61 binnenland Wintertest spoor is 'een succes' Doorvragen en niet Prediker, zakenman en 'uitvinder van de soul' Russen wandelen door VeSsertunnel MRI toont gevolgen kankerbehandeling Vrienden laten comazuiper achter Afghaans gezin mag toch blijven Bijna heeft Rutte zijn kabinet compleet. Sommigen zijn oude rotten, maar er zitten ook nieuwkomers bij. 'Coed ministerschap is kwestie van goed filteren' In Menioriam 1940 - 2010 maandag 11 oktober 2010 DEN HAAG - Terwijl heel Neder land in korte broek en T-shirt op terras en strand geniet van de stra lende herfstzon, zuchten de Neder landse Spoorwegen onder stevige sneeuwstormen en hevige ij zei. Het hele spoorboekje is daarom ge schrapt, de treinen rijden in een nooddienstregeling. Ijverige mede werkers proberen op de stations gratis koffie, gevulde koeken en erwtensoep te slijten. NS en ProRail speelden gisteren 'sneeuwmannetje', om in de ko mende winter niet opnieuw hon derdduizenden reizigers te dupe ren. Zoals vorig jaar, toen door winters weer de treinen niet kon den rijden door bevroren wissels, slechte filters en een ingewikkelde dienstregeling. Spoortrajecten waren gisteren tij dens de proef opgeknipt. Van Am sterdam naar Rotterdam gaat het in etappes: eerst naar Leiden, over stappen, naar Den Haag, weer overstappen en dan verder. Om slachtig en tijdrovend, want de trei nen sluiten niet altijd op elkaar aan. De rit van Leiden naar Vlissin- gen duurt een uur langer dan nor maal, van Den Haag naar Gronin gen is een hindernisparcours, met vier keer overstappen, waar het an ders rechtstreeks gaat. Vanuit de Hofstad naar Almelo kost het één uur en tien minuten extra. De oefening is lang van tevoren aangekondigd. Reizigers zijn ge waarschuwd voor extra lange reis tijden en hebben het advies gekre gen vooraf op internet te kijken naar de afwijkende dienstregeling. Maar aan het einde van de middag heeft dat even geen zin: er is een storing bij de Reisplannen NS en ProRail zijn tevreden over de proef „We hebben laten zien dat de winterregeling in de prak tijk werkt. Als bij slecht weer een trein in Amsterdam uitvalt, onder vinden reizigers in de rest van Ne derland daar geen hinder van, doordat treinen geen lange routes meer rijden", zegt een woordvoer ster van ProRail. „We willen wat afgelopen winter is gebeurd nooit meer." Velsen Twee Russen van 22 en 31 jaar oud wandelden zaterdagavond door de Velsertunnel, maakte de politie gis teren bekend. De oostbuis van de tunnel moest worden afgesloten om de voetgangers in veiligheid te brengen. De twee wandelaars lie pen van Velsen naar Beverwijk. Ze waren te zien op een bewakingsca mera van Rijkswaterstaat. De Rus sen moesten een boete betalen. DELFTT Kinderartsen hebben binnenkort de beschikking over een nieuwe beeldvormende techniek waarmee zij beter in kaart kunnen brengen welke schade bestraling en chemo therapie veroorzaken in de herse nen van kankerpatiëntjes. Onder zoeker Matthan Caan van de TU Delft heeft de apparatuur ontwik keld. Hij promoveert vandaag. DE RIJ PP Een vijftienjarige jongen uit Purmerend is zaterdagavond door zwaar alcoholgebruik buiten be wustzijn geraakt en door zijn stap- vrienden achtergelaten in het Noord-Hollandse De Rijp. Later moest hij met spoed naar het Me disch Centrum in Alkmaar worden gebracht. De jongen was voor het eerst met zijn vrienden op stap gegaan. DEN HAAG Het ministerie van Justitie heeft het Afghaanse gezin Baba (vader, moeder en vijf kinderen) uit Den Haag toch een verblijfsvergunning gegeven. Het gezin dreigde te wor den uitgezet omdat het was uitge procedeerd. Vorige week werden nog Kamervragen gesteld door PvdA en SP. Of die druk heeft ge leid tot de beslissing is onbekend. Voor de nieuwkomers in het kabinet is het zaak zich de politieke mores zo snel mogelijk eigen te maken. Drie ervaringsdeskundigen geven advies. door Sarcdra Donker Misschien niet de be langrijkste, maar wel een zeer praktische les was het voor Ro nald Plasterk aan het begin van zijn ministerschap. Iedere dag rond twaalven zo'n twintig minu ten niet gestoord worden, om even de tijd te nemen voor een bo terham. „Ik was nog geen maand minister van onderwijs toen ik al een paar kilo kwijt was. Tegelijk eten en pra ten tijdens een lunchbijeenkomst is niets voor mij, dus stond ik na zo'n vergadering altijd rammelend buiten. In het begin liet ik mijn chauffeur nog wel eens stoppen bij de McDonald's, om even een hamburger te halen." Twaalf ministers en acht staatsse cretarissen beginnen volgende week aan hun nieuwe baan. Veel tijd om in te werken is er niet, het kabinet Rutte-Verhagen heeft haast. Na ruim honderd dagen moeizaam formeren is het tijd om het land te regeren. Voor minstens zes van hen kent het werk weinig geheimen, zij droegen al de verantwoordelijk heid voor een (deel van) een mi nisterie. De rest zal zich de mores snel eigen moeten maken. Om de nieuwkomers op weg te helpen, ligt voor alle bewindslie den een overdrachtsdossier klaar, een dik boekwerk waarin de actue le stand van zaken op de belang rijkste beleidsterreinen staat be schreven. Soms is de informatie voorzien van aantekeningen van topambtenaren welke punten ge voelig liggen in de Tweede Kamer of in de maatschappij. Dat moet een kersverse minister ervoor be hoeden meteen een uitglijder te maken. 