatoren hebben nu hun hoop gevestigd op de gemeente raad. De raad kan besluiten het in- tiatief alsnog structurele subsidie toe te kennen. door Eugène Verstraeten SLUIS - De vaardigheidstoetsen voor de Zeeuwse brandweer wer den zaterdag in Sluis overscha duwd door het plotse overlijden van brandweercollega Jaap de Bliek uit Breskens. Daarom was er geen feestelijke stemming en hing de vlag halfstok. Zeven korpsen hadden zich afge meld, zodat er 25 groepen aan de start verschenen. Organisator Carl de Hulsters had voor de deelnemers twee pittige scenario's in elkaar gezet. In een tot jeugdsoos ombouwd kantoor aan de Nieuwstraat was brand uitgebro ken. Verschillende slachtoffers moesten worden gered, waarbij het onderlinge contact tussen de brand weerlieden werd bemoeilijkt door een luid brullende disco. Bij het andere scenario ging het om een verkeersongeval, waarbij een wirwar van auto's het maken van de juiste keuzes bemoeilijkte. De Hulsters was na afloop tevre den: „Er waren veel leermomen ten." Uit respect voor de overleden collega was er geen feestelijke prijs uitreiking. De deelnemers kregen de uitslag mee naar huis in een sloten envelop. De winnaars van de vier speelba- nen waren Nieuw-Namen I, Zuid- dorpe, 's Heer-Arendskerke en We- meldinge. Dreischor en Bruinisse haalden ie der een tweede plaats. ZIERIKZEE - De Noodopvang Schou- wen-Duiveland houdt morgen open huis. Door bezoekers binnen te laten wil de stichting aandacht vragen voor de realiteit achter de ze opvang. De noodopvang is in de Poststraat in Zierikzee geves tigd. Daar kunnen mensen voor korte tijd terecht die om een of andere reden plotseling op straat staan. Dat kan een scheiding zijn of het overlijden van een naaste. Ook ver slaving aan alcohol of drugs of een opeenstapeling van problemen door schulden kunnen leiden tot ongewilde dakloosheid. De stichting Noodopvang wil voor komen dat mensen de nacht op straat moeten doorbrengen en biedt onderdak en een bed aan voor enkele nachten. De opvang is niet bedoeld om achterliggende problemen op te lossen, maar wijst wel de weg naar hulp. Het open huis is morgen van 15.00-17,00 uur en van 19.00-21.00 uur. Het adres is Poststraat 37. door Melita Lanting Het Zeeuwse Land schap maakt een at las van paddenstoe len m Zeeland. Voor het vijfde achtereen volgende jaar doorkruisen profes sionals en vrijwilligers de duinen, dijken, graslanden en bossen in heel Zeeland, op zoek naar de ver schillende soorten. Dit jaar voor de laatste keer, al zijn er inmiddels wel wat twijfels of er toch niet nog een jaartje aan vastgeknoopt moet worden om alle plekken in te vul len. „Het is eigenlijk een herhaling van Vosrode weerschijnzwam. Zandtulpje. Speldenprikzwam. ge- Heide aardster. wat vrijwilligers in de jaren 70 en 80 van de vorige eeuw hebben ge daan. Toen zijn twee vrijwilligers de hele provincie door geweest", vertelt Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap. Door die inventarisatie bestaat een heel goed beeld hoe het met de paddenstoelen ging in die tijd. Nu wordt deze hele exercitie nog eens zeer grondig overgedaan. Van juli tot ongeveer eind novem ber wordt geïnventariseerd. Zodra de eerste nachtvorst komt is het af gelopen. De basis waarmee de onderzoe kers werken is een prognosekaart, gemaakt door Chiel Jacobusse. Op die kaart is heel Zeeland opge deeld in gebieden van vijf bij vijf - kilometer. Voor al die gebieden is aangegeven hoeveel verschillende soorten paddenstoelen daar ver wacht mogen worden. In al die ge bieden wordt veldonderzoek ge daan en inmiddels is een groot deel van de kaart ingekleurd. De resultaten zijn wisselend. In het ene gebied voldoet het aantal gevonden soorten aan de verwach ting, in een ander gebied zijn er juist minder gevonden. „Donderdag waren we in Tholen. Dat was heel verrassendj op som mige terreinen waren we zelfs nog nooit geweest. In de database was voor dat gebied maar melding van één soort, maar we hebben een paar heel bijzondere soorten ge vonden", zegt Eef Arnoldse, gepen sioneerd mycoloog. De inventarisatie van paddenstoe len vindt hoofdzakelijk in natuur gebieden plaats, al zijn er hier en daar wel eens wat uitstapjes. Er wordt niet alleen gekeken in de ge bieden van het Zeeuws Land schap, maar ook in gebieden van andere natuurbeheerders. Afgelopen vrijdag was een stuk van Natuurmonumenten aan de beurt. In het gesloten deel, achter de boswachterij Westenschouwen en richting de meeuwenduinen heeft een groep onder leiding van Arnoldse de grond afgespeurd. „We hebben zo'n tachtig soorten gezien", zegt Arnoldse. „Daaron der zaten zeker een paar soorten die ook op de rode lijst voorko men." Op de 'rode lijsten' staan planten en dieren die in hun voort bestaan worden bedreigd. Een van de rode lijstsoorten die is gevonden is de vosrode weerschijn- zwam. Deze paddenstoel groeit al leen op dode abeelen. „Die had ik door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Eigenaren van natuur gebieden moeten in het nieuwe waterschap Scheldestromen geen groter aandeel gaan betalen in de waterschapskosten Dat blijkt uit antwoorden van het bestuurlijk overleg op een voorstel van Francois Babijn (Onafhankelij ke Waterschapspartij) voor een eer lijker verdeling van de kosten. Babijn oppert om daarbij de waar de van de grond te hanteren. De waarde van natuurterreinen is twintig procent van de waarde van agrarische grond, maar eigena ren van natuurterreinen betalen nu in verhouding slechts een schijntje. Volgens het bestuurlijk overleg heeft de waarde niets te maken met het kostenaandeel. „Het is dus niet mogelijk de 20 procent waar dering van natuur als percentage kostenaandeel te nemen in de tota le kosten voor het watersysteem." Volgens Babijn is er echter niets op tegen om de bijdrage van de na tuur gewoon op een vijfde van die van de agrariërs te brengen. Babijn wil ook wel eens weten wel ke bijzondere beheersmaatregelen er nu voor natuurgebieden geno men worden, en wat de kosten zijn. in Nederland nog nooit gezien", zegt Arnoldse. Maar ook de heide aardster is ge vonden. Deze paddenstoel staat ook op de rode lijst. De inventarisatie van de padden stoelen is niet alleen interessant voor het samenstellen van een at las. De waarde van de telling is ook groot voor terreinbeheerder -.tv öd ZIERIKZEE - Leen Becu, oud-mede werker van Rijkswaterstaat, vertelt komende zaterdag over zijn werk aan de grote waterwerken zoals de Oosterscheldekering. Becu doet dat in het gemeentearchief tijdens de Open Archievendag. In het archief is ook een tentoon- stelling te zien over het thema land en water. De deuren van de 1 archiefbewaarplaats gaan open om een indruk te geven van de vele documenten die over dit thema zijn bewaard. In de koffiehoek is de film 'bewoners van de inlagen van Schouwen' te zien van J. van den Berge. Het gemeentearchief (ingang achterzijde gemeentehuis) is open van 10.00 tot 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70