'Heel belangrijk' is het om dat dos sier direct diepgravend door te ne men, is de ervaring van oud- PvdA-minister voor Ontwikke lingssamenwerking Bert Koenders. „Je moet snel je eigen plan paraat hebben en op basis van dat dossier prioriteiten stellen. Analyseren waar de sterke en de zwakke kan ten zitten. En een team ambtena ren om je heen bouwen waar je veel vertrouwen in hebt." Hij voelde zich in de eerste weken van zijn ministerschap een kat in een vreemd pakhuis. Zijn reme die: zo veel mogelijk doorvragen aan je politieke adviseurs, zodat je niet voor verrassingen komt te staan. En je niet laten insneeuwen door de kilometers aan papier werk. Ook voor Plasterk was het zoeken naar de beste werkwijze. „Mijn ambtenaren kwamen in het begin nog wel eens aan met beleidsstuk ken waarin dan optie a, b of c stond genoemd. Of ik even een kruisje wilde zetten. Ik heb toen gezegd: jongens, ik ga hier geen multiple choice zitten doen. Jullie zijn de deskundigen, kom dan ook met het beste voorstel." Op het ministerie van Binnenland se Zaken brak kort na het aantre den in 2005 van Alexander Pech- told als minister van Bestuurlijke Vernieuwing en Koninkrijksrela ties nog wel eens paniek uit. Nog niet bekend met de. codes van het departement wilde de huidige D66-fractieleider nog wel eens rechtstreeks bellen naar een ambte naar wiens naam onder een ambte lijk stuk stond. „Dat was dus niet de bedoeling. Ik hoorde zaken te doen met de secretaris-generaal, of de directeur-generaal, of des noods de directeur, maar niet di rect met de ambtenaar. Dan sloeg de paniek toe." Ronald Plasterk Voor Pechtold waren de uren in de Trêveszaal een 'snelle' leer school. „Ik zat er geregeld als enige D66-minister, als mijn toenmalige collega Laurens Jan Brinkhorst in het buitenland was. Laat ik zeggen dat ik in razend tempo de grote én de kleine politiek heb leren ken nen. Het gedoe, het gekissebis. Tot op de dag van vandaag heb ik daar als Tweede Kamerlid profijt van. Solomon Burke beschouw de zichzelf als uitvinder van het begrip 'soul' in de mu ziek. De omvangrijke zanger overleed gisteren bij aan komst op Schiphol. door Peter Bruyn Hij was vanuit Los Angeles naar ons land gevlogen om morgen een concert in Paradiso te geven met De Dijk. Afgelopen week verscheen het album 'Hold on Tight' waarop de soullegende met de Nederlandse groep vertalin gen van hun bekendste nummers zingt. Burkes beroemdste lied was 'Everybody needs Somebody to Lo ve' uit 1964, dat enkele maanden later door The Rolling Stones werd gecovered en beroemd ge maakt. In 1980 zou het nummer de muzikale spil worden in de film van The Blues Brothers. Na sinds de jaren vijftig al gospel platen te hebben gemaakt, scoorde hij in 1961 zijn eerste succes met het countrynummer 'Just out of Reach (of my two open Arms)'. Een radiopresentator vroeg of hij nu een rhythm blues-artiest of een country-artiest was, omdat hij 'Just out of Reach' zo bezield zong. Prompt zou de zanger geantwoord hebben: 'Dan zal ik wel een 'soul'- artiest zijn." Behalve zanger was Burke ook sinds de jaren vijftig voorganger in een kerkgenoot schap en een gewiekst zakenman. Eind jaren zestig stokten de hits, tot hij in 2002 plotseling terug kwam met het album 'Don't Give Up on Me', waarop hij nummers zingt van onder anderen Van Mor rison, Brian Wilson, Bob Dylan en Elvis Costello. De afgelopen acht jaar was hij veel vuldig op de Nederlandse podia te vinden. Het contact met De Dijk bestond al jaren. Burke had meege werkt aan een nummer voor hun album 'Brussel' uit 2008. En eind 2009 werd het gezamenlijke al bum 'Hold on Tight' opgenomen. De presentatie, morgen in Paradi so, gaat in overleg met de familie Burke in aangepaste vorm door. Solomon Burke laat 21 kinderen na en meer dan honderd klein- en achterkleinkinderen na. Hij was een predikant met een blijmoedi ge kijk op het leven. Over zijn Bijbelstudie zei hij: „Ik lees graag in dat boek, maar kom nooit ver der dan Genesis I vers 28: 'Toen ze gende god hen en sprak tot hen: Weest vruchtbaar en vermenigvul dig u'. Daar heb ik mij altijd aan ge houden." De VPRO herhaalt vanavond op Nederland 3 de reportage Solo mon Reigns. Radio 6 staat de hele dag in het teken van Burke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6